Jak utworzyc Recovery WIN7 na Lapku Acera?

(Pokal178) #1

Witam,kupilem wczoraj w Vobisie laptopa Acer i pan w sklepie powiedzial mi zebym utworzyl sobie recovery systemu.Jak to zrobic?Prosze o pomoc.

(MaRa) #2

Powinno być opisane w instrukcji obsługi.

Potrzebna będzie co najmniej jedna płyta DVD-R.

(Dimatheus) #3

Hej,

Przy pomocy programu Acer eRecovery. Uzyskasz do niego dostęp przywołując narzędzia Acer ePowering Technology - domyślnie przez wciśnięcie na laptopie przycisku funkcyjnego z małą literką e. Stamtąd wybierasz program i postępujesz zgodnie z kreatorem. Zresztą po instalacji systemu program powinien sam zgłaszać w tray'u, że kopia recovery nie została jeszcze wykonana. I potrzebne będą co najmniej dwie płyty DVD - u mnie Vista ledwo na dwóch się zmieściła... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Pokal178) #4

Co jakis czas wyskakuje okienko ze musze skonfigurowac kopie zapasowa,to o to chodzi?Gdy naciskam e nic sie nie dzieje,sory za glupie pytania ale na tym zbytnio sie nie znam;/.Z gory dzieki

-- Dodane 10.12.2009 (Cz) 16:38 --

W instrukacji nic nie ma o tym.Mam jeszcze jedno pytanie,teraz mam tylko jedna partycje C,czy moge ja jakos podzielic,zeby byly C,D i E?

(Dimatheus) #5

Hej,

Nie, to zapewne jest monit samego systemu, a chodzi o program Acer'a. Jakiego dokładnie masz laptopa??

Ale nie chodzi o zwykły klawisz z literą e, tylko ze znakiem takim, jak w napisie Acer. :slight_smile: Sprawdź z programach, czy masz zainstalowane jakiekolwiek programy Acer Empowering Technology.

Jasne, że możesz. Najlepszy do tego będzie program GParted. Ściągasz go, nagrywasz na płytę i z niej bootujesz komputer. Później dokonujesz odpowiednich zmian i gotowe... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(martamu) #6

Pokal16 , może już wszystko zrobiłeś, a jesli nie, to...

Chyba mamy podobne komputery, bo też niedawno temu kupiłam Acera w Vobisie, więc się podzielę.

Żeby podzielić na partycję, niczego nie ściągałam, w WIN7 jest ta możliwość:

Start- pomoc i obsługa techniczna - wpisz partycje,

Znajdź w wynikach :

1. 1 Czy dysk twardy można ponownie podzielić na partycje?

2. 2 Tworzenie i formatowanie partycji dysku twardego

Tam wszystko tlumaczą.

Dalej, ja osobiście nie mam tego przyciska z E (w starym Acerze miałam), więc Acer eRecovery znalazłam tu:

Start- wszystkie programy- Acer- Acer eRecovery Management

Co prawda, tam piszą, że to trzeba było zrobić „przed użyciem komputera”. W kazdym razie, zrobiłam, i na Recovery poszło mi 3 DVD, spaliło się jeszcze 3-4? To nie ja, to program :frowning: Na sterowniki jeszcze jeden DVD.

Jest jeszcze jedna możliwość:

Start - Panel sterowania- System i zabezpieczenia- Kopia zapasowa/przywracanie -

po lewej stronie zobaczysz różne tam rzeczy, w tym „Utwórz obraz systemu” i „Tworzenie dysku naprawy systemu”. Intuicja mi podpowiedziała, bym to też zrobiła, no i zrobiłam…

No i mam partycje, i niczego nie zepsułam, i wszystko działa...

(Pokal178) #7

Mam taki program Acer eRecovery Management.Tylko ze ja mam juz zajete 20 GB,wiec jak zrobie te recovery to zejdzie mi z 4-5 plyt DVD;/Musze wszystko pousuwac i wtedy zrobie.Moj model laptopa to ASPIRE5732ZG.Co najpierw zrobic?Podzielic na partycje czy recovery?

(martamu) #8

Aha, to i ja mam taki....

Nie wiem, co najpierw.... Ja osobiście najpierw podzieliłam na partycje, bo musiałam w międzyczasie dokupić DVD, i jakoś mi tam tych partycji brakowało....

Moja intuicja podpowiada, że nie musisz wszystkiego usuwać, bo chyba Recovery dotyczy tylko systemu.

Hej, może odezwie się ktoś z fachowców? Bo my tu improwizujemy... Pomocy!

PS a w ogółe, czy nie jest to temat do "System operacyjny Windows 7"?

(Pokal178) #9

martamu,dziekuje za odpowiedzi.Ja chyba tez sprobuje najpierw podzielic na partycje,tylko ze jestem w tym totalnie zielony...:/Ile Ci to zajęło?

(martamu) #10

Partycje niedługo, Recovery chyba parę godzin. No bo chodziłam jeszcze po nowe płyty...

Ale poczekaj jeszcze trochę. Może odezwie się jeszcze ktoś...

(Pokal178) #11

martamu,zeby podzielic na partycje musialas najpierw zmniejszyc dysk?Bo teraz chce to zrobic i doszedłem do punktu zmniejszania partycji C.Jak ja juz zmniejsze to wtedy bede mogl zrobic inne partycje?

-- Dodane 10.12.2009 (Cz) 23:06 --

Teraz patrze i partycja recovery ma 12 GB pojemnosci czyli te 12 Gb musze wypalic.

(martamu) #12

Tak, coś tam zmniejszałam.

Na Recovery poszło mi 3 DVD, więc chyba też miałam około 12 Gb?

