Jak zainstalować Linux Edu?

(Ginter1) #1

Witam . Do mojego podręcznika informatki jest dołączona płyta . Doczytałem się że jest do niej dołączony system linux który można uruchomić z płyty albo zainstalować na komputerze . I jest na płycie folder Knoppix który zajmuje najwięcej i jest w nim dwa pliki KNOPPIX i TRANS.TBL . Chciałem zainstalować linuksa na komputerze ale nie wiem jak to zrobić

(Irabuntu) #2

Może najpierw spróbuj w trybie live-CD (bez instalacji) a dopiero później weź się za instalację na dysku... Do prawdziwej instalacji potrzebna Ci będzie wolna partycja, ustawiasz bootowanie z płyty i jedziesz.

(Skm) #3

Instalacja powinna odbywać się przez jakieś narzędzie z trybu Live CD. Przy uruchamianiu systemu live powinieneś mieć możliwość wybrania opcji "Instaluj na dysku twardym" lub coś podobnego.

Jeżeli nie wiesz jak włączyć system z płyty, już tłumaczę: Włóż płytę do napędu i ponownie uruchom komputer. Następnie włącz w BIOSie bootowanie z CD.

Edit: Ktoś mnie ubiegł :slight_smile:

(Qba Lukaszczyk) #4

Dokładnie. Tylko upewnij się, że na pierwszym miejscy w BIOSie masz CD/DVD!! Linux, to nie program i nie zainstalujesz go z poziomu Windowsa (za wyjątkiem użycia Wubi).

(Ginter1) #5

No ale ja próbowałem ustawić w biosie na CD/DVD nawet oglądałem film ale jak ja klikam enter to się wyświetlają dwie pozycje CD/DVD i mój modem

(Qba Lukaszczyk) #6

Mam nadzieję, że o tym jak ustawić, a nie film w BIOSie :smiley:

BIOS odpalasz za pomocą "Delete", "F1" lub innych klawiszy (podczas bootowania pisze).

BIOS ma takie niebieskie lub czerwone tło (Z innym się nie spotkałem. Niebieskie mają Phoenixy i AMIbiosy.)

(Ginter1) #7

Wow .

No ale nie mogę ustawić CD/DVD na pierwszym miejscu

(dragonn) #8

W nowszych płytach głównych nie trzeba grzebać w BIOS-ie aby zbootować np. CD, wystarczy podczas uruchamiania kompa przytrzymać zazwyczaj F12, otworzy się taka lista, powinie być na niej CD-DVD, albo nazwa twojego napędu.

(Ginter1) #9

Ok . Udało mi się uruchomić ale jak zainstalować ? Nie było tam żadnego przycisku instaluj .

(system) #10

No to jak nie możesz z płyty to użyj Wubi http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubunt ... -installer

Choć wątpię w to aby płyta nie miała możliwości startowania z CD.

(Ginter1) #11

No pisze że udało mi się włączyć ale ja chcę mieć linuxa na kompie

PS. A jak już mam dwa systemy to przy starcie wybiera się który system uruchomić pierwszy ? I ile potrzeba minimalnie miejsca na partycji na linuxa ?

(szymonek760) #12

na tej płycie masz knoppixa czyli to sam live-cd nie da się go zainstalować

(dragonn) #13

Ginter007 sam partycja na / wystarczy nawet 5GB, ale jeżeli masz zamiar doinstalowywać dużo programów i dużo kombinować to polecam dać z 10GB, ewentualnie 7GB + na /home wedle wyboru powiedziałbym od 2GB w górę.

Trochę cie nie rozumiem, ale przyjmuje że chodzi ci to to jak ustalić który system ma się domyślnie uruchomić, to się robi poprzez edycję odpowiednich plików grub (różnie jest to w wersji 1 i wersji 2, nie wiem jaka tam wersja będzie, ale da się to sprawdzić po instalacji), albo przez jakiś program, z tego co pamiętam nazywał się Start-up manager, czy jakoś tak.

EDIT

szymonek760 może mieć rację nigdy nie używałem Knopixa. Ale jeżeli chcesz poznać linuksa i szukasz jakieś dystrybucji typowo edukacyjnej to może warto się zainteresować np. edubuntu

A to niby od kiedy? Chyba że w nowych wersjach coś się zmieniło, bo wcześniejsze zawsze miały możliwość instalacji na dysku.

(szymonek760) #15

bo u nas w szkole używamy płytki z knopixem i to jest live cd a wszystko zapisuje się na serwerze ftp

(Ginter1) #16

Da się zainstalować bo czytałem w opisie CD

Ale trochę nie rozumiem tego Wubi . Pisze na którym dysku zainstalować oraz Installation size ? Aha i jeszcze środowisko pulpitu ?

dragonn Myślałem że przy starcie będzie można wybrać system operacyjny tak jak jest np. w windowsie że wybiera się użytkownika

(dragonn) #17

Ginter007 taka opcja też oczywiście jest. Tylko że jest to bardziej tekstowo bez myszki, ale to nie raczej nie powinno stwarzać ci problemu.

(szymonek760) #18

trochę mnie to dziwi że w szkole na kompach nie mamy systemu operacyjnego a nauczyciel ma windows server 2003 i my używamy knopixxa

(Ginter1) #19

Nie ważne aby dało się wybrać system

(roobal) #20

Nie zależnie czy zainstalujesz przy pomocy Wubi czy w tradycyjny sposób, wybór pomiędzy systemami będziesz miał.

Czy ja wiem czy to takie dziwne, raczej wygodne. System codziennie startuje z płyty, co wiąże się z tym, że bałagan w systemie jaki zrobią uczniowie zostaje usunięty po wyłączeniu komputera. Skoro wszystko jest eksportowane na serwer, to nie mam sensu korzystać z zainstalowanego systemu, być może te komputery nie mają nawet dysków twardych, czyli do tego dochodzi też i oszczędność kilkuset złotych na jednym komputerze :slight_smile:

Pytam już bardziej z ciekawości - system (Knoppix) uruchamia się z płyty czy z serwera?

Pozdrawiam!