Jak zainstalować Linuksa Suse i Mandriva?

jak przeprowadzić instalacje linuxa proszę o odpowiedz wiem ze to jest na pewno banalne ale dla kogoś kto juz to robił a ja jeszcze tego nie robiłem wiem tylko ze trzeba przy uruchamianiu kompa w wejść w biosa.

Może napisał byś jeszcze jaką wersję Linuxa chcesz zainstalować.

Bo każdy instalator dystrybucji czymś się różni od pozostałych.

a jeszcze jedno ja je mam pobrane i mam jeden plik i nagrywam na płyte wiec nie mam zestawu czyli np płyty do botowania itp chce zainstalowac mandriva i suse jak by mi ktos to mógł wytłumaczyć wszystko co mam zrobić czytałem troche o tym w necie ale nic nie rozumiem tego.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

Przynajmniej jak dla mnie to nie robi różnicy jaka Dystrybucja czy wersja Linuksa, bo instalowałem wiele dystrubcji, wszystkie jak dla mnie instaluje się jednakowo i tak samo łatwo jak windowsa a instalowałem już kilka dystrybucji.

Postępuj wg instrukcji instalatora. Jeśli będziesz czytał uważnie to zainstalujesz bez problemu, jedynie partycjonowanie może być problemem, co do partycjonowania to opisałem Ci to w innym wątku, w wątku który założyłeś na podobny temat, więc się nie będę powtarzał.

Powodzenia!

Pozdrawiam!

zobacz to http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

już mi wiele pomogliście ale jak mam wywołać instalacje bo włożyłem płyt do napędu i włączyłem ponownie kompa uruchomił się a i mam po prostu zacząć instalować i nie powinienem mieć z tym kłopotów?

nagraj płytę obrazu iso dystrybucji, wsadź płytę do napędu i zbootuj go z tej płyty (w biosie ustaw pierwszy boot na swój napęd). Albo zobacz czy podczas odpalania biosu nie masz gdzieś u dołu informacji żeby wcisnąć np. f7, f12 itp w celu odpalenia menu w którym można wybrać z czego komputer ma zbootować. Nazywa się to boot menu.

tylko jak ja mam to zrobić jak mi to tylko mignie i nawet nie zdąrze nacisnąć klawisza da się to jakoś inaczej zbootowac? albo spowolnić odpalanie biosu ?

jako 2 ustawić hdd, zapisać, i uruchomić komputer z bootowalną płytą CD w środku.