Jak w ATI wyłączyć AA i AF

Witam serdecznie. Przesiadłem się ostatnio z GeForce 8500GT na Radeon HD 4670 (1gb) . Zainstalowałem sterowniki dołączone do boxa:

Wersja sterownika 8.561.0.0 z Catalyst Control Center.

Ku mojemu zdumieniu okazało się że w panelu sterownika nie można wyłączyć Antyaliasingu i Anizotropowego Filtra. Można ustawić albo na 2x albo pod kontrolą aplikacji. Żadna z tych opcji mnie nie satysfakcjonuje. Jest jakaś metoda wyłączenia tychże funkcji karty graficznej?

Przy okazji zapytam. Może ktoś przetestował lepsze sterowniki do tego modelu. Bo w ilości fps jest znacznie lepiej niż na poprzedniej karcie ale za to krawędzie przedmiotów położonych blisko ekranu podczas szybkiego ruchu są dziwnie poszarpane. (oczywiście chodzi mi o grę typu first-person shooter) Na 3 poprzednich GeForcach jakie używałem tego nie było.

Wie ktoś gdzie można zmienić hasło na forum?

Czekam cierpliwie na odpowiedź i dziękuję z góry wszystkim zainteresowanym.

Odinstaluj sterowniki do grafiki (z Dodaj/usuń programy), przeczyść komputer CCleaner (pliki+rejestr), ściągnij najnowsze sterowniki do swojej karty graficznej (http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx) i zainstaluj je, ściągnij najnowszego DirectX i zainstaluj go.

Ok już się robi. DirectX’a mam z sierpnia 2009 i chyba nic nowszego nie wyszło. Mam go instalować na wcześniej zainstalowanego?

Jeżeli wcześniejsze instrukcje wykonałeś poprawnie we właściwej kolejności, to możesz instalować bez żadnej zabawy z poprzednio zainstalowanym DirectX.

Ok. Zrobione i działa i jest lepiej. Dzięki!

Jednak wciąż nie wiem jak ustawić AA i AF na 0/disable.

Oczywiście jesteś w trybie zaawansowanym, a nie prostym?

beztytuuitv.th.jpg

Nie wiem. Może źle szukam ale tutaj można ustawić albo na x2 albo pod kontrolą aplikacji czyli tylko opcje które mnie nie interesują…

Witam.

Nie wiem po co ktoś kazał Ci instalować starsze sterowniki, absolutnie tego nie rób. Jeżeli chodzi o sterowniki ATI i pakiet Catalysta to najnowszy jest 9.10 czyli z października a najnowszym sterownikiem GPU jest obecnie 8.661 i ten pakiet zainstaluj. Dzięki najnowszym sterownikom zyskujesz nowe funkcje GPU których wcześniej nie miałeś, obraz jest lepszy, poprawiają one również grafikę w grach likwidując jakieś nie dociągnięcia, źle wyświetlane elementy itp.

Jeśli chodzi o wyłączenie AA i AF to odpowiedź jest prosta -nie da się tego zrobić, bo po prostu nie ma takiej opcji. Ale pocieszę Cię; do niczego to Ci się nie przyda. Jeżeli myślisz ze odciążyło by to system to się mylisz. Aplikacje i tak potrafią same sobie sterować ustawieniami DX i openGL nic Ci nie da jakiekolwiek ustawianie na sztywno. Np taki Bioshock mimo wyłączonej synchronizacji pionowej na sztywno w Catalyst i tak ją włącza, baa mało tego, synchronizację można wyłączyć dopiero w opcjach gry, tylko że po wyłączeniu gry i włączeniu jej ponownie opcja ta wraca na swoje stare miejsce i się sama włącza, dziwne to trochę, bo wygląda na to że wytwórcy gry zupełnie się nie liczą z wolą klienta ignorując jego wybór, ale tak patrząc na czołówkę gry wcale się nie dziwię bo logo i reklama Nvidi jest w nią wpleciona na samym początku. Tak jeszcze kończąc; trzeba zawsze sprawdzać tą opcje po włączeniu gry, bo chyba nie musze mówić że synchronizacja pionowa powoduje drastyczny spadek FPS a reakcje myszki są mocno opóźnione. Tak jeszcze gratuluje dobrego zakupu ATI których obraz jest lepszy i kolesie tak nie oszukują jak w Nvidi gdzie kosztem FPS GPU pogarsza obraz, nie po to daje tyle kasy na PixelS 4.0 żeby mieć tak na prawdę PixelS 2.0.

Na razie produkty ATI są bardziej zaawansowane i wykonywane już w procesie 40nm, wystarczy spojrzeć na specyfikację Radeona 4670 ma on OpenGL 2.1+ DirectX 10.1 i PixelS 4.1 podczas gdy podobno wydajniejszy i szybszy Geeforce 9600 obsługuje tylko OGL 2.1, DX 10 i PS 4.0 a i tak nie wiadomo jak to robi :slight_smile:

Radze sobie to poczytać :

http://www.x-wars.in4.pl/komentarze.htm?kbt=N&news_id=14572

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Uklady_graficzne_Intel_przylapane_na_dopingu-24139.html

PZDR.

Dzięki darek44. Dzięki obszerną odpowiedź!

Domyślam się że moderator skasował wypowiedz o której mówisz bo Adalbert dobrze podpowiadał. Mam na myśli że po instalacji sterowników które polecił rzeczywiście sterownik GPU opatrzony jest numerem 8.661.

Szczerze mówiąc nie chodzi mi o odciążenie systemu lecz o wygląd samej gry. Mówię tutaj o Couter-strike 1.6

Gdy grałem jeszcze na karcie opartej o chipset nvidii w sterownikach można było wyłączyć AA i AF i było widać różnice w grze. Tymczasem pozostawienie tych ustawień na “Pod kontrolą aplikacji” skutkowałem dyskomfortem gry. Opcje CSa są ubogie w ustawienia więc ani AA ani AF nie był zmieniany z poziomy gry a z poziomu sterownika. Przyzwyczajenie zostało stąd chciałem uzyskać taki sam efekt w moim nowym Radeonie. Nie da się - trudno. Nie da się - szkoda.

Pozdrawiam i dziękuję.