Jak zamontować plik?

Mam plik “plik”

mount -t ext2 -o loop ścieżka_do_pliku /mnt/0

Wywala to:

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/loop0,

       missing codepage or helper program, or other error

       In some cases useful info is found in syslog - try

       dmesg | tail or so

Powie mi ktoś w czym leży przyczyna? To jest plik bez rozszerzenia, musi zostać zamontowany jako ext2. Na nim będzie coś b. skomplikowanego robione. :wink:

A wiesz co to za rodzaj pliku? W Linuksie rozszerzenia w nazwach są zbędne, sprawdź we właściwościach co to za rodzaj pliku. Domyślam się, że może to być plik szyfrowany przez TrueCrypt lub coś podobnego albo obraz ISO? W przypadku Truecrypt spróbuj:

truecrypt --mount --filesystem=ext2 /sciezka/do/pliku /mnt/

W przypadku ISO powinno być zamiast ext2 tak:

mount -t iso9660 -o loop ścieżka_do_pliku /mnt/

Przy okazji tak jak proponuje mount, pokaż wynik dmesg | tail. Sam błąd dotyczy tego, że nie rozpoznaje systemu plików w tym pliku, więc najprawdopodobniej nie jest to jednak ext2.

Pozdrawiam!

To jest plik utworzony przeze mnie poleceniem dd. :wink: Jest bez rozszerzenia.

"Nieznany typ (application/octet-stream)."

Polecenie:

Z tego co wiem, plik DA się zamontować. Ten plik nie jest w żadnym formacie, ale muszę go sformatować jako ext2. Wynik dmesg:

[28.460998] lp0: using parport0 (interrupt-driven).

[28.607351] ppdev: user-space parallel port driver

[31.013535] NET: Registered protocol family 5

[32.303493] nvidia: module license 'NVIDIA' taints kernel.

[32.303504] Disabling lock debugging due to kernel taint

[32.563398] nvidia 0000:01:00.0: PCI INT A -> GSI 16 (level, low) -> IRQ 16

[32.564134] NVRM: loading NVIDIA UNIX x86 Kernel Module 173.14.20 Thu Jun 25 19:23:24 PDT 2009

[32.699081] agpgart-sis 0000:00:00.0: AGP 2.0 bridge

[32.699103] agpgart-sis 0000:00:00.0: putting AGP V2 device into 4x mode

[32.699135] nvidia 0000:01:00.0: putting AGP V2 device into 4x mode

A po co ci to, raczej nie da się go zamontować, i tak tam są same zera, czyli nic nie ma. Jaki jest cel twojego działania :?:

A po to http://www.uw-team.org/artykul_minidist.html panie ciekawski :wink:

Potrzebuję distro do b. starego kompa, a nie chce nic dokupywać. A przy okazji się dużo nauczę.

Mam jądro, system plików… tylko czekam bo nie wiem jak ten system przenieść do

Zanim jednak zaczniemy prace przy instalacji pakietow, musimy przygotować sobie 'system plików' na ktorym bedziemy wszystko instalować. Bedzie to skompresowany system plików tylko do odczytu.


Na poczatek założmy sobie pusty plik o rozmiarze 3MB.

dd if=/dev/zero of=initrd count=3 bs=1024k 


Mimo, że dyskietka ma zaledwie 1,44MB pojemności, pozwalamy sobie założyc system plików o rozmiarze 3MB, ponieważ dane te beda później kompresowane. Ponadto po dekompresji systemu plików, wypada, aby nie był on zapełniony w 100%, lecz aby posiadal także przestrzeń zdatną do użytku dla usera.


Mamy juz plik będący fundamentem naszego systemu plików. Musimy go teraz sformatowac do formatu ext2. Niektórzy użytkownicy polecają formaty takie jak np. ext3 lub minix, ja jednak odradzam ich stosowanie ze względu na konieczność dokompilowania do jadra dodatkowych, niestandardowych modułów, ktore jedynie zwiekszą jego rozmiar, a nie dadzą nam faktycznych korzysci.

mkfs.ext2 initrd 


Na pytanie programu, czy aby na pewno chcemy sformatowac plik, który nie jest urządzeniem, odpowiadamy twierdząco. Po niespełna sekundzie mamy już w pełni gotowy do pracy system plików.


Musimy teraz podmontować nasz plik jako urzadzenie loopback, tak abyśmy mogli pracować na nim jak na normalnym dysku.

mkdir /mnt/distro 

mount -t ext2 -o loop initrd /mnt/distro

A to zrobiłeś:

mkfs.ext2 initrd

Ja robiłem wszystko według tego i mi się udało :smiley: .

Skoro ten plik musisz dopiero sformatować to nie zamontujesz go jako ext2 przecież. Spróbuj najpierw sformatować ten plik poleceniem:

mke2fs /sciezka/do/pliku

I dopiero po tym spróbuj zamontować.

Pozdrawiam!

Powiecie mi jeszcze, jak zamontować obraz dyskietki?

Obraz dyskietki, czy dyskietkę? Dyskietkę montujesz w ten sposób:

mount -t vfat /dev/fd0 /mnt

Pozdrawiam!

Obraz dyskietki .img. Otwierany pod Windows WinImage.

Zapoznaj się może z tym tematem :arrow: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=777 tam powinieneś znaleźć odpowiedź :slight_smile:

Pozdrawiam!

Czytalem. Tam nie ma odp.