Jak zabezpieczać Windowsa na słabym komputerze?

Witam.

Przymierzam się do reinstalacji Windowsa XP SP3 na leciwym już sprzęcie. Komputer posiada procesor 1,6Ghz i zaledwie 256 MB ramu, tak więc liczy się każdy megabajt i raczej nie ma mowy o antywirusowej ochronie rezydentnej działającej w tle.

W związku z takim ograniczeniem chciałbym zapytać jak możliwie najlepiej mogę chronić ten komputer (bez użycia antywirusa) przed zagrożeniami?

Przewiduję skanowania co jakiś czas programem MBAM, a takze wzgledną ostrożność przy przeglądaniu sieci, a co poza tym co jeszcze moglibyscie polecić? (chyba będzie problem ze znalezieniem lekkiej i w miarę niedziurawej przeglądarki www bo Opera 12 szybko się starzeje)

Proszę o pomoc.

Moim zdaniem jeżeli będziesz okresowo skanował komputer (do tego polecam Kaspersky Rescue Disk, naprawdę porządne narzędzie) to nie potrzebujesz żadnej dodatkowej ochrony. 

 

Polecam jednak nie ściągać żadnych plików, w szczególności programów i plików z torrentów. Używać wtyczek w przeglądarce blokujących reklamy. 

Jeżeli używasz najnowszej przeglądarki i odwiedzasz w miarę wiarygodne strony to myślę, że to powinno wystarczyć. 

No właśnie z tą przeglądarką jest problem. Opera 12 jest lekka, ale w końcu przestanie być zgodna z nowymi standardami no i brak tu adblocka…

Ja bym spróbował dołożyć mu trochę Ramu bo masz bardzo mało 1 GB to minimum,a na pewno komfort pracy się trochę polepszy

Możesz też zastanowić się na instalacją jakiejś lekkiej dystrybucji Linuksa, sam XP w kwietniu kończy wsparcie i nie będzie aktualizowany, Microsoft wydłuzył jedynie wspracie dla ochrony antywirusowej dla XP o rok, do lipca 2015 roku, chyba 15 lipca, jeśli dobrze pamiętam.

Przede wszystkim nie loguj się na konto administratora, utwórz konto z ograniczenia mi, a gdy będziesz potrzebował uprawnień administratora, albo zalogujesz się na konto admina, albo skorzystasz z opcji uruchom jako. Jest jeszcze taka opcja, że można logować się na konto admina, a pewnym aplikacjom ograniczyć uprawnienia, szczególnie tym, korzystającym z połączenia z internetem, ale osobiście proponowałbym nie logować się w ogóle na konto administratora.

Jeśli jest to edycja Professional, możesz skorzystać z konsoli MMC i przystawki zasad grup lokalnych i wyłączyć/zablokować pewne rzeczy.

Spróbuj tej: http://www.programosy.pl/program,light.html

Opera ma własnego adblocka wbudowanego -  URLFilter i w rozszerzeniach jest też normalny adblock.

Miałem podobne zadanie i zdecydowałem się na użycie Linux Mint 13 z XFCE. Na laptopie z Pentium M 1,8 i 512 MB RAM XP mulił straszliwie natomiast na Mincie pracuje się komfortowo i wygodnie nawet z Libre Office. Działa Firefox, flash itp. System jest prościutki w instalacji i użyciu. Jakbyś chciał to mam też na zbyciu (w sensie do oddania) laptopową kość 256MB DDR Hynix PC2700S, mieszkam w Otwocku a pracuję w Warszawie więc można się dogadać.

 a threat fire ? w miare dobre 

256MB ramu to dla windosa za mało a co dopiero programy

racje ma przedmówca … ta pamieć. czas na nowy komp

Zawsze można zamienić Windows na Linux z Fluxbox (można spokojnie zmieścić się w 40MB RAMu i reszta zostanie do wykorzystania przez aplikacje) i komputer dostanie drugą młodość.

Zresztą pamięc RAM to nie jest jakiś wielki koszt, można spokojnie ją sobie rozszerzyć. Na pewno wyjdzie taniej, niż kupno nowego komputera.