Jak zabezpieczyć stary komputer?

Witam. Uruchomiłem właśnie stary komputer i widzę, że strasznie “muli”. To głównie dlatego, że nie ma tu antywirusa, a to dlatego, że przy takim sprzęcie antywirus strasznie spowalnia system. Chcę sformatować go (system), lecz nie wiem jak go później zabezpieczyć bez antywirusa. Nie chcę nawet próbować usunąć obecnych wirusów, bo pewnie trochę się ich tu nazbierało (m.in. wiem, że jest tu Sality). Komputer ma służyć tylko do przeglądania internetu, ewentualnie do odpalania jakiś mało-pamięciożrących programów (np. kalkulator).

I tu naradza się pytanie:

Czy da się jakoś zabezpieczyć komputer bez antywirusa/czy jest jakiś antywirus który nie wykorzystuje zbyt dużo procesora?

Jak co to komputer ma 1,00GHz i 640 Mb ramu.

Z góry dzięki za pomoc

Pewnie, rozwiązanie w chmurze, np: Panda Cloud Antivirus, Immunet Protect

Jeśli zamierzasz używać komputera do Internetu to może warto zainteresować się Linuxem? Chociażby dystrybucja Ubuntu - spełnia wszystkie twe wymagania i ma nawet kalkulator. Zagrożenie wirusem jest raczej znikome. Ew. jak poprzednik napisał Panda Cloud. Fajny programik i nie muli kompa.

J/w.

Ewentualnie wg. kolejności :

Avira AntiVir Personal - Free Antivirus.

avast! Free Antivirus.

AVG Anti-Virus Free Edition.

Niedawno instalowałem avasta na gorszym komputerze i brak problemów :slight_smile:

Start -> Panel sterowania -> System -> Zaawansowane -> Wydajność -> Ustawienia -> Efekty wizualne - zaznacz tylko

6 pozycji - Zastosuj - OK .

kliknij aby powiększyć :

b6f4bd33aeb1d059m.jpg 86e86da81e7e892fm.jpg

Także jestem za Linuxem. Ubuntu powinno być ok. Najlepiej ściągnij, wypal i odpal z płyty bez instalacji, zobaczysz czy ci odpowiada.

Jeśli zdecydujesz się na Linuxa to możesz odwiedzić stronę jakilinux.org i poczytać o dystrybucjach. Wydaje mi się że Ubuntu byłoby najlepsze, ale może spodoba Ci się Mandriva czy OpenSUSE. Linux sam w sobie jest szybki. Sam się przekonałem po instalacji. Uruchamiał się o połowę szybciej niż XP, a wyłączał 3-5 sek. Jak napisał Spidy pobierz dystrybucję, wypal i uruchom jako LiveCD/LiveDVD. Po instalacji (a nawet bez niej) masz całkowicie użyteczny system. W przypadku Ubuntu pakiet Open Offica, obróbką zdjęć (Gimp), odtwarzacze muzyki - Jeśli czegoś Ci będzie brakować to wchodzisz w Centrum Oprogramowania Ubuntu w wyszukiwarce wpisujesz nazwę programu i Voila wszystko pięknie działa :D. Po instalacji na pulpicie będzie coś takiego (Nie pamiętam dokładnie nazwy ale chyba) Skonfiguruj Ubuntu, tam zaznaczysz co Ci potrzebne (Kodeki, Flashe itd i wszystko się ładnie pobierze i zainstaluje).

Avast 5 lub Eset SS

Eset ss + malwarebytes antymalware-ja to mam na swoim kompie 1200Mhz 256 ram i lata az milo… I jeszcze win xp pro sp3

Witam.

Linux to dobra propozycja, ale autor nawet o nią nie pytał :slight_smile:

Jeśli juz to Lubuntu (środowisko LXDE) na przykład.


Jeśli AV na Windowsa - to tylko Avira i tutaj albo pozostawiasz zaporę sytemową albo dołączasz do tego PCTools Firewall Plus. Trzeba powyłączać wszystkie świecidła (efekty, o kótrych pisał XMan) i ustawić styl klasyczny.