Jak wydzielić inną partycję mając tylko partycję C

Witam,

Mam teraz Windows 7.NIe chcę go usuwać, tylko wydzielić jakoś pustą partycję, na którą potem wgram XP’eka. Jak to wydzielić, aby nie ucierpiał win 7

TUTAJ

Osobiście polecam do tego Gparted lub ubuntu, które ma gparted wbudowane.

Jak masz wolną przestrzeń na dysku to po prostu utwórz nową partycję. Jeżeli nie masz wolnej przestrzeni, np. cały Twój dysk jest przyznaczony tylko dla win7, zmniejsz rozmiar obecnej partycji (polecam gorąco Partition Wizard). Potem z tego obszaru utwórz partycję. System nie ucierpi.

W7 ma wbudowany program do zmiany rozmiaru partycji; Mój komputer>Zarządzaj>Zarządzanie dyskami>PPM na dany dysk i zmniejsz wolumin. Po zmniejszeniu powstanie wolny obszar na którym robisz partycję, nadajesz jej literę i formatujesz.

Tylko jeżeli na W7 zainstalujesz na następnej partycji XP, to po instalacji stracisz możliwość odpalania W7- kolejność instalacji windy jest ZAWSZE od starszego systemu (czyli najpierw XP) do młodszego (czyli po XP można zainstalować W7)- NIGDY odwrotnie.

Co do partycjonowania: brak-dysku-nowym-laptopie-t477261.html?hilit=wolumin#p3010573

Co do wgrywania XP: windows-jak-doinstalowac-windows-t483339.html