Jak utworzyc Recovery WIN7 na Lapku Acera?

Witam,kupilem wczoraj w Vobisie laptopa Acer i pan w sklepie powiedzial mi zebym utworzyl sobie recovery systemu.Jak to zrobic?Prosze o pomoc.

Powinno być opisane w instrukcji obsługi.

Potrzebna będzie co najmniej jedna płyta DVD-R.

Hej,

Przy pomocy programu Acer eRecovery. Uzyskasz do niego dostęp przywołując narzędzia Acer ePowering Technology - domyślnie przez wciśnięcie na laptopie przycisku funkcyjnego z małą literką e. Stamtąd wybierasz program i postępujesz zgodnie z kreatorem. Zresztą po instalacji systemu program powinien sam zgłaszać w tray’u, że kopia recovery nie została jeszcze wykonana. I potrzebne będą co najmniej dwie płyty DVD - u mnie Vista ledwo na dwóch się zmieściła… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Co jakis czas wyskakuje okienko ze musze skonfigurowac kopie zapasowa,to o to chodzi?Gdy naciskam e nic sie nie dzieje,sory za glupie pytania ale na tym zbytnio sie nie znam;/.Z gory dzieki

Dodane 10.12.2009 (Cz) 16:38

W instrukacji nic nie ma o tym.Mam jeszcze jedno pytanie,teraz mam tylko jedna partycje C,czy moge ja jakos podzielic,zeby byly C,D i E?

Hej,

Nie, to zapewne jest monit samego systemu, a chodzi o program Acer’a. Jakiego dokładnie masz laptopa??

Ale nie chodzi o zwykły klawisz z literą e, tylko ze znakiem takim, jak w napisie Acer. :slight_smile: Sprawdź z programach, czy masz zainstalowane jakiekolwiek programy Acer Empowering Technology.

Jasne, że możesz. Najlepszy do tego będzie program GParted. Ściągasz go, nagrywasz na płytę i z niej bootujesz komputer. Później dokonujesz odpowiednich zmian i gotowe… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pokal16 , może już wszystko zrobiłeś, a jesli nie, to…

Chyba mamy podobne komputery, bo też niedawno temu kupiłam Acera w Vobisie, więc się podzielę.

Żeby podzielić na partycję, niczego nie ściągałam, w WIN7 jest ta możliwość:

Start- pomoc i obsługa techniczna - wpisz partycje,

Znajdź w wynikach :

  1. 1 Czy dysk twardy można ponownie podzielić na partycje?

  2. 2 Tworzenie i formatowanie partycji dysku twardego

Tam wszystko tlumaczą.

Dalej, ja osobiście nie mam tego przyciska z E (w starym Acerze miałam), więc Acer eRecovery znalazłam tu:

Start- wszystkie programy- Acer- Acer eRecovery Management

Co prawda, tam piszą, że to trzeba było zrobić „przed użyciem komputera”. W kazdym razie, zrobiłam, i na Recovery poszło mi 3 DVD, spaliło się jeszcze 3-4? To nie ja, to program :frowning: Na sterowniki jeszcze jeden DVD.

Jest jeszcze jedna możliwość:

Start - Panel sterowania- System i zabezpieczenia- Kopia zapasowa/przywracanie -

po lewej stronie zobaczysz różne tam rzeczy, w tym „Utwórz obraz systemu” i „Tworzenie dysku naprawy systemu”. Intuicja mi podpowiedziała, bym to też zrobiła, no i zrobiłam…

No i mam partycje, i niczego nie zepsułam, i wszystko działa…

Mam taki program Acer eRecovery Management.Tylko ze ja mam juz zajete 20 GB,wiec jak zrobie te recovery to zejdzie mi z 4-5 plyt DVD;/Musze wszystko pousuwac i wtedy zrobie.Moj model laptopa to ASPIRE5732ZG.Co najpierw zrobic?Podzielic na partycje czy recovery?

Aha, to i ja mam taki…

Nie wiem, co najpierw… Ja osobiście najpierw podzieliłam na partycje, bo musiałam w międzyczasie dokupić DVD, i jakoś mi tam tych partycji brakowało…

Moja intuicja podpowiada, że nie musisz wszystkiego usuwać, bo chyba Recovery dotyczy tylko systemu.

Hej, może odezwie się ktoś z fachowców? Bo my tu improwizujemy… Pomocy!

PS a w ogółe, czy nie jest to temat do “System operacyjny Windows 7”?

martamu,dziekuje za odpowiedzi.Ja chyba tez sprobuje najpierw podzielic na partycje,tylko ze jestem w tym totalnie zielony…:/Ile Ci to zajęło?

Partycje niedługo, Recovery chyba parę godzin. No bo chodziłam jeszcze po nowe płyty…

Ale poczekaj jeszcze trochę. Może odezwie się jeszcze ktoś…

martamu,zeby podzielic na partycje musialas najpierw zmniejszyc dysk?Bo teraz chce to zrobic i doszedłem do punktu zmniejszania partycji C.Jak ja juz zmniejsze to wtedy bede mogl zrobic inne partycje?

Dodane 10.12.2009 (Cz) 23:06

Teraz patrze i partycja recovery ma 12 GB pojemnosci czyli te 12 Gb musze wypalic.

Tak, coś tam zmniejszałam.

Na Recovery poszło mi 3 DVD, więc chyba też miałam około 12 Gb?

Frog , widzę, że jesteś na forum, czy możesz przejrzeć to, co tu piszemy? Proszę.

Znajdź w systemie program o nazwie eRecoveryManagment , uruchom i wybierz opcję utworzenia nośnika z kopią systemu i masz możliwość jeszcze utworzenia nośnika tylko ze sterownikami, ogólnie program na Windows 7 jest uboższy od odpowiednika dla Visty o jedną opcję. Do stworzenia płyt przywracania, potrzebne będą Ci 3 płyty DVD lub 4 płyty DVD, jeśli zamierzasz jeszcze nagrać dodatkowo sterowniki na płytę.

Pozdrawiam!

Podzielilem juz na partycje,tylko nie weim czemu nie pomoge dysku C zmniejszyc o ponad polowe:/Na C mam 119GB,D 60GB a E 43GB,co zrobic zeby od C odjac 20 GB i dolozyc te 20 GB do dysku E?

Też tak miałam z C.

Myślę dlatego że jest systemowa, ale nie wiem napewno.

W sensie, że zmniejszyć się nie da? Może gdyby jakimś innym programem… Naprawdę nie wiem. Zrobiłam 2 partycje, i nie próbowałam nic więcej.

Hej,

Faktycznie, o tym najprostszym sposobie zapomniałem… Pewnie przyzwyczajenie do GParted - do zadziała na wszystkich systemach… :slight_smile:

Jeśli zrobisz obraz ustawień fabrycznych, to będzie bez znaczenia, gdyż pliki które ewentualnie dodałeś na dysku nie zostaną uwzględnione - no chyba że będziesz robił kopie użytkownika.

Dobrze Ci podpowiada… :slight_smile:

Ja mam Acera takiego jak w opisie - i zrobiłem odwrotnie. Najpierw obraz, później podział na partycje, ale to faktycznie nie powinno mieć znaczenia…

Wszystko zależy od tego, ile danych będzie zapisywanych na płytach. Ale jeśli przyjmiemy, że 2 DVD wystarczą, to proces tworzenia Recovery nie powinien przekroczyć godziny, maksymalnie półtorej - oczywiście nagranie plików i ich weryfikacja. Jeśli mogę dołożyć coś od siebie - polecam zrobić przynajmniej dwie kopie płytki. Nigdy nie wiadomo, czy oryginalna się nie porysuje, nie zaleje i takie tam… :slight_smile:

Partycja EISA ma zawsze więcej pojemności i jeśli jest jedna, to zapewne są na niej także sterowniki. U mnie w laptopie partycja EISA ma 10 GB, a obraz zmieścił się na dwóch DVD. Dodatkowo mam też partycję ukrytą ze sterownikami - kolejne 1,5 GB. Zresztą jak odpalisz eRecovery to napisze Ci, ile będzie potrzebować płyt… :slight_smile:

Musisz zmniejszyć. Oryginalnie całą dostępną powierzchnię dysku zajmuje partycja C, więc by utworzyć partycje musisz zwolnić miejsce, a później z niego utworzyć dodatkową partycję.

A ile masz zajętego miejsca na partycji C?? Na pewno zmniejsz rozmiar kosza, bo on zajmuje niepotrzebnie miejsce na partycji. Pomyśl też o wyłączeniu przywracania systemu. I koniecznie zdefragmentuj dysk. W Windows 7 z poziomu konsoli chyba nie dodasz powierzchni, którą zwolnisz dodatkowo z dysku C. Jeśli nie masz na D i E jeszcze żadnych danych, to po zmniejszeniu C usuń te partycje i utwórz je jeszcze raz.

Jeśli nadal nie będziesz mógł zmniejszyć powierzchni dysku pomyśl o zastosowaniu GParted.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Mam 2 ukryte partycje o nazwie PQSERVICE i SYSTEM RESERVED.Własnie defragmentuje dysk,po defragmentacji zastosuje sie do powyzszych wypowiedzi.Jak to jest z tym recovery,co on mi da?Bede mogl zrobic formata i pozniej miec wszystko do zainstalowania? Tylko ze nie dostalem zadnej plytki ani nic do lapka:/.

Hej,

Pierwsza z nich to partycja, z której był instalowany system i na której znajdują się sterowniki. Druga jest tworzona przez system Windows 7.

Dzięki płytką Recovery będziesz mógł przywrócić system do takiego stanu jak po pierwszej instalacji systemu - więc zapewne ze wszystkimi urządzeniami i sterownikami - i niestety - także z dodatkowym oprogramowaniem, które bardzo często szybko jest z dysku usuwane… :wink:

Dlatego tak ważne są płyty Recovery. Nie otrzymałeś żadnych płyt, bo wszystko jest na dysku. Oczywiście bez płyt też możliwe jest przywrócenie systemu, ale usuwa ono wszystkie dane z partycji innych niż te stworzone oryginalnie. A z drugiej strony pomyśl, co będzie, gdy dysk zostanie uszkodzony?? Z niego już nie odzyskasz systemu, a z płyty tak… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pokal16 :smiley: ,

do partycji jest sporo programów , ja polecam EASEUS Partition Master 4.1.1 Home Edition - prosty ,lekki ,

łatwy i skuteczny , min. do zmiany rozmiaru partycji systemowej .

http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Dzieki za odpowiedz,jak uzywa sie tego GParted?Bo nadal nie moge zmniejszyc dysku C:/Robi sie to przez biosa czy normaalnie?Sory za glupie pytania ale jestesm zielony:/