Jak zainstalować GD?

(Urbanlesiohwdp) #1

Postanowiłem założyć nowy temat, bo już od dłuższego czasu poszukuję w różnych tematach i w różnych forach jakichś dobrych rad, krok po kroku, jak zainstalować bibliotekę GD. Jest mi ona potrzebna do prawidłowego działania galerii. Pragnę w tym celu posłużyć się systemem MyGallery, która wymaga właśnie takowej biblioteki.

Pomoże mi ktoś?

(Fora) #2

a serverrek masz sam postawiony na linuxie??(pytanie podstawowe)

TUTAJ MASZ JAK POD WINDOWSEM :

I LINUXIK

http://www.boutell.com/gd/manual2.0.33.html

a że tak zapytam czy nie lepiej jakis hosting który ma juz zainstalowane GD wynająć od tą galerie??

(Urbanlesiohwdp) #3

Serwer mam na Windowsie

W tym co podałeś do Windowsa, pisze żeby pobrać coś, później znaleźć jakiś plik i usunąć coś w nim. Ten gość co założył tamten temat dalej ma problem... :frowning:

np. jaki?

(Fora) #4

GD2 jest domyślnie w php tylko sa nieaktywne

zrób tak jak tam pisza czyli w php.ini usuń średniki przed

extension=php_gd.dll

;extension=php_gd2.dll

ja osobiście używam webd.pl ale on jest płatny

musiał bys poszukać ale spodziewam sie ze wiekszosc darmowych ma gd zainstalowane

(Urbanlesiohwdp) #5

Okej, zrobię tak jak tam piszą.

Jak skończę i coś nie będę wiedział, to zaraz napiszę :slight_smile:

Dziękuję, że tak szybko odpowiedziałeś :slight_smile:

(Fora) #6

nie ma sprawy akurat jestem w pracy i miałem chwile :slight_smile:

(Urbanlesiohwdp) #7

Tak myślę i myślę i doszedłem do wniosku, że jestem za ciemny żeby to zrozumieć:

"Find php_gd2.dll (or php_gd.dll if you need gif-support, but you will have less good image quality) and put it in your php folder (Usual c:\php). Find in the php.ini in your windows folder:"

Odnalazłem ten plik, ale pisze tam jeszcze, żebym umieścił to w folderze php. Co to oznacza i jak mam to zrobić?

Przepraszam ze pewnie głupie i oczywiste pytanie...

(Fora) #8

zapewne masz zainstalowany jakis gotowy serv pod windowsa np jakis krasnal lub webserv. W folderze tym bedziesz miał katalog php i zobacz czy w nim masz te pliki php_gd2.dll czy php_gd.dll jeżeli masz to okej, a jeżeli ich nie masz to musisz je sciagnąć i tam umieścic (ale zapewne są one tam :smiley: ).

w katalogu windows-a powiniens mieć plik php.ini i w nim usuwasz te średniki co mowa wyżej była o nich :slight_smile:

(Urbanlesiohwdp) #9

Mam te pliki :stuck_out_tongue: Rzeczywiście, przecież na górze pisze jak byk "c:/php" :stuck_out_tongue:

Ale teraz znowu nie mogę znaleźć tego całego php.ini. On jest w głównym katalogu Windowsa? C:\WINDOWS? Na bank?

(Fora) #10

chyba ze innaczej jest zadeklarowane w zmiennych to nie bedzie w windows :PP najlepiej go wyszukaj w szukajce windowsowskiej :lol:

(Urbanlesiohwdp) #11

Znalazłem dwa takie pliki:

php.ini-dist

php.ini-recommended

Chyba ten drugi, nie? Hmmm, a wiesz może jakim programem mam się posłuiżyć żeby to zedytować? (na górze napisałem, że potrzebuję instrukcji dla ciemniaków :P, także będziesz się musiał ze mną pomęczyć trochę :P).

(Airborn) #12

edycja może być w wordpadzie, notatniku, czymkolwiek :wink:

(Fora) #13

yhy :slight_smile:

to moze napisz czy używasz jakiegoś gotowego apache + php czy osobno instalujesz wszystko to moze troche ułatwić sprawe :PPP

(Urbanlesiohwdp) #14

Raczej instaluję osobno.

Oki, zrobione. Skasowałem ten średnik. I teraz już trzeba to instalować?

(Fora) #15

jak skasowałeś średnik to powinno działać:slight_smile:

a tak na margineise zainstaluj sobie gotowca bedziesz miał mniej problemów :PPP

Polecam webserv-a :slight_smile:

http://www.webserv.pl/

(Urbanlesiohwdp) #16

No tak powinno działać, ale jak już się zainstaluje. A ja właśnie szukam pomocy przy tej instalacji :stuck_out_tongue: Bo nie wiem co, gdzie i jak mam zrobić. Czytając manuala, było tam coś takiego:

1. Type './configure'

2. Type 'make install'

Co to oznacza?

(Fora) #17

to są komendy do instalacji w linuxie :slight_smile:

(Urbanlesiohwdp) #18

Ahaa, to w takim razie jak już usunąłem ten średnik, to co teraz muszę zrobić żeby to zainstalować, bo dalej się motam.

(Fora) #19

a ze tak zapytam pytałeś wujka google o :http://www.google.pl/search?hl=pl&q=gd+install+windows&btnG=Szukaj+w+Google&lr= ?? :roll:

(Urbanlesiohwdp) #20

Pytałem wcześniej w języku polskim i nic. Teraz też wniknąłem przez twojego linka. Doszedłem do 10 strony i zwykle ukazywały się tematy forum bez odpowiedzi, albo z odpowiedziami, krótkimi, nic dla mnie nie znaczącymi :frowning:

Na tym forum też szukałem, ale nikt chyba nie poruszył tu jeszcze dokładnego opisu instalacji, więc założyłem nowy topic.