Jak włączyć efekty 3D w Mandriva Linux Spring 2008?

Witam. Jestem nowym użytkownikiem Linuxa i nie wiem jak włączyć efekty 3D! W tym momencie gdzie wybieramy pomiędzy trzema opcjami: Brak efektów pulpitu 3D, Metisse lub Compiz Fusion, na górze okna jest napis: Twój system nie obsługuje efektów pulpitu 3D. Gdzieś w internecie doczytałem że trzeba zainstalować sterowniki do karty graficznej (których ja nie mam, i zainstalować raczej nie umiem… :frowning: ). No więc mam prośbę: napiszcie mi jak włączyć te efekty 3D.

System: Mandriva Linux Spring 2008

Będę baardzo wdzięczny! Z góry dziękuję pa pomoc.

A jaka karta graficzna?

Nvidia GeForce FX 5200 :slight_smile:

Zobacz ten sposób:

http://strefamandrivy.pl/forum/viewtopic.php?t=13113

Wszystko dobrze, ale jak chcę pobrać te sterowniki do karty graficznej to zamiast zacząć się ściągać to ładuje mi się stronka z jakimiś dziwnymi znaczkami… im dłużej czekam tym tego więcej jest na tej stronie :?

A gdy w zarządzaniu pakietami wpisuję “kenrel-source” to nic nie wyszukuje :? A gdy próbowałem jakoś inaczej to wpisać (zmieniać kolejność wyrazów itp.) to coś wyszukało ale to nigdy nie było dokładnie to: kernel-source-2.6.22.9-1mdv.

Może ktoś zna jakiś inny sposób na włączenie tych efektów 3D albo chociaż na zainstalowanie sterowników do karty graficznej??

A powiedz mi w jaki sposób skonfigurujesz sobie ekran w Windows bez instalacji sterowników, jakiś tam ekran będzie z rozdziałką 680x400 ale będzie ale co z tego jak grafa będzie się cieła a w gry to zapomnij, że pograsz :slight_smile: Jednym słowem bez sterowników do grafiki nic nie zrobisz zarówno pod Linux jak i Windows, więc to jedyny sposób. Jeśli dobrze znalazłem to to chyba te sterowniki http://www.nvidia.pl/object/linux_displ … 12_pl.html

Co do kernel-source skonfiguruj sobie najpierw repozytoria przy pomocy tej strony http://easyurpmi.zarb.org/?language=pl rób co każą na stronie a po tym szukaj kernel-source.

Jak już zainstalujesz kernel-source ze sterami powinno pójść gładko.

Pozdrawiam!

Tych sterowników też jakoś nieda się ściągnąć bo pokazuje mi się biała strona i im dłużej czekam tym więcej takich znaczków ni się tam ładuje… :frowning: Oto fragment tego co tam się ładuje cały czas:

echo " --update"

echo " Connect to the NVIDIA FTP server '"

echo " ftp://download.nvidia.com ' and determine the latest"

echo " available driver version. If there is a more recent driver"

echo " available, automatically download and install it. Any"

echo " other options given on the commandline will be passed on to"

echo " the downloaded driver package when installing it."

Do jakiegoś momentu coś takiego, a potem:

öĹ18ˇá|ą+?`òŘ;ámUëĂV¸?Ž˘ĆÝxTUKâˇXűâřq5śÇv8gáJÜ7qDuu	^Ă58'ŕ_řÓŐ$?Ĺn8

ÄçĄâ¸÷ăU,]ëĂöŘáBÜń>žĂ,uÔBmąÎÁxŻăL_W-ĺp0NĹ-řĂ#Ő!xŻaˇzę0żŕźŻ0c}ňQ+ń5ŕţqŢÇn

I§XşĎ[`/ügâVü/ác×ř9ą$6Â.řÎÄŻ	ÇÁŘ	gáJ|ąßaVŔľřÓ6#˙Ć2Xťá0ŤqĆKřó5§^_a-\q'Äłů>N¸ocŹęG

ą$Fb+\[ń>Ćx­x.bml}qÎÁ¸cxkľ"Ç%¸Çřˇ!żÇ0,}p4ÎĆU¸Oaěś#Ăđ+{ń,ŢĹôíÔĎąVÄF8§áBÜńO|)ŰŤb ÁrX;ŕ\\{đ^äő$ěĂp*ţ'ń&žÂ;r˝čÁâXaÓqnĹŁř>Ç:ńđsŔPŹ­p NÄŠ8ˇán<ŻŢˇ3ů

