Jak zainstalować Linux Edu?

Witam . Do mojego podręcznika informatki jest dołączona płyta . Doczytałem się że jest do niej dołączony system linux który można uruchomić z płyty albo zainstalować na komputerze . I jest na płycie folder Knoppix który zajmuje najwięcej i jest w nim dwa pliki KNOPPIX i TRANS.TBL . Chciałem zainstalować linuksa na komputerze ale nie wiem jak to zrobić

Może najpierw spróbuj w trybie live-CD (bez instalacji) a dopiero później weź się za instalację na dysku… Do prawdziwej instalacji potrzebna Ci będzie wolna partycja, ustawiasz bootowanie z płyty i jedziesz.

Instalacja powinna odbywać się przez jakieś narzędzie z trybu Live CD. Przy uruchamianiu systemu live powinieneś mieć możliwość wybrania opcji “Instaluj na dysku twardym” lub coś podobnego.

Jeżeli nie wiesz jak włączyć system z płyty, już tłumaczę: Włóż płytę do napędu i ponownie uruchom komputer. Następnie włącz w BIOSie bootowanie z CD.

Edit: Ktoś mnie ubiegł :slight_smile:

Dokładnie. Tylko upewnij się, że na pierwszym miejscy w BIOSie masz CD/DVD!! Linux, to nie program i nie zainstalujesz go z poziomu Windowsa (za wyjątkiem użycia Wubi).

No ale ja próbowałem ustawić w biosie na CD/DVD nawet oglądałem film ale jak ja klikam enter to się wyświetlają dwie pozycje CD/DVD i mój modem

Mam nadzieję, że o tym jak ustawić, a nie film w BIOSie :smiley:

BIOS odpalasz za pomocą “Delete”, “F1” lub innych klawiszy (podczas bootowania pisze).

BIOS ma takie niebieskie lub czerwone tło (Z innym się nie spotkałem. Niebieskie mają Phoenixy i AMIbiosy.)

Wow .

No ale nie mogę ustawić CD/DVD na pierwszym miejscu

W nowszych płytach głównych nie trzeba grzebać w BIOS-ie aby zbootować np. CD, wystarczy podczas uruchamiania kompa przytrzymać zazwyczaj F12, otworzy się taka lista, powinie być na niej CD-DVD, albo nazwa twojego napędu.

Ok . Udało mi się uruchomić ale jak zainstalować ? Nie było tam żadnego przycisku instaluj .

No to jak nie możesz z płyty to użyj Wubi http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubunt … -installer

Choć wątpię w to aby płyta nie miała możliwości startowania z CD.

No pisze że udało mi się włączyć ale ja chcę mieć linuxa na kompie

PS. A jak już mam dwa systemy to przy starcie wybiera się który system uruchomić pierwszy ? I ile potrzeba minimalnie miejsca na partycji na linuxa ?

na tej płycie masz knoppixa czyli to sam live-cd nie da się go zainstalować

Ginter007 sam partycja na / wystarczy nawet 5GB, ale jeżeli masz zamiar doinstalowywać dużo programów i dużo kombinować to polecam dać z 10GB, ewentualnie 7GB + na /home wedle wyboru powiedziałbym od 2GB w górę.

Trochę cie nie rozumiem, ale przyjmuje że chodzi ci to to jak ustalić który system ma się domyślnie uruchomić, to się robi poprzez edycję odpowiednich plików grub (różnie jest to w wersji 1 i wersji 2, nie wiem jaka tam wersja będzie, ale da się to sprawdzić po instalacji), albo przez jakiś program, z tego co pamiętam nazywał się Start-up manager, czy jakoś tak.

EDIT

szymonek760 może mieć rację nigdy nie używałem Knopixa. Ale jeżeli chcesz poznać linuksa i szukasz jakieś dystrybucji typowo edukacyjnej to może warto się zainteresować np. edubuntu

A to niby od kiedy? Chyba że w nowych wersjach coś się zmieniło, bo wcześniejsze zawsze miały możliwość instalacji na dysku.

bo u nas w szkole używamy płytki z knopixem i to jest live cd a wszystko zapisuje się na serwerze ftp

Da się zainstalować bo czytałem w opisie CD

Ale trochę nie rozumiem tego Wubi . Pisze na którym dysku zainstalować oraz Installation size ? Aha i jeszcze środowisko pulpitu ?

dragonn Myślałem że przy starcie będzie można wybrać system operacyjny tak jak jest np. w windowsie że wybiera się użytkownika

Ginter007 taka opcja też oczywiście jest. Tylko że jest to bardziej tekstowo bez myszki, ale to nie raczej nie powinno stwarzać ci problemu.

trochę mnie to dziwi że w szkole na kompach nie mamy systemu operacyjnego a nauczyciel ma windows server 2003 i my używamy knopixxa

Nie ważne aby dało się wybrać system

Nie zależnie czy zainstalujesz przy pomocy Wubi czy w tradycyjny sposób, wybór pomiędzy systemami będziesz miał.

Czy ja wiem czy to takie dziwne, raczej wygodne. System codziennie startuje z płyty, co wiąże się z tym, że bałagan w systemie jaki zrobią uczniowie zostaje usunięty po wyłączeniu komputera. Skoro wszystko jest eksportowane na serwer, to nie mam sensu korzystać z zainstalowanego systemu, być może te komputery nie mają nawet dysków twardych, czyli do tego dochodzi też i oszczędność kilkuset złotych na jednym komputerze :slight_smile:

Pytam już bardziej z ciekawości - system (Knoppix) uruchamia się z płyty czy z serwera?

Pozdrawiam!