Jak zabezpieczyć sieć?

Hej zawsze kiedy resetowałem router i chciałem się podłączyć do sieci, wyskakiwały mi wskazówki, takie jak np. żeby wpisać PIN który jest na routerze, podać nazwę sieci, hasło.

Teraz te wskazówki mi nie wyskakują w jaki sposób mogę je otworzyć?

Tak, tak wiem, że można wpisać adres na routerze 198.168.1.1 podać nazwę i hasło i wejść w ustawienia, ale czy wiecie jak to zrobić w ten sposób o którym piszę?

Z góry dziękuję za pomoc

Możesz napisać na czym dokładniej ten sposób polega?

Pozdrawiam!

Hej,

A czy do routera nie otrzymałeś płytki CD? Na niej najczęściej zawarte są informacje o tym, jak zabezpieczyć sieć. Czasami zawarte są na nich kreatory, które umożliwiają zabezpieczenie sieci.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Z grubsza rzecz biorąc to trzeba posiadać najnowsze dostępne oprogramowanie układowe do danego routera - to z reguły znacząco wpływa na bezpieczeństwo i wydajność sieci. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w pełni statycznych adresów IP po stronie sieci LAN, blokada protokołu ICMP, blokada portów sieciowych ogólnie przyjętych za niebezpieczne, blokada MAC’ów innych niż mają twoje komputery i urządzenia. W przypadku sieci WIFI najlepiej ustawić silne hasło szyfrowane poprzez WPA2 i zablokować rozgłaszanie nazwy sieci w eterze. Sam korzystam z tej gamy zabezpieczeń i nie mam żadnych problemów z siecią i wirusami.

… a jak napisze, że to co nowe jest z reguły dziurawe ?

… że posiadanie statycznych adresów zupełnie nic nie da ?

… że blokada ICMP, portów etc jest zupełnie bez sensu bo sieć jak podejrzewam jest za NATem ?

…że blokada MACów ma zasadność tylko gdy to mieszkanie publiczne i sąsiad może przyjść i wetknąć sobie kabelek do routera?

Pozdrawiam :wink:

thommy181

Bo nowa wersja oprogramowania może mieć nowe błędy.

Bo każda podsieć ma jakąś pulę adresów, którą dowolnie można sobie przypisać.

Reszty tłumaczyć raczej nie trzeba.

Pozdrawiam!

Hej,

Swoją drogą sprawdź jeszcze jedno: czy opcja QSS (Quick Secure Setup) - taką funkcję znaleźć można na przykład w routerach TP-Link - nie jest przypadkiem wyłączona? To ona odpowiada za łączenie się przy użyciu PIN’u.

Pozdrawiam,

Dimatheus