ÖĆ6ŘÇŕ\ťń4ŢĆ7Źĺ˘_WĘqĹ,ońÓ<,UąÎÇ=ŮŤ`]lGń

T tego z czasem jest coraz więcej, a ściąganie się nie włącza… :?

Czego to może być wina??

A może kliknij na linku prawym przyciskiem myszy i daj “Zapisz element jako…” czy coś takiego.

Dobra, mam te sterowniki, tylko że jak je chce zainstalować (przez konsolkę) to wyskakuje jakiś błąd… :? Ktoś tam pisał wyżej że trzeba najpierw skofingurować repozytora za pomocą tej stronki: http://easyurpmi.zarb.org/?language=pl a potem reszta wg. tego poradnika: http://strefamandrivy.pl/forum/viewtopic.php?t=13113. Wszystko fajnie, ale ja w tym EasyUrimp nic jakoś nie łapę… połowy pojęć nie rozumiem :frowning: W tym poradniku na stronie strefamandrivy.pl to w pożądku, ale w tamtym to raczej ciężko mi to idzie… No więc mógłby mi to ktoś wytłumaczyć “krok o kroku” czyli jakoś żeby dało się w miarę zrozumieć? Naprawdę jestem w tym temacie zupełnie zielony…

Wklej to do konsolu jako root:

urpmi.addmedia main ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/release with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia --update main_updates ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/updates with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia main_backports ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/backports with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia contrib ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/contrib/release with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia --update contrib_updates ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/contrib/updates with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia contrib_backports ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/contrib/backports with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia non-free ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/non-free/release with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia --update non-free_updates ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/non-free/updates with media_info/hdlist.cz

urpmi.addmedia non-free_backports ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/non-free/backports with media_info/hdlist.cz

Zrób aktualizację systemu, z tego co pamiętam ze względów bezpieczeństwa przed aktualizacja trzeba się zarejestrować aby mieć dostęp do aktualizacji, rejestracja polega głównie na ustawieniu specjalnego hasła do przeprowadzenia aktualizacji.

Pozdrawiam!

“main”

...pobieranie nie powiodło się: wget nie powiodło się: zakończono z 1

wystąpił problem podczas odczytu pliku syntezy dla nośnika (i tu nazwa tego nośnika)

Mniej więcej coś takiego wyskakuje po wklejeniu do konsoli tych poleceń… :?

Może linki są nieważne (wygasły albo coś w tym rodzaju)??

Zapomniałem dodać, żebyś wklejał każdy link po kolei a nie wszystko na raz :slight_smile: Czyli jak wkleisz to:

urpmi.addmedia main ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/release with media_info/hdlist.cz

I się zrobi, dopiero wklejasz następne, czyli:

urpmi.addmedia --update main_updates ftp://ftp.tuniv.szczecin.pl/pub/linux/mandrakelinux/official/2008.1/i586/media/main/updates with media_info/hdlist.cz

I tak dalej i tak dalej. Linki nie mogą być nie ważne gdyż są generowane na tej stronie, którą podałem wyżej, jedynie co to któryś z serwerów może być chwilowo wyłączony ale zrób jak teraz napisałem i powinno działać. Te repozytoria są pod i586, nie napisałeś czy masz procesor 32 bitowy czy 64 bitowy.

Pozdrawiam!

Ale ja od początku wklejałem wszystkie polecenia po kolei, a błąd wyskakiwał zawsze! :expressionless: Próbowałem wkleić każde polecenie, i zawsze ten błąd był taki sam (tylko nazwa nośnika na końcu była inna).

A procesor mam 32-bitowy, więc jeśli to w czymś pomoże…