Jak zaczac? Co dziala a co nie? Pytania

No więc jak wiadomo Linux jest darmowym systemem;/ a mi właśni taki potrzebny ^^

No i mam pare pytań…

Gdzie moge znależć dokładny opis instalacji? Jak Trzeba konfigurowac partycje :shock: :shock: ??

Czy sa jakies problemy w instalacji neostrady? modem Sagem?

I czy dziala na Linuxie CS??

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=20

Kliknij na demonstracje pt “Linux: Instalacja systemu” Co do CS’a pojdzie oczywiscie po odpowiednim skonfigurowaniu Wine lub jak kupisz CrossOver Office lub Cedege która jest specjalnie do gier stworzona http://cedega.pl/

Polecam stronę http://www.jakilinux.org/ jest w internecie pełno poradników co i jak zrobić krok po kroku. Nie odpalisz programów windowsowych bo to są dwa różne systemy ( no chyba że przez wine, cedega …) cedega powinna sobie poradzić z CS-em ale niestety jest płatna (wykupujesz abonament). Co do robienia partycji obejrzyj sobie demonstrację o instalacji ubuntu. Zamiast CS-a polecam Wolfenstien Enemy Territory - jest wersja na windowsa i linuksa … instalacja na obu systemach jest banalna :slight_smile:

Tabcin zapomnij :x :x ja od cs`a jestem uzależniony i nie zamienie go ani czero na nic innego;/ wszystkie inne gierki nowości mnie nie obchodzą tylko CS;]

a z tej strony http://www.jakilinux.org/ albo nic nie rozumiem ^^ albo ten Linux jest tak prosty…

a co z netem??

pocieszę Cię artur52 CS działa bardzo fajnie, nawet Source chociaż już z większymi problemami. Niedawno kupiłem Half-Life 1: Anthology i działa wyśmienicie.

Co do neta - oczywiście, że zadziała po instalacji sterów o tym jak zainstalować zależy od distra, dla początkującego polecam Ubuntu, sam je używam, przypadło mi do gustu, - na te distro dostępny jest program ubuneo który zainstaluje sterowniki do neostrady. Jednak pamiętaj że dystrybucji są setki, powinny interesować cię m.in: Debian, Arch, Gentoo, Ubuntu (Kubuntu, Xubuntu), KateOS… przy czym dla początkującego to jakieś *buntu polecam :wink:

Jednak zamiast zakładania kolejnych tematów na forum polecam chwilkę wolnego czasu, coś do picia/jedzenia i lekturę: google.pl, jakilinux.org, linux.pl, wikipedia.pl <- tu znajdziesz odpowiedzi na większość nurtujących Cię pytań.

edit: oto screen który wykonałem parę miesięcy temu, ktoś na forum pytał się o cs pod Linuksem. Dzięki pracy chłopaków od wine z każdym miesiącem działa ono lepiej.

steam2ry9.th.jpg

D@widoS w pierwszym poście pisałem jaki mam net :x

nr47 dzięki za jakieś konkrety:)

i teraz mam jeszcze jedno pytanie…

SUSA czy UBUNTU?

Dla wszystkich chcących zacząć przygodę z Linuksem

no i jak już dojdziesz do tego że najlepszy będzie Ubuntu to na samiutki początek to będzie twoją Mapą do wolności :smiley:

D@widoS artur52 wyraźnie napisał że ma neostrade a ty mu piszesz że jak ma po lanie to będzie miał net odrazu…człowieku przeczytaj najpierw wszystkie posty a potem pisz bo zamieszanie wprowadzasz…

artur52 do neostrady pod ubuntu jest graficzny konfigurator o nazwie ubuneo nie będziesz mieć problemów z neo:)

CS 1,6 mi na wine chodzi bdb tylko jeden psikus jest. Po instalacji nie widać czcionek w steamie. Żeby były widzialne należy do katalogu windoiws który będziesz miał u siebie na ubuntu po wgraniu i skonfigurowaniu wine skopiować czcionki z np. win xp które znajdują się w c:\windows\Fonts :slight_smile:

Skopiujesz je i niema problemu :slight_smile:

Co do partycjowania to podczas instalki ubuntu pokaże się program qparted w którym myszką możesz sobie partycje zrobić. Ja mam dysk 80GB i partycje mam tak:

~10GB na główny system plików, punkt montowania “/”

~700mb na partycje swap (linux-swap)

Reszta ~70GB na katalog domowy, punkt montowania “/home”

No i oczywiście polecam ubuntu :slight_smile:

na poczatek łatwiejsze bedzie suse

a ile masz RAMu ??

zaleca się żeby mieć pamięci swap drugie tyle co pamięci ram, 2 * ram

choć wielu użytkowników uważa ze nawet przy większej pamieci ram wystarcza 500 MB swapu

na dłuższą metę jednak i z dyskiem 120gb zdecydowałem sie poświęcic 2gb i tak też polecam artur52 :stuck_out_tongue:

Po co? :? Ja przy 256 MB RAM na SWAP poświęciłem 512 MB i jeszcze nigdy system nie użył więcej niż połowę w stresowych sytuacjach.

no zgadza się :smiley: ty przy 256 masz 512swap, ja przt 1GB mam 2 GB :stuck_out_tongue:

przecież napisałem

lukaszzek lepiej mi powiedz ile maksymalnie powierzchni SWAP twój system wykorzystał. Nie jedna osoba ma 1 GB RAM i wcale nie potrzebują 2 GB SWAP :?

Raczej SUS E :wink: Właściwie to trudno powiedzieć który byłby lepszy na początek. Osobiście zaczynałem od openSUSE, obecnie korzystam z Ubuntu. Który z nich był łatwiejszy? Dla mnie Ubuntu (pomimo, że w openSUSE mamy Yast, znacznie ułatwiający konfigurację). Do Ubuntu masz całą masę poradników, wiele osób w Polsce z niego korzysta, więc zawsze można liczyć na pomoc społeczności. Ale wybór należy do Ciebie. Najlepiej poczytaj sobie porównanie tych dwóch systemów na jakilinux.org.

swap 2xram było dobre kiedyś. Dzisiaj w komputerach są coraz większe kości ramu a co za tym idzie system ma więcej mb przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na swap także przy 1gb ramu 2 gb swapa to marnotrawienie miejsca na dysku…chyba że wykonujesz na komputerze zasobożerne operacje jak np. obróbka video…ale przy normalnym użytkowaniu i 1gb ram 512 to max a i tego system nie wykorzysta.

Edit: tylko że suse jest o wiele cięższe od ubuntu. Mi na 512 ramu zamula strasznie przy instalacji jakichkolwiek paczek…

no zgadzam sie nigdy nawet 1 giga swapu nie zapchałem, ale póki co nie mam zamiaru zmieniać partycji zostawiam jak jest może sie kiedyś przyda, a wtedy będę płakał dlaczego tak zorganizowałem partycje :stuck_out_tongue: 1gb w tą czy w tamtą bez różnicy :wink:

Sciagnąłem sobie Ubuntu i nagralem obraz na płyte:/ i nie wiem jak zbootowac płyte;/ sama się nie botuje;/ Jakieś sugestie?

Ustaw bootowanie w biosie, musie sie zbootowac.

Rzecz jasna ściągnięte ‘dane’ nagrałeś jako obraz iso?? A nie “przerzuciłeś” na płytę??

dokłladnie tak:) juz poszło ALE…

Adress line A20 already enabled

Taki błąd mi wywala;/ ehhhh

witam,

zeby zagrać w CS’a jest tylko wymagany wine czy jeszcze coś

masz klawiature na usb?