Jak wygląda przelew na konto bankowe?


(Cedar) #1

Ty chcesz wykonać taki przelew?

W większości polskich banków wystarczy, że znasz numer konta, resztę danych możesz wpisać "z głowy".

Jeśli to Tobie ma ktoś zrobić przelew to podaj numer konta (bezwzględnie konieczne), imię i nazwisko oraz adres (często nie jest konieczne ale podobno niektóre banki wymagają).


(marcin82) #2

W przypadku papieru obowiązuje taki druk:

http://www.google.pl/search?q=polecenie … 24&bih=616 .

Oczywiście szybciej i taniej będzie przez internet.


(marcin82) #3

Tak - lepiej podać pełne dane.


(Aleksander) #4

Rzeczywiście - lepiej podać pełne dane, tj. Nr konta, Imię i nazwisko(lub nazwa), adres. Praktyka jest jednak taka, że polskie banki identyfikują rachunek wyłącznie po numerze konta - weryfikacja, czy dany adres jest skojarzony z numerem konta jest trudna technicznie do wykonania, a na pewno kosztowna; generalnie banki tego nie weryfikują i można się o tym przekonać zaglądając do wątków na forach, gdzie ktoś wpisał właściwy adres ale inny numer konta - przelew jest realizowany na numer konta, nie na adres.

Sam (dla żartu) wysyłałem przelewy do Genowefy Supełkowskiej z ul. Błotnej 129 w Chrząszczyrzewoszycach - dochodziły bez problemów na wskazane konto(mBank) :wink:


(lith) #5

Najważniejszy jest nr konta… ale przyjęło się też zazwyczaj wpisywać nazwę/nazwisko + adres. Może jak coś pójdzie nie tak to jest wtedy jakieś dodatkowe info co to ma być i po czym wtedy tej kasy szukać ;] Poza tym pewnie jak ktoś sobie kupuje wiatrak do kompa na allegro to nikt nie będzie dochodził co on tam wpisał, ale przy większych kwotach może ktoś zerknie na to… pewnie każdy bank robi jak chce… a wychodzą z założenia, że nie ma co ludziom komplikować… a gdyby sprawdzać miał jakiś automat to zaraz byłaby masa cofniętych przelewów, bo ktoś napisał to samo, ale trochę inaczej ;p


(Aleksander) #6

Otóż to - na tym właśnie m.in. polega trudność - wystarczyło by, byś w adresie napisał np. ul. Podgorska, zamiast Podgórska i algorytm nie przepuściłby przelewu… Poza tym - taka kontrola wymagałaby udostępnienia informacji teleadresowych pomiędzy wszystkimi bankami - nie tylko w Polsce - żeby sprawdzanie wo góle było możliwe.