Jak wgrać system na system?

(Mariusz Berstling) #1

mam windowsa XP Pro który wgrał mi znajomy. System padł, a przynajmniej stracil dużo na wydajności. Mam orginalną płytę z Windowsem XP Home Edit i chcialbym wgrać go tak by nie stracić programów i wogołe żadnych plików. Da się?

(aju) #2

Z tego co mi wygląda to się nie da.

Trzeba zrobić formata albo postawić home na osobnej partycji.

Poczytaj jeszcze tu bo jnjn to znawca :wink:

(Mariusz Berstling) #3

hmm a jak postawie drugi system na osobnej partycji to co zrobic ze starym?

(aju) #4

Co chcesz . Zostawić, usunąć :slight_smile:

(Piojarek) #5

spróbuj przy instalacji polecenia napraw system... ewentualnie na tej samej partycji zainstalowć

(Mariusz Berstling) #6

ok ale jak bede mial system na kazdej z partycji to z ktorego bedzie sie komp uruchamial?

(aju) #7

Podczas bootowania wyświetli się okienko który system chcesz wybrać.

Potem można to zmienić w ustawieniach windowsa który domyślnie powinien się ładować.

(Mariusz Berstling) #8

aha... a jak sie ma postawiony drugi system to trzeba odnowa wszystkie strerowniki wgrywac?

(aju) #9

Tak. Od karty dźwiękowej, graficznej, usb i innych urządzeń które wymagają sterowników.

(Mariusz Berstling) #10

aha... a przechodzadz moim pytanie troche w bok, jakbym chcial formatowac partycje systemowa to zeby potem wgrac windowsa musze to robic z konsoli odzyskiwania? a jesli juz to zrobie to jak go potem wgrac? jaka komenda?

(aju) #11

Bootujesz komputer z płyty windows xp home i czytasz komunikaty na ekranie.

W pewnym momencie będzie pytanie czy formatować daną partycję :slight_smile:

Nie potrzeba żadnych komend, dyskietek itd.

(Mariusz Berstling) #12

aha i po formacie odrazy rozpocznie sie instalacja systemu?

(aju) #13

Tak

(Mariusz Berstling) #14

aha... a obijajac jesce raz w bok, ale tym razem ostatni, co trzeba zrobic jak uszkodzi sie jadro rozruchowe sytemu?

(aju) #15

Tzn. dokładnie co? System nie chce się właczyć (zabotować)?

Najlepiej w takim przypadku zrobić naprawę obecnie zainstalowanego windowsa w podobny sposób jak z formatowaniem (tylko zamiast formatowania wybieramy naprawę obecnego windowsa na dysku )

Nie wiem czy o to Ci chodziło

(Mariusz Berstling) #16

na innym forum kolo powiedzial mi ze mam moze uszkodzone jadro rozruchowe (bo system bootuje sie o jakies 18 min za dlugo) i ze moge to naprawic w dosiue jakoms komenda...

(Micromac) #17

Jezeli masz wazne pliki to mozesz przegrac na drugą partycję lub nagrac na płytę CD/DVD. Co do programów to mozesz pozniej zainstalowac jeszcze raz. A jesli masz programy sciagniete np z vortalu to tez przegraj na drugą partycję.

Następnie wkladasz płytke instalacyjna z WinXP Home i formatujesz partycje systemową czyli partycja C i instalujesz nowy system. No i bedziesz musiał jeszcze go aktywować bo masz oryginał.

Tak najprościej by było.

(aju) #18

Robinhio już dawno do tego doszliśmy :mrgreen:

Ale jest druga sprawa z aktywacją systemu: nie zawsze trzeba aktywować. Robiłem u kuzyna już dwa razy format i tylko za drugim razem aktywowałem system: za pierwszym razem nic takiego nie trzeba było robić :? Sam nie wiem od czego to zależy