Jak utworzyć dodatkową partycje?

Witajcie.

Chcę na moim komputerze doinstalować linuksa, by móc zacząć stawiać w nim pierwsze kroki. Do tego celu chcę uzyskać dodatkową partycję, jednak tu zaczynają się schody.

schowek01qq.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Nie mogę utworzyć dodatkowej partycji, więc pomyślałem o przesunięciu C w prawo, by H zwiększyło objętość i do H zainstalować nowy system. Czy jest to wykonalne / bezpieczne?

Masz niepotrzebnie określony bootloader jako partycję (niby ta partycja H)- usuń literę dysku z bootloadera (partycja H) a na Nieprzydzielone zrób sobie nową partycję. Na przyszłość; Windows 7 na samym początku dysku robi sobie partycję z bootloaderem (ok. 200 Mb) której nie powinno się usuwać ani nadawać jej litery dysku.

schowek01oy.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Problem polega na tym, że chyba nie mogę utworzyć już dodatkowych partycji. Czy to znaczy, że nic z tego?

W tzw. systemie MBR mogą być na dysku maksymalnie 4 partycje podstawowe/rozszerzone.

Masz partycję 200 MB na bootloader, partycję C na system, partycję rozszerzoną z dyskiem logicznym D z rzeczami Lenovo i partycję podstawową OEM. Nie ma już miejsca na kolejne nowe partycje.

Partycja rozszerzona może zawierać wiele dysków logicznych, Linux daje się zainstalować na dysku logicznym… sprawdź nie da się zwiększyć partycji rozszerzonej od Lenovo na to puste miejsce, ale obawiam się, że się nie da. - gdyby się dało, to wystarczy dodać dysk logiczny i sprawa załatwiona.

I niestety za bardzo nie masz czego poruszyć, bo partycja Lenovo zapewne ma jakiś powód dla którego istnieje, OEM to zapewne partycja recovery, bootloader musi zostać, system musi być na partycji podstawowej. Może zainteresuj się maszynami wirtualnymi?

Miejsca nieprzydzielonego nie dawało się użyć jako nowej partycji logicznej przy pomocy narzędzia Windows, jednak przydatny okazał się inny program do tego typu zadań (EASEUS~), który poradził sobie bez problemu. Windows nie protestował, linuks się zainstalował i działa. Mam nadzieję, że żadnych skutków ubocznych to nie wywoła, do tego czasu temat nadaje się do zamknięcia.

Na przyszłość polecam: zmiana-bity-bity-t483865.html?hilit=diskpart#p3048977

windows-jak-doinstalowac-windows-t483339.html#p3047852

http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html