Frog , widzę, że jesteś na forum, czy możesz przejrzeć to, co tu piszemy? Proszę.

(roobal) #13

Znajdź w systemie program o nazwie eRecoveryManagment , uruchom i wybierz opcję utworzenia nośnika z kopią systemu i masz możliwość jeszcze utworzenia nośnika tylko ze sterownikami, ogólnie program na Windows 7 jest uboższy od odpowiednika dla Visty o jedną opcję. Do stworzenia płyt przywracania, potrzebne będą Ci 3 płyty DVD lub 4 płyty DVD, jeśli zamierzasz jeszcze nagrać dodatkowo sterowniki na płytę.

Pozdrawiam!

(Pokal178) #14

Podzielilem juz na partycje,tylko nie weim czemu nie pomoge dysku C zmniejszyc o ponad polowe:/Na C mam 119GB,D 60GB a E 43GB,co zrobic zeby od C odjac 20 GB i dolozyc te 20 GB do dysku E?

(martamu) #15

Też tak miałam z C.

Myślę dlatego że jest systemowa, ale nie wiem napewno.

W sensie, że zmniejszyć się nie da? Może gdyby jakimś innym programem... Naprawdę nie wiem. Zrobiłam 2 partycje, i nie próbowałam nic więcej.

(Dimatheus) #16

Hej,

Faktycznie, o tym najprostszym sposobie zapomniałem... Pewnie przyzwyczajenie do GParted - do zadziała na wszystkich systemach... :slight_smile:

Jeśli zrobisz obraz ustawień fabrycznych, to będzie bez znaczenia, gdyż pliki które ewentualnie dodałeś na dysku nie zostaną uwzględnione - no chyba że będziesz robił kopie użytkownika.

Dobrze Ci podpowiada... :slight_smile:

Ja mam Acera takiego jak w opisie - i zrobiłem odwrotnie. Najpierw obraz, później podział na partycje, ale to faktycznie nie powinno mieć znaczenia...

Wszystko zależy od tego, ile danych będzie zapisywanych na płytach. Ale jeśli przyjmiemy, że 2 DVD wystarczą, to proces tworzenia Recovery nie powinien przekroczyć godziny, maksymalnie półtorej - oczywiście nagranie plików i ich weryfikacja. Jeśli mogę dołożyć coś od siebie - polecam zrobić przynajmniej dwie kopie płytki. Nigdy nie wiadomo, czy oryginalna się nie porysuje, nie zaleje i takie tam... :slight_smile:

Partycja EISA ma zawsze więcej pojemności i jeśli jest jedna, to zapewne są na niej także sterowniki. U mnie w laptopie partycja EISA ma 10 GB, a obraz zmieścił się na dwóch DVD. Dodatkowo mam też partycję ukrytą ze sterownikami - kolejne 1,5 GB. Zresztą jak odpalisz eRecovery to napisze Ci, ile będzie potrzebować płyt... :slight_smile:

Musisz zmniejszyć. Oryginalnie całą dostępną powierzchnię dysku zajmuje partycja C, więc by utworzyć partycje musisz zwolnić miejsce, a później z niego utworzyć dodatkową partycję.

A ile masz zajętego miejsca na partycji C?? Na pewno zmniejsz rozmiar kosza, bo on zajmuje niepotrzebnie miejsce na partycji. Pomyśl też o wyłączeniu przywracania systemu. I koniecznie zdefragmentuj dysk. W Windows 7 z poziomu konsoli chyba nie dodasz powierzchni, którą zwolnisz dodatkowo z dysku C. Jeśli nie masz na D i E jeszcze żadnych danych, to po zmniejszeniu C usuń te partycje i utwórz je jeszcze raz.

Jeśli nadal nie będziesz mógł zmniejszyć powierzchni dysku pomyśl o zastosowaniu GParted.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Pokal178) #17

Mam 2 ukryte partycje o nazwie PQSERVICE i SYSTEM RESERVED.Własnie defragmentuje dysk,po defragmentacji zastosuje sie do powyzszych wypowiedzi.Jak to jest z tym recovery,co on mi da?Bede mogl zrobic formata i pozniej miec wszystko do zainstalowania? Tylko ze nie dostalem zadnej plytki ani nic do lapka:/.

(Dimatheus) #18

Hej,

Pierwsza z nich to partycja, z której był instalowany system i na której znajdują się sterowniki. Druga jest tworzona przez system Windows 7.

Dzięki płytką Recovery będziesz mógł przywrócić system do takiego stanu jak po pierwszej instalacji systemu - więc zapewne ze wszystkimi urządzeniami i sterownikami - i niestety - także z dodatkowym oprogramowaniem, które bardzo często szybko jest z dysku usuwane... :wink:

Dlatego tak ważne są płyty Recovery. Nie otrzymałeś żadnych płyt, bo wszystko jest na dysku. Oczywiście bez płyt też możliwe jest przywrócenie systemu, ale usuwa ono wszystkie dane z partycji innych niż te stworzone oryginalnie. A z drugiej strony pomyśl, co będzie, gdy dysk zostanie uszkodzony?? Z niego już nie odzyskasz systemu, a z płyty tak... :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

(Sklep Ogrodnik) #19

Pokal16 :smiley: ,

do partycji jest sporo programów , ja polecam EASEUS Partition Master 4.1.1 Home Edition - prosty ,lekki ,

łatwy i skuteczny , min. do zmiany rozmiaru partycji systemowej .

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html

(Pokal178) #20

Dzieki za odpowiedz,jak uzywa sie tego GParted?Bo nadal nie moge zmniejszyc dysku C:/Robi sie to przez biosa czy normaalnie?Sory za glupie pytania ale jestesm zielony:/