Jak utworzyć nową partycję obok istniejącego systemu

Witam! Mam obecnie system Windows XP. Chciałam zainstalować Windows 7 nie rezygnując chwilowo z XP. Chodzi mi o to, że zanim poznam nowy system i dostosuję go do swoich potrzeb chcę mieć możliwość pracy na komputerze. Na dysku C mam pojemność prawie 60 GB, a zajętego miejsca 16,8 GB. Na partycji D mam pojemność 415 GB, a zajęte miejsce to 29,7 GB. Jak widać partycja D ma sporo miejsca, ale nie wiem czy jak utworzę na niej nową partycję, to nie uszkodzę danych, które już się tam znajdują. Proszę o wyrozumiałość, bo to są pewnie rzeczy wszystkim znane, ale ja nie jestem zbyt biegła w temacie. Tak więc z góry dziękuję za pomoc.

Ja też zainstalowałem Windows 7 koło XP i podzieliłem swój dysk na 2 części. Skorzystałem z Partition Magic. Wszystko przebiegło w porządku, żadnych problemów z uszkodzeniem i utratą danych.

Znając życie spiraciłeś ten program bo jest on płatny…

Gparted i po problemie.

No tak…to teraz już nic nie wiem. Sprawdzałam, że jest bezpłatny trial. Czy trialem nie da się tego zrobić? Myślę, że w moim wypadku musiałabym powiększyć partycję C i dopiero na niej utworzyć nową partycję.

Dodane 05.11.2009 (Cz) 18:14

ps. Ten Gparted …to dla zaawansowanych użytkowników, interfejs też nie po polsku…może coś prostrzego ![-o<

Z tego co wiem, wersja testowa nie pozwala na wprowadzenie zmian. Jest kompletnie bezużyteczna.

Gparted albo QtParted - chyba nie występują w polskiej wersji… Nagrywasz na CD, uruchamiasz komputer z takiej płyty i dzielisz partycje. Nie jest to skomplikowane, myślę że znajdziesz w necie przykłady i screeny krok po kroku.

Myślę, że znajdę…boję się jednak, że jak mi pójdzie coś nie tak, to będę miała dwa systemy do stawiania. No wiesz o co chodzi…trema…słabo znam angielski…no cóż biorę się za szukanie instrukcji i trzymaj za mnie kciuki, żebym czegoś nie sp…

Dodane 05.11.2009 (Cz) 18:25

Tak się składa, że z grami…no cóż jestem już emerytką :smiley: i uczono mnie języka “przyjaciół”. Napisałam o tym powiększeniu, bo jak zauważyłeś mam ogromną partycję D i faktycznie nie jest mi potrzeba tu tyle miejsca. Tak to było ustawione domyślnie i nie zmieniałam tego. To właśnie z D chciałam uszczknąć trochę GB.

dobry jest też Partition Magic ,ale nie pl chociaż jest bardzo prosty . w trialu działa wszystko

Najpierw, przed operacjami na dyskach, trzeba je zdefragmentować. Nie zrobienie tego może spowodować utratę niektórych danych lub niemożliwość ich odczytu.

Najpierw proponuję prosty program do tego:

http://www.dobreprogramy.pl/Auslogics-D … 13271.html ; a potem zabawa z partycjami.

trzymaj opis zmiany rozmiaru partycji programem GParted - nawet po “polskiemu” :wink:

http://laptopy.info.pl/artykuly/Zmiana_ … _danych/23

możesz też spróbować instalowanego pod windoze - Partition Manager 9.0 Express ale tego osobiście na oczy nie widziałem :wink:

Wielkie dzięki! !!

Dodane 06.11.2009 (Pt) 0:34

Słabo trzymaliście kciuki. Po pierwsze…ściągnięty samouczek nie był kompatybilny z tym co było w programie. Oczywiście wszystko było po “ichniemu” i wiele rzeczy robiłam na wyczucie. Siedziałam przy kompie tyle godzin i potem pokazał się jakis error. Mogę do was pisać, ale wszystkie dokumenty na dysku D wcięło. Na szczęście mam kopię (choć nie bardzo aktualną) na dysku przenośnym. Uczcie się języków! !!

Dodane 08.11.2009 (N) 11:39

ps. Nowa partycja istnieje, a mój błąd…utworzyłam ją na D, a nie na C.