Jak zainstalować Ubuntu obok Windowsa7

Cześć, jeżeli zły dział to przepraszam i proszę o przeniesienie. Dziękuję :slight_smile:

Do rzeczy - czy można na jednym dysku twardym mieć dwa systemy? Mam zainstalowanego Windows 7 Ultimate 32bity i chciałbym zainstalować jeszcze Ubuntu. W szkole na informatyce przyszedł kiedyś starszy uczeń i z pendrive’a włączył Ubuntu. Proszę o linki do poradników i skąd pobrać ubuntu i jak wybrać ubuntu czy windows 7 przy starcie systemu.

wiem, że trzeba wypalić chyba ubuntu na płycie. a można wgrać jakoś ubuntu na pendrive’a? plik pewnie w formacie ISO.

Mój sprzęt to:

-windows 7 ultimate 32 bity

  • 2gb ram

-intel pentium d 2,8ghz

-geforce 7950gt

oraz internet 2mb/s

Bardzo proszę o pomoc :slight_smile:

Dodam, że jestem laikiem jeżeli chodzi o sprawy komputerowe i lubię modować Androida w telefonie :slight_smile:

Pozdrawiam,

Filip

Tak, można mieć dwa systemy a nawet i więcej.

Do obejrzenia: Linux: Instalacja systemu

Do przeczytania: Ubuntu > Instalacja systemu

Google nie gryzie a szukanie nie boli.

Po zainstalowaniu systemu Ubuntu podczas startu komputera wybierasz który system chcesz uruchomić, ot wielka filozofia.

Tak można. Szczegóły? Google nie gryzie a szukanie nie boli.

http://www.komputerswiat.pl/poradniki/programy/linux/2012/03/instalujemy-ubuntu-1110-obok-windows.aspx

Na przykład z http://www.dobreprogramy.pl/Ubuntu-13.0 … 14139.html

Sprawdź Universal USB Installer, uruchom, na pierwszym ekranie klikasz I Agree, następnie z rozwijanej listy wybierasz Ubuntu (wybierasz wersję jaką ściągnąłeś np. 13.04), wskazujesz plik iso z systemem, Step 3 wybierasz swój pendrive (tylko się nie pomyl), na koniec klikasz Create, musisz jeszcze potwierdzić sformatowanie pendriva i powinno zacząć się kopiowanie plików. Na zakończenie procesu powinno pojawić się Installation Done, Process is Complete!

Podłącz pendrive do komputera i w biosie lub w boot menu ustaw bootowanie z pendrive.

Przy włączaniu komputera będziesz miał menu i będziesz mógł wybrać który system chcesz uruchomić

Dziękuję za szybką odpowiedź :slight_smile:

W linkach od Was jest coś takiego:

  1. klucz USB, to jest pendrive?

  2. To włączony system ma mi sam wykryć ubuntu z pendrive’a czy podłączam pendrive’a pod usb na wyłączonym PC i ręcznie kombinuję w biosie?

  3. jak wejść do biosu i co zrobić, żeby instalacja poszła szybko i pomyślnie?

:slight_smile:

Ad 1. Tak.

Ad 2. Podłączasz pendrive, ustawiasz w biosie lub boot menu aby komputer wystartował z pendriva (analogicznie jak z płyty)

Ad 3. Najczęściej jest to klawisz Del (Delete) lub F2 (zależnie od płyty głównej).

Ok, rozumiem wszystko mniej więcej :slight_smile:

To tym Universal USB Installer instaluje ubuntu na pendrivie czy samą instalkę, a system instaluje mi się na wybranej partycji dysku? Zależy mi, żeby zainstalować Ubuntu na np partycji E:. Chyba, że dałoby radę zainstalować system z poziomu Windowsa :smiley:

I jeszcze jedna rzecz - mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak w biosie ustawić to bootowanie z pendrive’a? Nigdy nie bawiłem się w biosie :slight_smile:

Universal USB Installer tworzy instalacyjnego pena (kopiuje płytę na pandrive) i z niego musisz uruchomić komputer (tak jak to robisz z płyty instalacyjnej Windowsa).

W instalatorze partycje będą miały inną nazwę (np. sda1 itd.), zapamiętaj wielkość partycji i jej położenie.

Trzeba wyjaśnić jedną kwestię, czy twoja płyta główna umożliwia boot’owanie z pendriva.

czyli jak podłącze pendriva i włączę komputer ( z wcześniejszym bootowaniem z pendrive ) to system sam mi wykryje pliki z peendriva czy będę musiał kliknąć jakiś przycisk w odpowiednim momencie?

A jak mógłbym to zobaczyć? Mam płytę jakąś z ASUSA.

phillix ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Podczas uruchamiania komputera wciskasz klawisz odpowiedzialny za wyświetlenie się boot menu i z listy wybierasz nośnik z którego komputer ma wystartować czyli pendrive.

Drugi sposób, wchodzi do BIOSu i ustawiasz na liście bootowania pendrive jako pierwszą pozycję, zapisujesz zmiany i uruchamiasz komputer ponownie.

Podaj model płyty, możesz go odczytac np. programem CPU-Z zakładka Mainboard pole Manufacturer oraz Model.

Tak od siebie dodam że prostszym sposobem jest nagranie po prostu obrazu Ubuntu na płytę i instalacja systemu właśnie z niej.

Wszedłem do BIOSu i znalazłem coś takiego: klik

Dobrze mam ustawione czy to nie ta opcja?

I jeżeli jest dobrze, to jak w biosie wybrać pendrive’a? Może on sam wystartuje przy starcie systemu? :slight_smile:

Dodane 18.05.2013 (So) 15:43

Wystarczyło kliknąć na nie :slight_smile: dałem w .

Jako pierwszą pozycję na liście bootowania masz dysk twardy, jako drugą napęd CD/DVD.

Pozostałe pozycje ustawione są na Disabled więc dalej nie wiem czy twój BIOS wspiera bootowanie z pendriva.

Najprościej będzie jak nagrasz obraz Ubuntu na płytę a na liście bootowania, widocznej na zdjęciu, ustawisz jako pierwszą pozycję napęd CDROM.

nie mam skąd wziąć dvd/cd. moja płyta główna to:

ASUSTeK Computer INC.

model - P5VD2-X.

Nie bardzo cię rozumiem, przecież płytę CD bądź DVD można kupić w dowolnym sklepie z częściami komputerowymi, więc w czym problem?

O ile dobrze widzę to twoja płyta nie wspiera bootowania z pendrive: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/soc … 5vd2-x.pdf

Chyba że coś przeoczyłem. Możesz oczywiście przygotować pendrive i sam się przekonać.

no wiem, ale będę w mieście dopiero w poniedziałek. czyli na 100% moja płyta nie wspiera bootowania z pendrive’a? :frowning:

ale jak mam to zrobić? włożyć pendrive do usb i odpalić PC? sam powinien wyszukać jeżeli działa bootowanie z pendriva czy ręcznie coś zrobić?

Czytaj dokładnie co się do ciebie pisze:

Komputer sam wystartuje z dysku twardego ponieważ jest on ustawiony jako pierwszy na liście bootowania, chcesz wystartować komputer z innego nośnika dokonaj odpowiednich zmian.

Mam removable, cd/dvd, hard disk i disabled.

wcześniej w zakładce “removable” w biosie widać mojego pendriva z nagranym ubuntu. gdy ustawiłem removable jako pierwszą pozycję zamiast hard disku, to przy bootowaniu wyskoczył komunikat, żeby podłączyć dysk i kliknąć enter.

wszedłem jeszcze raz do biosu i ustawiłem tak:

  1. removable

  2. hard disk

  3. cd/dvd

  4. disable

i uruchomił się komputer normalnie. czyli wychodzi na to, że moja płyta główna nie obsługuje bootowania z pendriva?

Albo twoja płyta nie obsługuje bootowania z pendrive albo niewłaściwie przygotowałeś pendrive. Jeżeli masz możliwości sprawdź go na innym komputerze, wówczas będziesz miał rozwiązanie zagadki :stuck_out_tongue: