Jak użytkować baterie w laptopie


(Filipmoto2010) #1

Witam moje pytanie dotyczy baterii w lapkach tzn jak pracujemy w domu na laptopie lepiej jest z włożoną baterią, czy może lepiej jest wyjąć baterie na podłączonym lapku do kontaktu ?

Kiedy bateria jest bardziej narażona na zużycie?

-- Dodane 21.05.2010 (Pt) 2:12 --

osobiście pracuje na wyjętej baterii


(sosen86) #2

według mnie to nie ma takiej potrzeby. Ja cały czas pracuję na zasilaczu i bateria jest włożona ale nie jest ładowana. Po dwóch latach jakiegoś znacznego spadku wydajności nie zauważyłem.


(Jaroslaw Nijakowski) #3

Dzisiaj nie ma znaczenia czy bateria jest włożona do laptopa, podczas gdy pracuje on na "prądzie z gniazdka".

Tak jak powiedział sosen86 bateria włożona nie jest ładowana cały czas :arrow: zauważ, że jak masz baterie rozładowaną to po jej naładowaniu dioda oznaczająca ją zmienia kolor, co oznacza KONIEC ładowania i w tym momencie laptop z niej nie korzysta.

Mijało by się z celem, gdyby trzeba było wykładać baterie co się naładuje albo odłączać od prądu laptopa.


(Fanboj O) #4

Dziesięciolecie już chyba minęło, odkąd nie ma w laptopach baterii Ni-Cd. Ale przesądy z ich czasów nadal żyją.

Polecam przeczytanie w miarę rzetelnych opracowań:

http://batteryuniversity.com/

http://forum.laptopy.info.pl/f31/f-q-sp ... #post19961

http://batterycare.net/en/guide.html

To może kup sobie jeszcze UPS-a na wypadek zaniku prądu :lol:

A gdzie ją przechowujesz? Bo są pedanci, którzy stworzyli teorię, że bateria przechowywana w lodówce, dłużej zachowuje świeżość. Serio. Polecają zafoliować hermetycznie baterię załadowaną do 40% i na dolną półkę do lodówki. Obłęd.

Moim zdaniem jeśli ktoś kupuje laptopa, żeby wyciągać z niego akumulator, powinien przemyśleć po co tak na prawdę kupował komputer przenośny?


(MaRa) #5

Od czasu do czasu trzeba popracować na samej baterii, a rzadziej do jej pełnego rozładowania(co kilka tygodni do kilku miesięcy). I tak wytrzyma 2-3 lata, to kwestia procesów starzeniowych.


(xyzzyx) #6

Tu: http://www.google.pl/search?client=oper ... i%C5%9Bcie -znajdziesz sporo ciekawych wiadomości o użytkowaniu baterii.Wybieraj linki o użytkowaniu, (nie do sklepów). Pozdrawiam.


(Filipmoto2010) #7

Zgadzam się ,ze jeśli sie juz pracuje to do rozładowania zawsze tak robiłem,a lapek pracuje dużo w terenie wiec w domu zawsze starałem sie wyjmować baterie bo myślałem ,że to ma znaczenie no nic dzięki za odp


(Koniar1) #8

Różnie to bywa. Czasem jest tak, że laptop pracuje na zasilaczu w ten sposób, że bateria jest ładowana do 100%, rozładowuje się do 99% [trzeba pamiętać o możliwości samoistnego rozładowania] i znowu ładuje do 100%. W ten sposób po roku masz martwą baterię. Generalnie najlepiej jest pracować na baterii nawet w domu.


(Maks Baum) #9

No jak napisał przedmówca... wystarczy że np wyłączysz listwę zanim laptopa i przez tą chwilę zaczyna brać prąd z baterii, a potem ładuje z tych 99% na 100% i tak co dzień / drugi dzień i masz po baterii (jak np ja - może 15 minut wytrzyma mi teraz a praktycznie nigdy nie potrzebowałem działać na laptopie bez prądu).


(Fanboj O) #10

Bzdura. Eprom baterii zlicza cykl ładowania dopiero podczas ładowania od poniżej 60% do pełna. Więc nie straszcie ludzi wahaniami 99%-100%.

Z resztą ja nikomu nie bronię. Możecie baterię w klimatyzowanym ołtarzyku postawić. Najgorsze jest jednak, że nawet na maksa oszczędzana/nieużywana bateria potrafi być nie do użycia po pół roku.

Więc jeśli ma być do wyrzucenia wcześniej, czy później, to niech w oczekiwaniu na wyrzucenie poracuje trochę/pospełnia swoje funkcje.


(Koniar1) #11

No i co z tego, że liczy poniżej 60% skoro bateria niszczy się już podczas cyklu 99%-100%-99%?


