Jak w EXCELU wyszukać ilość komórek o konkretnych parametrach?

(erni_krok) #1

Dzień dobry wszystkim,

mam listę osób i telefonów i potrzebuję wybrać tyle te które mają końcówkę np. 125 i imię Tomasz. A następnie obliczyć ilość rekordów spełniających najpierw 1, a później oba parametry.

Jak to wykonać?

(drunkula) #2

=LICZ.JEŻELI (…)

(bachus) #3

dodatkowo AND (ORAZ w PL Excelu?).

(madoch) #4

autofiltr by załatwił sprawę najszybciej.

(drunkula) #5

Wydało mi się to zbyt oczywiste :wink:

(erni_krok) #6

Cześć, zgadza się. Funkcja jeżeli liczy takie rzeczy, jednak ja potrzebuję żeby z numeru 500100200 i 500101200, policzył że oba numeru są w liczbie 2, bo mają na końcu 200. A funkcja jeżeli liczy całość pola, nie “część”. 

(drunkula) #7

Żeby to tak się przeliczało zastosuj =tekst w dodatkowej kolumnie, a potem na tej kolumnie coś w stylu =LICZ.JEŻELI(B1:B30;"*501*")

(erni_krok) #8

Hej, a mam teraz trudniejsze zadanie. Jak z tego zbioru wybrać same kobiety? Tz. algorytm powinien sprawdzić czy w danej części maila jest damskie imię i wyrzucić tylko ten rekord. 

(Dimatheus) #9

Hej,

Pytanie tylko, czy adresy mailowe są utworzone według takiego samego schematu. Jeśli tak, to wyznacznikiem może być ostatnia litera imienia, która w przypadku niemal wszystkich imion żeńskich (tak, bo są jeszcze imiona jak Dorkas, Damaris czy Miriam) jest literą a.

Pozdrawiam,

Dimatheus

(drunkula) #10

Imiona żeńskie nie kończonce się na ‘a’ nie są imionami poslkimi. tak samo jak męskie kończonce się na ‘a’.

(erni_krok) #11

Panowie, to byłoby zbyt proste :slight_smile:

Maile są różne, np. zarząd.agata@domenta.pl albo monika.kowalska@domena.pl

Czyli skrypt, musiałby wykryć “agata” i “monika” i całego maila i wyrzucić jako odpowiedź. 

(drunkula) #12

To weź bazę imion i użyj jako klucza dla formuły, o ile CAŁE imię jest w mailu, a nie np. akowalska@ mnowak@ itd. Jeżeli imie i nazwisko jest zamiennie przed małpą, to nadal możesz lecieć automatem, ale dla nazwisk takich jak Nowak, Ćmiel będzie to wymagać większej ilości ręcznych poprawek.

(erni_krok) #13

Nie wszystkie mają pola imię wypełnione :frowning:

Jaką formuły tutaj powinienem użyć?

(drunkula) #14

=ZGADUJ.ZGADULA (…) :wink:

(Dimatheus) #15

Hej,

Niestety na razie nikt nie wymyślił formuły, która myślałaby za użytkownika.

Pozdrawiam,