Jak zabezpieczyć sieć?


(pawel500) #1

Hej zawsze kiedy resetowałem router i chciałem się podłączyć do sieci, wyskakiwały mi wskazówki, takie jak np. żeby wpisać PIN który jest na routerze, podać nazwę sieci, hasło.

Teraz te wskazówki mi nie wyskakują w jaki sposób mogę je otworzyć?

Tak, tak wiem, że można wpisać adres na routerze 198.168.1.1 podać nazwę i hasło i wejść w ustawienia, ale czy wiecie jak to zrobić w ten sposób o którym piszę?

Z góry dziękuję za pomoc


(roobal) #2

Możesz napisać na czym dokładniej ten sposób polega?

Pozdrawiam!


(Dimatheus) #3

Hej,

A czy do routera nie otrzymałeś płytki CD? Na niej najczęściej zawarte są informacje o tym, jak zabezpieczyć sieć. Czasami zawarte są na nich kreatory, które umożliwiają zabezpieczenie sieci.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(thommy181) #4

Z grubsza rzecz biorąc to trzeba posiadać najnowsze dostępne oprogramowanie układowe do danego routera - to z reguły znacząco wpływa na bezpieczeństwo i wydajność sieci. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w pełni statycznych adresów IP po stronie sieci LAN, blokada protokołu ICMP, blokada portów sieciowych ogólnie przyjętych za niebezpieczne, blokada MAC'ów innych niż mają twoje komputery i urządzenia. W przypadku sieci WIFI najlepiej ustawić silne hasło szyfrowane poprzez WPA2 i zablokować rozgłaszanie nazwy sieci w eterze. Sam korzystam z tej gamy zabezpieczeń i nie mam żadnych problemów z siecią i wirusami.


(Bor1904) #5

.... a jak napisze, że to co nowe jest z reguły dziurawe ?

... że posiadanie statycznych adresów zupełnie nic nie da ?

... że blokada ICMP, portów etc jest zupełnie bez sensu bo sieć jak podejrzewam jest za NATem ?

...że blokada MACów ma zasadność tylko gdy to mieszkanie publiczne i sąsiad może przyjść i wetknąć sobie kabelek do routera?

Pozdrawiam :wink:


(roobal) #6

thommy181

Bo nowa wersja oprogramowania może mieć nowe błędy.

Bo każda podsieć ma jakąś pulę adresów, którą dowolnie można sobie przypisać.

Reszty tłumaczyć raczej nie trzeba.

Pozdrawiam!


(Dimatheus) #7

Hej,

Swoją drogą sprawdź jeszcze jedno: czy opcja QSS (Quick Secure Setup) - taką funkcję znaleźć można na przykład w routerach TP-Link - nie jest przypadkiem wyłączona? To ona odpowiada za łączenie się przy użyciu PIN'u.

Pozdrawiam,

Dimatheus