(Fanboj O) #12

Mniej więcej w podobnym stopniu jak leżąca z dala na półce nieużywana...


(smoq5) #13

Nic się nie niszczy i takimi postami wprowadza się ludzi w błąd.

Obecnie jak już to było wspominane baterie nie mają swojej "pamięci" a cały układ jest zrobiony tak aby nie było konieczność pracy bez baterii.

Polecam przeczytać przytoczone wcześniej opracowania a dopiero po tym zabierać głos na forum.

Bateria po to jest aby pracowała i jest również ogniwem więc chcąc nie chcąc zużywa się i kiedyś trzeba będzie ją regenerować lub wymienić.


(Koniar1) #14

@ Fanboj O owszem zużycie jest podobne, dokładnie tak jak napisałeś. Dlatego najlepsze dla baterii jest regularne ładowanie i rozładowywanie [np do ok 50%]


(Fanboj O) #15

Może lepiej jednak zastanowić się co jest najlepsze dla użytkownika: dbanie o baterię, czy jej używanie?

[edita]

Ogólnie to nie rozumiem, dlaczego pytania dotyczą tylko dbania o baterię?

Przeciętny współczesny laptop zazwyczaj kupowany jest jako następca starej stacjonarki. Więc z reguły musi mieć wydajną kartę grafiki przy możliwie najniższej cenie kompletnego laptopa. Pociąga to za sobą:

-Obudowa jest delikatna (lub tandetna). W związku z tym przenoszenie w torbie lub plecaku jest niewskazane- ryzyko uszkodzeń. Jeśli chcecie dbać o laptopa, nie ruszajcie go z miejsca.

-Klawiatury w laptopach są delikatne i podatne na ugięcie. Palmrest (przestrzeń na której opiera się dłonie do korzystania z klawiatury) podatny na wytarcia i zarysowania. Nie używać wbudowanej klawiatury- dokupić zewnętrzną.

-Touchpad. Może się wytrzeć. Tylko myszka zewnętrzna.

-Gniazdka podatne na uszkodzenia. Podłączyć HUB USB i nigdy go nie odłączać. Podłączyć słuchawki lub głośniki (jack) i nie odłączać, przy okazji wbudowane głośniczki będą mniej awaryjne. Tak samo kabel zasilający, bo wtyczka i kabel przy wtyczce mogą się uszkodzić. Podłączyć raz i nie ruszać.

-Chłodzenie wydajnej grafiki może być mało wydajne- ryzyko spaczenia obudowy lub przegrzania wnętrza. Postawić na podstawce chłodzącej i nie ruszać.

-Klapa z matrycą. Otworzyć raz i nie zamykać, bo jest ryzyko, że popękają plastiki przy zawiasach, tasiemka transmisyjna może się przetrzeć.

-Do czyszczenia tylko miotełka ze strusich piór. Wyłącznie naturalnych. Ładnie odgarnia kurz, pyłki, nie grozi porysowaniem powierzchni. Nie grozi też wyładowaniami elektrostatycznymi.

-Pod żadnym pozorem nie używać wbudowanego napędu DVD. To często psujący się podzespół. Zewnętrzna nagrywarka gwarantuje wbudowanemu napędowi długą świeżość.

-Matryce z czasem tracą świeżość kolorów- zużywa się podświetlenie. Tylko monitor zewnętrzny i niewłączanie matrycy gwarantuje dłuższy żywot wbudowanej matrycy.

-Obecna moda na luty bezołowiowe ekologiczne to największe zagrożenie dla świeżości laptopa. Następuje szybka degradacja ścieżek na wszelkich płytkach PCB. Zadbajcie o beztlenową atmosferę w pomieszczeniu (najlepiej gazy szlachetne) i temperaturę około 10 stopni. Zmniejszy to szanse, że grafika lub płyta główna siądzie.

-Dysk twardy- wiadomo, nawet w stacjonarnym laptopie może się zużyć- łożyska, talerze mogą się porysować, badsectory zaczną się pojawiać. Lepiej wymontować i używać zewnętrznych rozwiązań.

-Chłodzenie- nadal może zaciągać kurz na radiatory. Tak niska (10 stopni) temperatura może nie uchronić podzespołów przed przegraniem, gdy na radiatorach zbierze się kurz. Polecam system filtrów i atmosferę bezpyłową w pomieszczeniu. Gdy takowa ciężkoosiągalna, to lepiej nie włączać laptopa tylko stacjonarkę.

Serio rozwiązania są dwa: dbać o laptopa/baterię, lub go używać. A jeśli dbanie o baterię ma polegać na jej wymontowaniu i przechowaniu na gorsze czasy, to lepiej ją upchnąć od razu na Alle-grot, lub lepiej od razu całego laptopa...


(Koniar1) #16

ładowanie i rozładowywanie= korzystanie z baterii