Jak zainstalować GRUB'a


(Frooget) #1

Witam.

Szukałem trochę na ten temat, ale nigdzie nie ma podanego konkretu jak to zrobić. Zainstalowałem Ubunta 7.04 na nowym dysku potem pod to podpiołem Windowsa XP na innym dysku i nie mam teraz gruba. Dostałem taki linik:

http://www.gim34.one.pl/publication/lin ... c59778843|

Ale nie mam pojęcia o co w tym chodzi. Jak mam zrobić te dyskietki i jak to później odpalić?

Pozdrawiam, Frooget.


(matiit) #2

Nie trzeba żadnych dyskietek.

:arrow:

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... 75bc74bb3f


(Frooget) #3

Czy ktoś może mi powiedzieć gdzie to znajdę?


(roobal) #4

To jest tylko podpowiedź jak to odpalić. A podczas instalacji ubuntu zaznaczasz, że chcesz instalować GRUBego na dyskietce, czyli zamiast na hd0 instalujesz na fd0, czyli w ustawieniach zamieniasz hd0 na fd0 i instalujesz GRUBego na dyskietce a później z tej dyskietki uruchamiasz Gruba i tyle :slight_smile:

Pozdrawiam!


(Frooget) #5

Jaa co Wy w ogóle do mnie mówicie :PP. Ja już mam Linuxa zainstalowanego i chciał bym się dowiedzieć jak zainstalować GRUB'a teraz, jak już Linux stoi. I jeszcze chciał bym się dowiedzieć jak sprawdzić to z tymi partycjami.


(Lukasz Mosinski) #6

a spróbuj może włożyć płytkę linuxa i uaktualnić system


(matiit) #7

sudo fdisk -l (jeśli ubuntu)


(roobal) #8

Przecież masz wszystko opisane jasno i wyraźnie w poradniku wyżej.

Pozdrawiam!


(Frooget) #9

System już jest uaktualniony.

Wiem, że mam wszystko opisane i robię tak jak piszę, ale nie wiedziałem jak sprawdzić te całe partycje itp. Teraz wiem, ale nie wiem dalej co wpisać...

Czyli co mam teraz wpisać? :expressionless:

Disk /dev/hda: 80.0 GB, 80026361856 bytes

255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders

Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/hda1 * 1 9541 76638051 83 Linux

/dev/hda2 9542 9729 1510110 5 Extended

/dev/hda5 9542 9729 1510078+ 82 Linux swap / Solaris

Sorry, ale to strasznie oporne dla mnie jest...


(matiit) #10

grub

root (hd0,4)

setup (hd0)


(Bartmarian) #11

dla pewności:

grub --no-floppy

root (hd0,4) 

setup (hd0)

(Profesorek9) #12

Witam serdecznie. Mam pytanie. Mam Windowsa XP PRO, ale chcę mieć też

na kompie Linux - a Fedora Core 5, bo ma fajne gry, hehe :-).

  • Czy jak zainstaluje go, to będzie widać dwa systemy, jak się będzie komp uruchamiał, czy trzeba tego GRUB - a przeinstalować ?

Będę wdzięczny za pomoc 8) :mrgreen: :biggrin:


(Marcinch7) #13

:lol: buahahaha

nie


(system) #14

Chciałbym się podpiąć pod temat, bo widzę, że jeszcze w miarę świeży. Problem opisałem tutaj. Ale postaram się go streścić tutaj.

Mam trzy partycje podstawowe i wiadomo - jedną rozszerzoną (na niej kilka dysków logicznych). Idąc od pierwszych sektorów dysku, wiadomo, że na pierwszej partycji podstawowej mam XP. Potem jest rozszerzona (z różnymi danymi i jeden dysk logiczny z katalogiem root Linuksa). Za rozszerzoną mam dwie pozostałe podstawowe. Na jednej jest katalog /home dla mojego Debiana, druga jest pusta (15GB), którą to właśnie chciałbym przeznaczyć na Vistę.

GRUB odzyskany. Mój dysk wygląda w ten sposób - sda1 - xp, sda3 - /, sda4 - vista (podstawowe), sda5-8 - dane, sda9 - /home.

GRUB zainstalowałem wpisując root(hd0,2) -> setup (hd0).

Do menu.lst dodałem wpis Vista na (hd0,3). W wyniku mam na liście debiana, xp i vistę, czego oczekiwałem.

JEDNAKŻE, gdy wybieram Vista, to nic się nie dzieje, dalej widzę menu startowe, a jak wybieram XP to miga bootloader ten po instalacji Visty, na ułamek sekundy pojawia się lista z XP i Vistą i komputer się restartuje. Zrobiłem czystkę. Włożyłem płytkę z XP i wpisałem moje ulubione dwa polecenia FIXBOOT i FIXMBR. Efekt - uruchamia się tylko XP. Następnie zainstalowałem GRUB tak, jak poprzednio. Menu.lst w dalszym ciągu zawierało wpis Vista na (hd0,3).

Linux wiadomo - startuje poprawnie. XP tym razem również bez problemów się uruchamia. Natomiast jak wybieram Vista, to dalej jest to samo, czyli nic. Zero reakcji. Domyślam się, że pewnie Vista ma jakieś śmieszne procedury startowe, które zapisuje w MBR.


(Michal) #15

debianuser :

Pokaż swój obecny menu.lst

profesorekml :

Czemu Fedora 5, skoro najnowsza to 7? A przed instalacją radziłbym poczytać oficjalną dokumentację (http://docs.fedoraproject.org/install-guide/f7/en_US/) i zapoznać się z poruszanymi już na tym forum tematami, bo zadajesz pytania które padały już wiele razy.


(Profesorek9) #16
  • Witam. Mam jeszcze jedno pytanko, dotyczące Linux - a.

Na Dysku E, to jest druga partycja, chcę umieścić Windowsa XP,

na C chcę, aby był ten Linux, co wcześniej wpisałem.

  • Pytanie jest takie, czy jak wgram na E Windowsa, a na C Linux - a,

i zanim zainstaluję GRUB - ego :mrgreen: , to czy będzie widać

dwa sytemy, czy chociaż Winde, jak będzie komp się uruchamiał, ZANIM ZAINSTALUJE GRUBA? Chodzi mi o to, żebym jakiś błędów nie popełnił. :mrgreen:

  • Kiedyś wgrałem Linux - a na cały dysk, a myślałem, że to jedna partycja,

i musiałem wracać Linux - em, oraz Windows - em, żeby Winda tylko była. :mrgreen: Pozdrawiam serdecznie, i będę wdzięczny, za każdą okazaną Mi

pomoc. 8)


(Hydragyrum202) #17

Witam

To moze od poczatku.

Jesli instaluje sie dwa (w tym Windows'a) lub wiecej systemow na jednym dysku. To osobiscie proponuje zaczac od Windy, gdyz ma ona tendencje do czyszczenia mbr'a (oczywiscie wszystko zalezy gdzie chcemy bootladera zainstalowac). Nie ma znaczenia gdzie instalujemy dany system (dyski c, e lub hda1, sda2 itp). Chodzi o to by nie instalowac wszystkiego na jednej partycji :wink: Przypuscmy ze zinstalujemy Windows'a na partycji E a Linuksa chcemy miec na partycji C (czyli pewnie hda1 lub sda1).

Instalacja Linuksa powinna automatycznie "dac" nam bootloadera, jak Lilo czy Grub (ktore z reguly automatycznie wykrywaja pozostale systemy). Jesli nie, mozna sobie bootloadera doinstalowac, a jak go skonfigurowac, napisano we wczesniejszych postach

Osobiscie mysle ze prosciej juz nie mozna tego napisac 8)