Jak zainstalować Windows XP obok Suse?


(Andreas G69) #1

Mam kompa na którym jest linux suse i chciałbym też zainstalować windowsa xp . Jak to najlepiej zrobić ?


(Mail) #2

Najpierw dla bezpieczeństwa skopiuj dane na zewnętrzny nośnik.Potem programem gparted zmniejsz partycje SUSE i utwórz partycję dla Windows.Następnie zainstaluj Windowsa.Potem będziesz musiał przywrócić gruba lub lilo.Dokładny opis był na jakilinux.org.


(ra-v) #3

Wbrew niektórym instrukcjom najłatwiej nadpisać GRUBa wkładając drugi raz płytkę instalacyjną Linuksa i wybrać odpowiednia opcję.


(Tux4) #4

Sformatuj wszystko - najpierw zainstaluj Windows potem SUSE - utworzy odpowiednie propozycje. Polecam pobrać openSUSE 11.4, najnowsza wersja testowa.


(Andreas G69) #5

Który z tych sposobów jest w miarę łatwy , to żeby zmniejszyć partycje programem gparted albo sformatowanie i jak to zrobić żeby nic nie sknocić ? Przepraszam za takie pytania ale dla mnie to trochę nowe rzeczy ( sformatowanie albo podzielenie partycji ) i Dzięki za wasze odpowiedzi .


(Tux4) #6

Usuń wszystkie partycje Instalatorem Windowsa XP i stwórz jedną FAT lub NTFS i zainstaluj. Zostaw miejsce na wolną przestrzeń - instalator SUSE utworzy odpowiednie propozycje. Potem instaluj SUSE - zainstaluje ci GRUB dzięki czemu będziesz mieć możliwość uruchamiania - SUSE i Windows. :wink: