Jak wylaczyc RAID?

witam,

mam BIOS American Magatrends i dorazu mowie nie mam nigdzie na liscie opcji Integrated Peripherals!

Problem wyglada tak, po wyjeciu bateryjki z BIOS przy wlaczaniu kompa wyrzuca mi Liste dyskow (1) i “Press ctrl A for ULI ALI RAID feautures” w ktorcy zarzadzam RAIDem, ktorego nigdy nie zakladalem…

jezeli zignoruje ten ekranik, wrzuca mnie do windowsowskiego wstawaina po problemach:

tryb awaryjny

tryb awaryjny z wierszem polecen

uruchom sys windows normalnie

po wybraniu jakichkolwiek z powyzszych nastepuje restart i znowu to okno z RAIDem…

jak to obejsc bez blagania kumpla informatyka?

Podaj model płyty głównej.

Jakas ATI …ASRock… czy cos…

Niewiele to daje.

Zobacz w zakładce Advanced->tam NVRaid Configuration (lub Raid Configuration)->Raid Enable ustaw na Disabled.

Jeżeli dysk jest na SATA, a tak pewnie jest, to tam nie wchodź tylko w Advanced->IDE Configuration->

ATA/IDE Configuration ustaw na [Enhanced]

Configure SATA as ustaw na [AHCI], a jak nie zadziała to [iDE]

nie mam ani RAID config ani mozliwosci usatwienia ATA/IDEE na enhenced…SATA moge walnac tylko AHCI lub RAID…

czyli ustaw AHCI

tak mam ustawione…debilem nie jestem zebym sam siebie w RAID wpierdzielal jak chce go wylaczyc :slight_smile:

tylko ze ja w BIOSie nie mam nigdzie slowa RAID, oprocz w tych ustawieniach SATA…nigdzie indziej sie nie pojawia wiec nie wiem gdzie to dziadostwo wylaczyc… jak by bylo cos napisane RAID utilities czy features czy cokolwiek i obk DISABLED to bym wiedzial co robic…ale nie ma…tu jest jakis kruczek -.-

Odkręć lewą (patrząc się od przodu) ściankę obudowy i spisz model płyty głównej. To może bardzo ułatwić pomoc.

jak checie tak…nie wiem ile to da…asrock 775Twins HDTV Dual Core CPU… tyle wiecej same numerki przy podzespolach

Dobrze, wg instrukcji dysk SATA może nadal działać, gdy ATA Combination Mode wyłączysz. Wtedy powinien chodzić w trybie IDE.

Oczywiście dysk musi być podłączony do SATA1 i zapewne tak jest, więc sprawdź tą opcję.

coz, powinien chodzic i chodzi :slight_smile:

ale alert o RAIDzie dalej sie wlacza i winda z dysku dalej nie wstaje poza okno wyboru opcji wstania:

tryb awaryjny

z wierszem polecen

normalnie

ost znzna dobra konfiguracja

dalej nie idzie, a RAIDu dalej nie mam :slight_smile:

wstal…ale kosztem cdroma… teraz to sproboje odwrocic…zaraz wszytsko napisze…

dobra juz wszytsko dziala…faktycznie trzeba bylo pobawic sie z tym ATA Combination…jak wypiolem cdroma widzial dysk i wstawal, jak wpialem spowrotem byl drobny problem ale przezucilem tylko cdroma na slave’a i idzie normlanie…

dzieki wielkie wszytskim a w szczegolnosci cosik_ktosik za ogromna podpowiedz :smiley: