Jak wykorzystać uszkodzony dysk z laptopa?


(adaś99) #1

Mój dysk w laptopie ma 3 bad sektory i w najbliższym czasie zostanie wymieniony na nowy. Dysk Seagate Momentus 5400.3, 120 GB, 2.5", ST9120822AS. Czy można ten dysk jeszcze jakoś wykorzystać (np. jako dodatkowe miejsce na backup najważniejszych danych)? Poniżej screen z analizy dysku programem HD Tune:

329HD_Tune_3.jpg

W jaki sposób podłączyć dysk SATA I od zewnątrz do laptopa? Raczej byłby dość rzadko podłączany, więc zależy mi na czymś tanim. Znalazłem takie obudowy do dysków wewnętrznych 2.5":

http://www.ceneo.pl/14270515

http://www.ceneo.pl/6365224

http://www.ceneo.pl/7376632

Czy będą one pasowały do mojego dysku? A może są jakieś lepsze sposoby na podłączenie dysku do laptopa przez USB?


(Pablo_Wawa) #2

Moje pendrive’y są szybsze niż ten Twój dysk… :frowning:

Do backupu to byłbym ostrożny - przecież dysk się sypie. Już prędzej do przenoszenie danych między komputerami.

Te kieszenie, które podałeś, sa w porządku, tj. zamontujesz w nich dysk 2.5" i możesz podłączać kablem USB do notebooka i innych komputerów.


(Longhorn2009) #3

Kieszeń to najbardziej rozsądne rozwiązanie, bezpośrednie adaptery USB-SATA są nieopłacalne i nieestetyczne.

Co do stanu dysku, nie jest 100 procent pewny, ale można zrobić w ten sposób partycję, aby ominąć uszkodzone bloki. Pozostałe jak na razie są sprawne. Ewentualnie można zastosować formatowanie niskiego poziomu, może poprawi to kondycję HDD.

Co do szybkości, to tak nie przekonuje, ale trzeba pamiętać że są to osiągi na poziomie USB 2.0 (do ok.28-30MB/s realnie), a pojemność 120GB czasem się przydaje przenieść coś większego.


(adaś99) #4

Dzięki za odpowiedzi. W tym przypadku na szybkości mi nie zależy. A do tej pory dysk funkcjonował raczej bez większych problemów, więc wydaje mi się, że można go jeszcze trochę wykorzystać (dopóki całkowicie nie padnie). Chodzi mi o to, żeby zmagazynować tam kopię (trzecią - po dysku w laptopie i dysku zewnętrznym USB) najważniejszych danych, na wypadek, gdyby z tamtymi dyskami stało się coś złego (to mało prawdopodobne, żeby jednocześnie, ale jednak…).

@Longhorn2009: Mógłbyś napisać coś więcej o tym formatowaniu i robieniu partycji? Właśnie chciałbym przed skopiowanie danych coś zrobić z tym dyskiem, żeby maksymalnie poprawić jego kondycję.


(Longhorn2009) #5

Zastosuj się np. do tej instrukcji http://forum.pclab.pl/topic/256595-Tuto … yciu-MHDD/


(adaś99) #6

O, dzięki za linka :slight_smile: