Jak zainstalować kartę graficzną przy integrze?


(Bury1000) #1

Witajcie

Rozbiłem się ostatnio o pewien (jak dla mnie nieco nietypowy i nowy) problem, dlatego postanowiłem napisać i zapytać, coby przypadkiem czegoś nie popsuć.

Otóż, mam studio nagraniowe i komputer, który pracował do tej pory na zintegrowanej grafice (płyta główna Asus M5A78L-M LX) ATI Radeon HD 3000. Przy obróbce audio nie potrzebowałem mocniejszego silnika graficznego, więc działało odpowiednio przez ostatnie 1,5 roku. Teraz jednak wpadło kilka projektów reklamowych i filmowych, udźwiękowienie itp., które wymagają renderingu HD w trakcie pracy - i moja integra się poważnie wysypuje.

Kupiłem z drugiej ręki kartę GeForce 9500GT (Zotac), 512MB, z pasywnym chłodzeniem (dla cichej pracy - studio nagraniowe) poleconą przez kolegę-informatyka.

Niestety pojawił się zasadniczy problem... Kiedy próbuję zainstalować nVidię na sucho, bez karty w płycie głównej, instalator się zrywa przez brak hardware'u. Natomiast kiedy podepnę GeForce'a, integra się wyłącza i monitor się nie uruchamia. Komputer pracuje, ale najzwyczajniej nie widzę co robię, nie mam jak przeprowadzić instalacji.

Na jednym z forów znalazłem info, żeby najpierw odinstalować stery Radeona - ale mam pewne obawy przed tym ruchem, nie chciałbym pozbyć się obu i sprawić, żeby monitor przestał włączać się zupełnie. Jestem dopiero po stawianiu nowego systemu, sortowaniu i układaniu danych na dyskach i wolałbym uniknąć robienia tego na nowo.

Powiedzcie jak zadziałać, żeby było dobrze - czy kiedy odinstaluję sterowniki zintegrowanej grafiki, obraz nadal pojawi się na ekranie monitora, by przeprowadzić instalację nowej karty?

Z góry dzięki za odpowiedź, pozdro!


(falcon89) #2

Czy monitor podłączyłeś do 9500GT?

Dodane 29.06.2013 (So) 1:00

Zresetuj bios, odłącz komputer od prądu i zresetuj bios po przez zwarcie pinów lub wyciągnij baterię, podłącz komputer do prądu i uruchom, wejdź do biosu i przywróć ustawienia domyślne (Load Setup Default).


(neXt___) #3

Sam raczej szukałbym problemu w BIOS-ie, z tego co wiem, nie każda płyta automatycznie wykrywa kartę zewnętrzną, więc najpierw trzeba odnaleźć odpowiednią opcję i przestawić ją, wyłączając tym samym zintegrowaną kartę graficzną. Sterowniki nie mają tutaj nic do rzeczy, komputer powinien działać bez nich, po prostu wyświetlany obraz byłyby kiepskiej jakości, bodajże 256 kolorów i rozdzielczość 640x480


(Michal A1986) #4

Po tym wnioskuje że nie przełożyłeś kabla od monitora do nowej grafiki, bo inaczej skąd byś wiedział że się integra wyłącza? Gdybyś przełożył to powinienieś napisać że nowa grafika nie wysyła nic do monitora. Co by wskazywała że integra dalej działa. Każda grafika ma swoje wyjście na monitor, integra w płycie głównej a GeForce w swojej “obudowie” i tu musisz odpiąć monitor pod odpowiednie złącze.

tak, pod warunkiem że masz monitor do odpowiedniej grafiki podłączony. Tak jak kolego wyżej napisał obraz będzie w niskiej rozdzielczości, tak jak po reinstalacji systemu. System po reinstalacji nie ma sterowników do twojego sprzętu i jakoś działa.


(Johny) #5

Po resecie BIOSU instalujesz kartę,uruchamiasz komputer na starej i w BIOSie szukasz opcji Init Display First i to powinno uruchomić zewnętrzną kartę.Po przestawieniu musisz przepiąć monitor do nowej karty.

U ciebie jest to co widzę w instrukcji Primary Video Controller muszisz to przestawić na IGFX0,gdy karta jest w PCI-E x16 - inicjuj kartę w slocie PCI-E x16

http://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A … ownload_30

Wybierasz manual

Wszędzie powinno być na IGFX0

Obraz będzie jak włożysz zewnętrzną kartę i ustawisz jej inicjalizację w BIOSie,karta bez sterowników uruchomi się,ale nie wykorzystasz jej pełnych możliwości - po to właśnie instaluje się sterowniki,w twoim wypadku starsze sterowniki,bo GF 9500 to stara karta