Jak utworzyć sieć złożoną z 2 routerów?

Witam, mam problem z zasięgiem w domu, posiadam 2 routery, jeden nowy i drugi stary, pierwszy to linksys WAG54 z jakiegoś 2005 roku? I nowszy, NETGEAR DGND3700, oba obsługują adsl, bo mam internet z neostrady. Jednak jak podłącze jeden i drugi do internetu po kablach telefonicznych to żaden wtedy nie działa. Tutaj jest moje pytanie, jak skonfigurować te routery aby netgear był głównym, a linksys tylko dodatkowym rozprowadzającym sygnał, może to być rozwiązanie po kablu ethernet albo wifi, dla mnie nie ma znaczenia, ogólnie jestem mocno zielony w sieciowaniu, ale router ustawić potrafiłem pod neostrade, wiec i temu może dam rade.

PS. Czy będzie mi potrzebne soc jeszcze po za 2 routerami i kablem ethernet(chciałbym wykorzystać to co mam, bez dodatkowych kosztów jak się da)

Pozdrawiam.

tafmasterpl, nie potrzebujesz nic więcej poza routerami, kablem sieciowym i dobrymi chęciami.

 

Dimatheus, “(ą, ć, ę, ń i tak dalej)” to nie są “znaki diakrytyczne”.

powiem Ci jak ja zrobiłem w podobnej sytuacji do Twojej. mam dwa linksysy: wag160n (z zepsutym portem dsl) i 320n. 320 robi za główny, z niego do 160 pociągnąłem ethernet i wpiąłem się w port LAN, ustawiłem w nim takie samo ssid i hasło, tylko inny kanał i wszystko działa. chociaż użądzenia nie chą się automatycznie przełączać międy routerami dopóki nie stracą w ogóle połączenia ale ja to robię ręcznie jak wychodze np. do ogrodu

Hej,

 

Do automatycznego przełączania się pomiędzy kolejnymi punktami dostępowymi potrzebna jest architektura zgodna z IEEE 802.11r.

 

Jedna ważna sprawa - w routerze, który będzie działał jako dodatkowy wyłączamy serwer DHCP.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuje, za wskazówki, post pisałem i dalej pisze z telefonu, a tam jest dość ciężko wstawiać wszędzie ą ę, nie można zrobić jakiegoś wyjątku? ja szanuje te zasady, ale zdawało mi się ze dopóki nie zacznę robić jakichś rażących błędów ortograficznych typu “bul” przez u otwarte to powinno być okej :slight_smile:

Na wieczór postaram się zedytować jak będę miał dostęp do komputera.

Mi jednak zależy Panowie na tym aby z obu routerów można było korzystać jednocześnie, bez ręcznego wyłączania i przełączania ich. Wiec włączam jeden, kabel ethernet w drugi, wyłączam dhcp w drugim, ustawiam ssid i hasło i gotowe? Nie trzeba ich przestawiać w jakieś specjalne tryby? Coś ustawiać specjalnie?

Hej,

 

Generalnie tak jak piszesz. Jedno co ważne, to łączysz routery między sobą portami LAN. Reszta tak, jak w opisie. Nic nie trzeba będzie przełączać.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dwóch routerów nie podłączysz pod jedną linię telefoniczną tak, jak próbujesz to zrobić. Połącz routery kablem, jak opisano powyżej, a gdybyś chciał kiedyś połączyć bezprzewodowo, poczytaj o WDS.

PS ten post piszę z telefonu i jakoś nie mam problemu z użyciem polskiej pisowni;)

Przy krótszych postach oczywiście nie stanowi to dla mnie problemu także :slight_smile:

Jednak wracając do sprawy…to podłączyłem jeden do drugiego portami LAN, wyłączyłem dhcp w drugim i dałem wszystko na auto, ale nie działa. Ogólnie nie wiem w jaki “mode” ustawić router nr 2, są tam naprawdę głupie nazwy typu: Bridge Mode, RFC 1483 Bridged, PPoE, PPoA których kompletnie nie rozumiem, wiem tylko ze pierwszy router mam ustawiony “ppoe” czy jakoś tak :slight_smile: i tam mam wpisany login i hasło ADSL, a w drugim chyba będzie to bez sensu, bo on nie łączy się bezpośrednio z internetem, tylko pośrednio. Jak to poustawiać, prosiłbym o instrukcje jak dla totalnego laika, jakie powinienem ustawić adresy ip w obu routerach? Inne czy takie same? Aby wszystko współgrało a jeden z drugim się nie kłócił :slight_smile:

Oba routery muszą mieć inne adresy, bo inaczej hosty będą wysyłały pakiety do złego routera, traktując go jako bramę. Jeśli tak zrobiłeś, to widocznie żaden z routerów nie wspiera auto MDI-MDIX i musisz wymienić obecny kabel na kabel krosowany.

Niczego nie ustawiasz, bo nie korzystasz z interfejsu WAN. Te nazwy są głupie dla kogoś, kto nie ma pojęcia co one oznaczają.

Jeśli to jest Neostrada, to wybierz PPPoA i VC-Mux. Jeśli inny dostawca, to na jego stronie powinna być informacja jak skonfigurować połączenie.

Hej,

Linksys na pewno wspiera MDI-MDIX, Netgear - nie wiadomo, bo na stronie producenta na próżno szukać takiej informacji.

W Linksysie w zakładce Network Setup i pozycji Gateway IP trzeba będzie zmienić adres IP - domyślny to 192.168.1.1. Jeśli taki sam adres lokalny ma Netgear, to koniecznie trzeba go zmienić, na przykład na adres 192.168.1.2.

Pozdrawiam,

Dimatheus