Jak zaktualizować BIOS płyty głównej Asusa?

No to dajesz Flash i powinien ruszyć - wykrył poprawnie Twój bios i najnowszy dostępny.

Hej,

 

Wynika z tego, że masz ściągnięty inny BIOS - program wykrywa, że masz płytę M2V-MX, a nie - jak podałeś wcześniej - M2V-MX SE. To jednak duża różnica. BIOS powinieneś więc pobrać ze strony https://www.asus.com/Motherboards/M2VMX/#support. Wtedy ostatnim dostępnym BIOSem byłaby wersja 1005 - 1202 jest niestety tylko betą.

 

Jak model płyty głównej wykrywa na przykład program CPU-Z?

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Posiadam płytę główną M2V-MX SE

CPU-Z tak wykrywa

DUŻY plus dla Moderatora, ja tego nie zauważyłem. Program powinien wykryć niezgodność wersji lub biosy obu płyt w tej wersji są takie same, ale trzeba to sprawdzić. Czyli chce program instalować poprawną wersję biosu.

Nawet pobrałem starszą wersje biosu i nadal to samo.

Czyli co mam robić?

Serwis, bo sobie możesz krzywdę zrobić.

 

Albo przywoź do mnie do Jeleniej i zrobimy.

Te płyty różnią się wyglądem wiem może zerkne i zobacze która to jest żeby mieć 100% pewność jaką mam.

Hej,

 

A próbowałeś ściągnąć wersję dla płyty głównej M2V-MX? Co wtedy pokazuje program, gdy się go uruchomi> Wyświetli błąd? Oczywiście kategorycznie nie flashuj takiego BIOS’a - zobacz tylko jaki komunikat się pojawi.

 

Zobacz jeszcze - i najlepiej zamieść screeny - jak płyta jest wykrywana przez program HWiNFO i Speccy.

 

Napiszę jeszcze raz - sprawdź, jaki komunikat pojawi się po włączeniu programu, ale nie flashuj tej wersji BIOSa.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Proszę

 

Wygląd jest taki sam mojej płyty jak na stronie producenta. 

M2V-MX SE

 

W kilku programach też tak pisze, że mam płytę M2V-MX SE

 

Kurcze o co tu chodzi…

2.bmp

3.bmp

Hej,

 

Dzięki Speccy wiemy, że na pewno jest to płyta M2V-MX SE - jest wyposażona w mostek południowy VIA® VT8237S, podczas gdy M2V-MX ma mostek VIA VT8237A.

 

Sam się troszkę gubię. Generalnie BIOS powinien pasować, ale program źle to wykrywa. Zostaje więc albo serwis, albo aktualizacja spod DOSa. Tak jak pisałem - tworzymy pendrive’a DOS’owego przy pomocy programu Rufus. Następnie wrzucamy na niego dwa pliczki, bootujemy komputer i wykonujemy polecenia zgodnie z artykułami, które podałem.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Połaziłem w Biosie i wiem już jak ustawić żeby mi ładowało pendrive.

Bootować na FreeDos czy MSDos?

Weszło mi do FreeDOS co teraz?

Zrobiłem na MsDos i robiłem jak na tym filmiku co mi podałeś. Wszystko ok do czasu aż mam wpisywać nazwę swojego nowego biosu :

afuzo /m2mxse.rom (zmieniłem nazwe na taką)

Ok wpisałem dałem ENTER i nic. nic się nie ładuje jak na filmiku tylko piszę mi taki początek jak na filmiku i przeskakuje dalej bez niczego.

Hej,

 

Zobacz dokładnie filmik, który wrzuciłem w jednym z poprzednich postów. Jest w nim dokładna instrukcja. Najpierw zrób backup starego BIOSu (komenda afudos /oold.rom), a dopiero później wgranie nowego (komenda afudos /im2mxse.rom). Masz dodatkowo literówkę - polecenie to afudos. :wink:

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Być może napisałem afuzo heh

Jutro zrobie to jeszcze raz i dam znać jak mi poszło. Trzymaj kciuki żeby się udało :stuck_out_tongue:

Jak zrobie backup biosu i mi się coś zepsuje to jak się to naprawia?

Hej,

 

Generalnie można spróbować wgrać jeszcze raz poprzedni, ale niestety nie zawsze jest to możliwe.

 

Trzymam zatem kciuki i powodzonka. :wink:

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

Oglądnołem ten poradnik jeszcze raz i zapomniałem wpisać : afudos /im2vmxse.rom

Właśnie nie wpisałem tego “i” przed nazwą nowego biosa. Za godzine się pewnie zabiore za aktualizowanie.

Więc tak… zrobiłem wszystko jak na filmiku iiiiii

UDAŁO SIĘ !!

No to OK.

 

Jak będziesz zakładał nowy CPU trzeba zrobić reset biosu baterią.

 

Komp odłączony od zasilana 230V, wyjmij baterię na min 10 minut, w tym czasie załóż nowy CPU (nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu wszystkiego i paście i dokładnym założeniu coolera na CPU), włóż baterię, podłącz zasilanie 230V i start, wchodzisz do biosu, ustawiasz datę i godzinę, bootowanie i co chcesz i zapisujesz bios Save i start.

Trzeba wyciągać baterie?

Już tak zabardzo to nie chcę w tym grzebać.

Procka wiem jak zmieniać.

A co za problem, weź kumatego kolegę do pomocy i czytaj w necie i masz sukces.

 

To tak:

  • wsadzisz nowy CPU i jak go bios poprawnie wykryje to OK

  • jak będzie problem reset biosu.

 

I przy zmianie CPU zawsze wskazany reset biosu i jego ponowne ustawienie.