Jak usunąć Win XP i zainstalować mandrivę one krok po kroku?

mam wina xp home.chcę go całkowicie usunąć z komputera (laptop) i zainstalować mandrivę One z live cd.

czy ktoś z szanownych forumowiczów orientuje się czy istnieje w sieci jakiś poradnik dla osób po raz pierwszy przesiadających się na inny system który opisywałby krok po kroku jak zainstalować linuxa i pozbyć się całkowicie windowsa?

Tylko proszę nie piszcie mi że prościej jest wgrać linuxa do kompa jako drugi system i zachować windowsa aby mieć dwa systemy bo mnie to zupełnie nie interesuje.

Chcę dodać że jestem średniozaawansowanym użytkownikiem jeżeli chodzi o windowsa xp a co do instalacji mandriva one to chodzi mi głównie o to aby podczas instalowania dobrze utworzyć partycje i niczego po drodze nie {ciach}.

Wielkość mojego dysku twardego to 120 GB ,wielkość RAMU-u :2 GB - jak go najlepiej podzielić na partycje podczas instalacji?

Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam wszystkich Linux-owców.

Tu masz demonstracje: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Jest to bardzo łatwe bo instaluje się w trybie graficzny. Jest taki niebieski instalator graficzny krok po kroku. A dzięki temu, że nie chcesz Windows, nic nie musisz się martwić o multiboot.

W dniu 27.07.2008 , o godzinie 20:31 został dopisany post przez fastman92

Instalacja jest przez kreator podobnie jak instalacja Windows Visty.

Nie wiem jak wygląda instalator w Mandrivie ale partycje i Windowsa możesz usunąć np. za pomocą GParted LiveCD. Usuniesz wszystkie partycje, podzielisz sobie je na nowe wedle uznania i potem zainstalujesz już Linuksa. Zapewne instalator nie jest trudniejszy od tego z Ubuntu czy Windowsa więc spokojnie sobie poradzisz.

/ - to będzie twoja partycja główna

/home - to równie ważna partycja na twoje pliki oraz pliki konfiguracyjne różnych aplikacji

/swap - partycja wymiany (to daj 0,5 lub 1GB)

dwie powyższe wedle uznania, co najmniej po 10GB, reszta dysku wedle uznania

512 mb wystarczy i tak nie będzie ze swapu korzystać

No w sumie to masz rację. Nie pomyślałem o tym, że ma aż 2GB. Ja u siebie mam tylko 440MB RAM więc SWAP mi się przydaje. Aczkolwiek i tak mam go jedynie 550MB i wystarcza, tak więc racja z tym 1GB to przesadziłem. Pozdro!

Autorowi tematu radzę się nei rozpędzać i XP jako drugi system jednak zostawić bo mandriva go nieraz zaskoczy :wink:

potwierdzam, u mnie na dysku długo nie wytrzymała. Może lepiej opensuse.

U mnie też nie, ale to zapewne ze względu na KDE, którego nie lubie. Ogólnie to do każdej dystrybucji można się przyzwyczaić lub zniechęcić. Wiele też zależy od kompatybilności danej dystrybucji ze sprzętem. Co do wywalenia XP, skoro mu nie potrzebny i chce Linuksa to myślę, że sobie poradzi, jak nie z Mandrivą to z inną dystrybucją.

Napisz tylko w jaki sposób łączysz się z internetem, bo to dość istotna kwestia, bo jak będziesz miał problemy to wtedy potrzebny Ci będzie drugi system/komputer w celu znalezienia pomocy.

No więc wybrałem mandrivę ponieważ posiadam jej live cd i wydaje mi się iż jest prosta w obsłudze.Ale ostatniego słowa jeszcze nie powiedziałem i mogę zainstalować inną dystrybucję linuxa - chociażby open suse lub ubuntu.

Napiszę tak : potrzebuję takiej dystrybucji którą będę mógł zainstalować bez większych problemów technicznych,ponad to mojego laptopka używam głównie do oglądania filmów,słuchania muzyki,czasem chcę pograć w jakąś grę i oczywiście internet.

Dodam iż łączę się z internetem bezprzewodowo (w moim przypadku to router z dwoma antenkami który rozprowadza sygnał po całym domu).

Czy moglibyście mi polecić linuxa który spełni wszystkie te wymagania a jednocześnie do którego jest sporo programów (chyba pakietów)dodatkowych.

Pozdrawiam.

winuser , zobacz ten temat.

Z żadną z tych dystrybucji nie powinieneś mieć problemów. Wszystkie one są przeznaczone dla niezaawansowanych użytkowników. Jak Ci wszystko działa na Mandrivie LiveCD dobrze, w szczególności Wifi to instaluj Mandrivę. Myślę, że wybór pomiędzy tymi trzema dystrybucjami sprowadza się do tego, aby wybrać tą, która najlepiej wspiera twój sprzęt. Naprawdę nie ma większego znaczenia co wybierzesz. Sprawdź na LiveCD Mandrivy czy działa Ci karta WIFI, akceleracja 3D karty graficznej. Jeśli tak to większych problemów nie będzie. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która dystrybucja jest lepsza.

Pozdrawiam.

mam właśnie mały problem z Wifi - nie mogę połaczyć się z internetem spod Mandriva live cd - w ustawieniach też raczej nic nie da się zrobić aby połączyć się .

No to jak nie możesz się spod Mandrivy połączyć to spróbuj inną dystrybucję czy Ci się połączy. Zaoszczędzi Ci to kłopotu z instalacją sterowników co czasami nie jest łatwe.

A jaką masz kartę sieciową?

Na routerze masz sieć zabezpieczoną czy nie?

karta sieciowa :1394

typ karty:Ethernet 802.3

sieć zabezpieczona ,

spróbuję jak chodzi internet po ubuntu live cd.

“Sieć zabezpieczona” - jakie kodowanie? WEP, WPA czy jeszcze coś innego? Możliwe, że sterowniki do karty WIFI nie obsługują WPA, tak się zdarza. Btw. 1394 ani 802.3 to nie są nazwy kart sieciowych. Dobrze by było wiedzieć np znać producenta karty oraz przede wszystkim jej chipset (Broadcam, Atheros, Ralink oraz bardziej dokładnie RT2400, RT61, itp.)

sieć zabezpieczona - typ szyfrowania: WEP,

karta sieciowa - Broadcom 802.11g

typ interfejsu - Ethernet

“…oraz bardziej dokładnie RT2400, RT61, itp.)…” - jak mam znaleźć to oznaczenie?

próbowałem na ubuntu - też nie ma połączenia z internetem bezprzewodowym.

Skoro jest szyfrowanie WEP to upewnij się, że wpisujesz dobre hasło. Ewentualnie spróbuj wyłączyć szyfrowanie na jakiś czas.

Co do broadcoma to niestety nie miałem nigdy z nim styczności żeby Ci napisać co z tym zrobić, może tutaj znajdziesz odpowiednie informacje i sterowniki http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43

podaj jeszcze wynik takich poleceń wpisywanych w terminalu:

ifconfig

lspci

iwconfig

tylko że ja jeszcze mam xp home i napisałem że spod mandrivy i ubuntu na live cd nie mogę połączyć się z internetem.jeszcze żadnego linuxa nie zainstalowałem

a co powiesz na open suse 11 - czy warto spróbować - znalazłem nawet coś takiego dotyczące wifi pod moją kartę:

http://www.susek.info/article/Broadcom- … 11.0.shtml

warto spróbować, bo zapewne chodzi tu o sterownik do twojej karty bezprzewodowej, nie każda dystrybucja go może posiadać

PS: te polecenia o które Cię prosiłem wydaj mając uruchomione LiveCD, nie musisz do tego mieć internetu, wyniki poleceń zapisz do pliku, plik zapisz na pendrivie i potem pokaż nam na forum co Ci się wyświetliło

PS2: Jesteś pewien że podajesz dobre hasło? W ogóle Mandriva czy Ubuntu widzą twoją sieć bezprzewodową? Wyświetlają jakieś dostępne sieci?