Jak z programami i grami na Linuksie?

Czy na linuxie zainstaluje programy i gry jak w windowsie??

Eidems , krótko - NIE.

Czy ja wiem czy tak krótko??;>

Do instalacji na linuksie gier i programów windowsowskich służą emulatory, ale nie wszystko na nich działa poprawnie, lepiej znaleźć odpowiedniki.

Eidems , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Jeśli nauczysz się posługiwać programem Wine , to odpalisz większość programów Windowsowych. Dość uciążliwe może być ciągłe ustawianie środowiska uruchomieniowego i dostosowywanie go do każdej aplikacji osobno.

Uważam, że odpowiedź nie jest jak najbardziej daleka od prawdy, bo te programy da się odpalić korzystając z Wine i co ciekawe Wine nie jest emulatorem.

Autor tematu zapytał:

Jak dla mnie, to instalacja za pomocą Wine to nie jest instalacja “jak w Windowsie”, więc podtrzymuję moją odpowiedź - Nie, instalacja nie odbywa się tak jak na Windowsie.

Nie. Ta odpowiedź jest jak najbardziej odpowiednia wg mnie. Z linuksem jest tak jak z rajdówką, czy bolidem F1 - dzięki mnogości ustawień można wyczyniać cuda osiągając świetne wyniki, tylko… trzeba się na tym znać, bo inaczej nic z tego. Dlatego mało kto ma prawdziwy, sportowy pojazd i śmiga zwykłym autem osobowym (Windows). Z innej strony, żeby to lepiej zobrazować, z odpalaniem programów windowsowych pod linuksem jest jak z seksem - lepiej uprawiać niż symulować:P

:hahaha: Idealne trafienie.

Programy pod linuksa są inne, choć cześć jest takich samych. Gry można instalować na wine, mi np. udało się uruchomić NFS: shift, są również natywne gry.

Chyba zadałeś niewłaściwe pytanie, jednak się do niego ustosunkuję(nie jak przedmówcy :-p ).

Na Linuksie programy można instalować łatwiej niż w Windowsie. Dodatkowo znacznie prościej jest tutaj rozwiązana kwestia aktualizacji programów (nie trzeba śledzić newsów, że ukazała się już nowa wersja lub uruchamiać programu, by go zaktualizować). W dodatku, to te aktualizatory w aplikacjach często są źle zaprojektowane i stanowią zagrożenie dla komputera(bezpieczeństwa). Czyli na Linuksie znacznie łatwiej utrzymać program w najnowszej wersji, jak również znacznie łatwiej zarządzać oprogramowaniem. Przynajmniej w teorii. W teorii, gdyż są firmy, którym zależy na tym samym sposobie dystrybucji, co mają na Windowsie. Wtedy na każdej dystrybucji Linuksa zgodnej ze standardami możesz zainstalować taki program tak, jak na Windowsie.

Na Linuksie dodatkowym atutem jest dostępność narzędzi developerskich. Z tego powodu często zwykli użytkownicy instalują sobie programy, które jeszcze nie zostały uznane za dostatecznie stabilne lub sami ich autorzy uważają, że nie są stabilne. Często uznawane jest to za wadę tego systemu, bo trzeba kompilować. Kompilować nie trzeba, jeżeli chcemy przeznaczyć nasz komputer do normalnych zastosowań, a nie programowania lub zabawy najświeższymi programami/tesotwania nowych wersji…

Powracając do opini przedmówców(też się ustosunkuje). Chcesz instalować programy zaprojektowane pod Windows czy zaprojektowane pod Linuksa. Mi osobiście niczego nie brakuje. Linux zapewnia naprawdę obfitość programów użytkowych. Brakuje w niektórych dziedzinach programów specjalistycznych, ale nic o takich zastosowaniach nie napisałeś.

Jeżeli chodzi o gry, to najlepiej zrobisz wchodząc na wupra(http://www.wupra.com). To jest jedyny polski dystrybutor gier na Linuksa. Są też zagraniczni, jednak lepiej najpierw rozejrzeć się w rodzimym kraju. Ceny gier na wupra potrafią niekiedy przyprawić o zawrót głowy, jednak korzystając z ich wyselekcjonowanej oferty unikasz pytań w stylu: “a dlaczego program, który wymaga systemu operacyjnego Windows, nie chce mi działać pod Linuksem?”. Kupujesz i gra musi działać.

To chyba tyle w temacie. Muszę wychodzić. Kiedy trzeba będzie coś dodać, to dopiszę.

Większość programów możesz zainstalować z repozytoriów dołączonych do systemu.

Więc jest jeszcze łatwiej: Wybierasz i instalujesz.

Systemy oparte na Debianie czy też Ubuntu, czy też Mandriva są łatwe w użytkowaniu i instalacji programów.

Nie tylko w tych wymienionych, praktycznie w każdej dystrybucji, nawet w Gentoo łatwo się instaluje oprogramowanie i to jednym krótkim poleceniem. Jedynie w Slackware instalacja może być dla początkujących utrudniona, bo tam trzeba samemu dbać o zależności, choć i są nakładki na menedżer pakietów, które dbają o zależności ale jaki jest wtedy sens używać Slackware? :slight_smile:

Jeśli chodzi o instalację programów dedykowanych wyłącznie Windowsowi to do wyboru masz kilka opcji:

  • [*:1s6hk0sa] Darmowe:

Generalnie jeśli chcesz pograć na Linuksie, zacznij od Ubuntu - instalacja na dysku jest tak prosta jak zainstalowanie gry na Windowsie, a do tego znajdziesz w nim dużo ułatwień. Na początek idealny, podobnie jak Mandriva, za którą nie przepadam :stuck_out_tongue:

Do uruchomienia gier (pod Ubuntu), wystarczy WINE - u mnie odpala się je identycznie jak na Windowsie: dwuklik i program odpalony.

BTW, lepszym rozwiązaniem jest instalacja Ubuntu obok Windowsa - Ubuntu do pracy, Windows do gier.

OT:

Tekst miesiąca i co najlepsze - z sensem :slight_smile:

Dla Twojej wiadomości Wine nie jest emulatorem. Rozwijając skrót Wine otrzymasz - W ine i s n ot an e mulator. Jest to oprogramowanie, które przenosi biblioteki WinApi spod Windowsa implementując je w środowisku X Windows System dostępnego pod Linuxem. Dlatego nie mówmy tutaj o symulacji!

Masz rację.

Jednak według Ciebie jak te “coś” można jednym słowem nazwać ?

Implementacja WinApi dla X11

To aż 4 :stuck_out_tongue:

Dzięki za te wyrażenie - już nigdy nie nazwę go emulatorem…