Jak zalozyc siec z serwerem

Witam, mam prosbe o pomoc w postawieniu siec na serwerze, sprawa wyglada nastepujaco, w tej chwil posiadam piec komputerow podlaczonych przez router Linksys(w tym dwa bezprzewodowo) i wszystko chodzi, ale postanowilem kupic serwer, ktory bedzie chodzil na Windows Serwer 2003 i ma kilka pytan:

  1. samo podlaczenie, czy serwer podlaczam do routera jako kolejny komputer, czy moze router do serwera a nastepnie pozostale komputery do serwerra, ale w tedy co z bezprzewodowka

  2. jak wyglada sprawa z wlasnymi domenami dla stron, poczty

  • zaczynam przygode wiec prosze o wyrozumialosc i o pomoc, linki do instrukcji, schematy,itp

Co do tego to raczej serwer>router.

Z tym że nie wiem dokładnie jak by to działało, możliwe że źle jeżeli wszystko by nadal było podpięte pod Linksysa, a w serwerze nie wstawisz chyba 3 sieciówek tylko lepiej switch jak już coś by źle chodziło.

A Linksys by sobie słał bezprzewodowo na te dwa kompy.

No chyba że z Linksysa byś zrobił ucinke NATa o ile można bo osobiście nigdy nie próbowałem na swoim WRT54GL.

A co do domen i poczty, to też niezabardzo wiem.

Ale raczej tak jak wpisujesz pod domene adresy DNS, IP serwera, tak wpisujesz tutaj dane swojego serwera a na nim musisz mieć odpowiednio serwery.

Np. ISS 5.1 dla XP-mało rozbudowane raczej, ale w Windows Serwer to jest chyba wersja ISS 6 i tam jest więcej funkcji.

Oczywiście musisz mieć zewnętrzne IP dla swojego serwera, aby go widać ze świata.

No i jak chcesz jakąś stronke, gdzie będzie trochę ludzi wchodziło to by się przydało łącze z dobrym uploadem.

Chyba że dla firmy mniejszej, więc raczej wielkich obciążeń by nie miał.

Ad.1 Zainstaluj na serwerze bezprzewodowa karte sieciowa i problem z glowy. Chociaz na twoim miejscu raczej zostawilbym router chociaz w roli switcha (i tak bedziesz takowego potrzebowal jesli w sieci po kablu podlaczonych jest wiecej niz 1 komputer). I wtedy mozesz go uzyc tez jako Access Pointa.

siecom5.th.gif

Ad 2. Najlatwiej bedzie jesli masz stale IP (np. usluga DSL od TPSA). Wpisujsez w konfiguracji karty sieciowej wszystie ustawienia i juz jestes “Widoczny” na zewnatrz.

Jesli nie masz stalego IP to bedziesz musial kombinowac z DDNS. http://www.dipol.com.pl/do_czego_sluzy_ … _bib93.htm

Ewentualnie jakies VPNy.

Jesli chodzi o sama domene to musisz ja kupic u jakiegos providera (np. NASK). Jak wyglada sama konfiguracja domeny na serwerze przeznam sie ze dokladnie nie wiem ale w necie masz pelno tutoriali. Nie moze to byc specjalnie trudne :wink:

Dzieki za odpowiedz

-mozesz mi powiedziec jeszcze jesli by to zrobic profesjonalnie to lepiej switch i karta bezprzewodowa do serwera czy pozostawic router

  • jak wyglada z zabezpieczeniami na serwerze, czy to normalnie instaluje sie jakiegos antywira czy sa jakies specjalne zabepieczenia

-mam stale IP ale to pozniej najpierw musze postawic serwer

Switch i karta WLAN do serwera bedzie zdecydowanie bardziej “profesjonalnie”. Daje ci to zajebiste mozliwosci obserwacji i kierowania ruchem sieciowym, podglad logow itp. No ogolnie nieporownywalnie wieksze mozliwosci niz to co daje ci dowolny router z “popularnej” polki. Nie wspominajac o fakcie, ze przy stalym IP z serwerem na zewnatrz masz dostep do swojego komputera zawsze i wszedzie, gdzie jest internet. widzialem klienty zdalnego pulpitu nawet na telefony komorkowe :wink:

Jezeli masz serwer na windowsie to zdecydowanie potrzebujesz wszystkich mozliwyc zabezpieczen. To nadal windows…

Antywirus nie jest AZ tak potrzebny, jesli nie bedziesz sciagal dziwnych gowien, otwieral spamow, wsadzal do niego zasyfionych pendrive’ow itp… Ewentualnie po prostu postaw avasta-cos tam daje, a zjada symboliczna ilosc zasobow.

Natomiast z cala pewnoscia potrzebujesz firewalla. I to takiego, ktory dalby ci mozliwosci konfiguracji wieksze niz tylko “click&run”. Ja uzywalem Zone Alarma Pro i bylem zadowolony-ustawialem w nim wszystko co chcialem (co prawda po updacie BIOSu sie osral, na starcie zjadal mi 100% procesora i musialem wyrzucic chama w trybie awaryjnym ale to raczej wypadek przy pracy).

Na poczatku ustaw wszystko co bedziesz potrzebowal (strzelam, ze bedzie to serwer FTP, usluga zdalnego pulpitu, dysku sieciowego serwer www, pewnie jeszcze PHP i MySQL). Potem pozamykaj wszystkie nieuzywane porty, powywalaj anonimowych uzytkownikow z ustawien FTPa, dbaj o regularne update’y systemu i wszystkich aplikacji na nim zainstalowanych i w miare mozliwosci przegladaj logi firewall patrzac czy ktos bezczelnie nie chce ci sie wjebac do systemu i zagrozenia z internetu ci niestraszne :wink:

siemanko nasuwaja mi sie kolejne pytania:

  1. Jezeli podlacze w drugim wariancie, czyli serwer=>router=>kompy to wowczas musze jeszcze przed serwerem wstawic modem? cowowczas z ustawieniami routera, czy pozostaja takie same jak do tej pory i przekierowane porty czy wowczas ustawiam mu fabryczne? Czy to nie jest tak, ze aby na komputerze udostepniac radiowo polaczenie sieciowe to musisz typ sieci wybrac Ad-Hoc, ktory trzeba uruchomic za kazdym razem gdy komputer zresetujesz

  2. co jezeli chodzi o sterowniki do windows serwer 2003, znajde je gdzies? mam sprzet dell’a i na stronie della nie widzialem do WS2003

  3. czy w przypadku serwera rowniez robi sie partycje bo pozniej on bedzie wszytkie dane z komputerow lokalnych zapisywal na systemowej i zabraknie miejsca czy bedzie mozliwosc wyboru?

  4. jak to wyglada z dostepem do danych, chodzi mi o online, bo jezeli bede podlaczony w domu to rozumiem ale co w przypadku jezeli bede korzystal np w polsce bede mial dostem do samych danych, czy wlasnie do tego jest opcja remote desktop, czy moze robi sie to inaczej, np jak to jest w firmach ze koles przyjezdza do biura z innego, innej miejscowosci i podlacza sie laptopem i ma swoje dane, z tego co czytale to wiem ze tworzy sie konta komputerowe, uzytkownikow, czy to wlasnie temu sluzy?wiesz chodzi mi poprostu o to ze jak usiade na obcym kompie co za polecenie komende musze wpisac zeby zalogowac sie u siebie, mam nadzieje ze nie zagmatwalem,

  • ktore z rozwiazan byloby najlepsze:

  • jak rozwiazac sprawe z podlaczeniem serwera, mam w tej chwil podlaczonych piec kompow pod router Linksysa WAG325N z czego dwa radiowo i chce postawic serwer i teraz co bedzie najlepszym rozwiazaniem:

  1. sam modem=>serwer=>jako switch+punkt dostepu moj obecny router=>LAN, tylko co wtedy z ustawieniami pod stale IP nadal pozostaja one w routerze, czy wrzucam je do modemu i router na ustawienia fabryczne, czy pozostawiam je i co z przekierowaniem portow pozostawione nadal w routerze, to bedzie dobrze(chociaz chyba tam tylko sie da to zrobic bo przy tym rozwiazaniu mam na mysli tylko zwykly modem)?

  2. sam modem=>serwer z bezprzewodowa karta sieciowa=>switch=>LAN, tylko przy tym wariancie co z tymi ustawieniami Ad-Hoc, ktory trzeba uruchomic za kazdym razem gdy resetujemy kompa, takze nie wiem czy to dobre rozwiazanie

  3. router np: Linksys BEFSX41 (z mysla o VPN, tak na marginesie czy uda mi sie to zrobic na serwerze, czy sa jakies specjalne wymogi) lub cos podobnego i na nim pustawiac porty itd.=>serwer z karta bezprze. lub bez i switch lub jesli bez Karty WLAN to oczywiscie jescze bym musial wstawic jakis punk dostepu,

prosze o pomoc co bedzie najlepszym rozwiazaniem

Edit:

znalazlem jeszcze jedno wyjscie ale nie wiem czy to przejdzie, mianowicie:

-podłączenie serwera jak inne komputery, standardowa topologia gwiazdy i przekierowac na niego porty na routerze, bo podobno funkcja routera determinuje jego połozenie w topologii sieci - tylko wowczas na jaki zakres portow go przekierowac, czy pelniby wowczas funkcje jak typowy serwer, moglbym np blokowac uzytkownikom LAN’u dostepu do internetu, czy dlatego ze byliby bezposredni podlaczeni do routera, a nie przez serwer i tak wciaz mieliby dostep do netu, a ja moglbym blokowacudostepniac jedynie to co jest na samym serwerze.