Jak zapisać całą partycje Linuxa?

(Shakeee) #1

Wiem,że w windozie można było Ghostem zapisać całą partycję na płyte DVD,tak na wszelki wypadek,a póżniej w razie kłopotów odtworzyć dokładnie całość zamiast robić formata.

Mam juz około 60% tego co chciałem przenieść z windozy na linuxa i przydałoby się to zapisac,bo przy moim szczęściu jutro wszystko mi padnie.

Zapomniałem jak sie nazywa zrobienie takiego czegoś....

Jest cos takiego pod Linuxem?

(Dodo1122) #2

tar cjfvp system-backup-date '+%Y%m%d'.tar.bz2 --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/proc --exclude=/sys /

potem zgrywasz plik .tar.bz2 na plytke...

jak cos ci sie zwali, to rozpakowujesz na nowa partycje wszystko z tego .tar.bz2, + mkdir {media,proc,sys,mnt}

dodo

(Shakeee) #3

możesz dokładniej to opisac?

w Linuxie za długo nie siedze i z kazdym dniem dopiero poznaje wszystko po trochu :lol:

(JesperKyd) #4

Acronis True image sobie z tym doskonale radzi.

(Dodo1122) #5

Unimil, wlaczasz konsole, potem

su

potem podajesz haslo roota potem wpisujesz

tar cjfvp system-backup-`date '+%Y%m%d'`.tar.bz2 --exclude=/mnt --exclude=/media --exclude=/proc --exclude=/sys /

To zrobi archiwum .tar.bz2 z twojego calego systemu, oprocz /mnt, /media, /proc i /sys. Jak np chcesz /mnt, to wywalasz --exclude=/mnt. Jak sie skonczy pakowac, to bedzie plik system-backup-(data).tar.bz2, ktory mozesz wypalic na dysk dvd.

dodo

(Shakeee) #6

zrozumiałem to tak,że:

wysypał mi sie Linux

ale mam na szczescie płyte DVD

robie formata

instaluje od nowa Linuxa

po instalacji systemu instaluje z płyty DVD to co nagrałem

[w jaki sposób? na tej płycie stworzy sie jakis program?]

??

(Dodo1122) #7

nie, to jest twoj caly system zapakowany, ktory musisz rozpakowac na partycje, na ktorej chcesz miec linuxa. Rozpakowujesz poleceniem

tar -xjvf -C

Bedziesz potrzebowal do tego innego linuxa (np livecd), lub inny system, ktory ma tar'a, badz inny program ktory moze rozpakowac .tar.bz2.

Nie musisz od nowa nic instalowac, wystarczy ze to rozpakujesz :wink:.

dodo

(Shakeee) #8

1- odpaliłem LiveCD Knopix i spróbowałem kopiować pliki np. z hda1 do hda3-nie dało sie-robiłem to w MC z roota.

Dyski nie były sformatowane,znajdował się na nich Linux Mandriva.

Mam rozumieć,że jak bede rozpakowywał tar-a to nie będzie takiego problemu? a w przypadku gdy bede wypakowywał tar-a na pustą partycje hda to będzie wtedy wszystko ok?

2- czy czasami nie potrzeba nam dwóch napędów CD/DVD ?

Jeden dla Knopixa,a drugi dla DVD z tar-em?

Jak działałem na Knopixie to nie dało się otworzyć napędu...

3-

bez tego co strace? jakie funkcje czy prograny lub ustawienia?

(Dodo1122) #9
  1. tam w sumie nic nie ma potrzebnego, /proc sie zam zapelni przy boocie, /mnt jest na montowanie innych partycji, /media - na uzadzenia montowane przez hal'a i nie tylko.

2. Zawsze mozesz sobie skopiowac backupa na inna partycje, i z niej rozpakowaywac, nie z DVD. Ja tak robie, poniewaz mam 2 linuxy atm, Archa i Gentoo :wink:.

3. jak masz np hda1 zamontowany na /mnt/hda1, a hda3 na /mnt/hda3;

cp -r /mnt/hda1 /mnt/hda3

Jak bedziesz rozpakowywal tar'a to po prostu wchodzisz na dysk (hda1,2,3) i wykonujesz

tar -xjvf

Lub bez wchodzenia na dysk;

tar -xjvf -C

dodo

(Shakeee) #10

dzieki :mrgreen:

(Numer_inaczej) #11

napisałem skrypt do archiwizacji systemu (zorganizowana praca programu tar), zarządzany z poziomu jednego, czytelnego pliku (wygenerowanego poleceniem `rusznikarz -r' ) , w jakim podejmujesz kluczowe decyzje dotyczące sposobu przeprowadzenia backupu.

download 2ściągnij - rusznikarz v0.2

>> Modyfikuj konfigurację poprzez edycję tego pliku << 

>> rusznikarz v0.2 << 

########################################################################### 

[miejsce złożenia kopii] [""] 

[max ilość zachowanych kopii] [3] 

# Sposób wykonania kopii                          

# Zaznacz tylko jeden spośród trojga sposobów!:  

[wszystko do jednego pliku] [tak] 

[podziel na katalogi główne] [nie] 

[podziel na punkty montowania] [nie] 

-pm) /boot;/;/usr/portage;/var;/home 

# Uprawnienia do archiwum 

[użytkownik] [root] 

[grupa] [root] 

[prawa] [400] 

[utworzyć sumę kontrolną] [tak] 

[opcje dla programu tar] 

-tar) --create --preserve --atime-preserve --totals --ignore-failed-read --bzip2 --verbose --file 

# Wykluczyć z backupu - uzupełnij wg. poniższego przykładu: 

[wykluczyć z archiwum] [tak] 

-) /$USER/opera/cache4/* 

-) /$USER/.thumbnails/* 

-) /dev/* 

-) /proc/* 

-) /sys/* 

-) /tmp/* 

-) /mnt/* 

# Główne drzewo katalogów 

-dir) bin boot etc home lib mnt opt root sbin usr var 

UWAGA:po uważnym przejrzeniu wspomnianego już pliku .rusznikarzrc, dostosowaniu drzewa katalogów Twojej dystrubucji w taki sposób możliwym jest wykorzystanie tego skryptu w każdej bodaj dystrybucji.

Mam nadzieję, że ułatwi to wykonanie kopii zapasowej każdego wypielęgnowanego pingwinka.

Po ściągnięciu na dysk programu nadajemy mu prawa do uruchomienia chmod +x /ścieżka_do_rusznikarza, zmieniamy grupę i właściciela poleceniami:

chgrp root /ścieżka_do_rusznikarza ; oraz chown root /ścieżka_do_rusznikarza po czym odpalamy z roota.

Więcej opcji po wywołaniu rusznikarza -h

(Shakeee) #12

To powyżej to dla mnie narazie za trudne więc zrobiłem to Acronisem.

Niestety nie udało sie.

Partycje Linuxa zapisałem na partycji windowsa ale to chyba nie powód.

Podczas odtwarzania partycji wyskakują błedy typu:

E00040002:Failed to restore filed or folder "Basenames"

End of file was encountered [0x40002]

Tag=0xD18A9C757EF132EE

Na koniec jak odpale kompa po tym procesie traci się nawet Grubb,a próba reinstalacji z płyty instalacyjnej Linuxa kończy się Error:15

====================================================================================

Złączono Posta : 13.10.2007 (Sob) 15:05

1-no dobra ,a jesli zrobie plik TAR z mojego systemu na ktory sklada sie partycja / i /home i wedlug opisu spakuje to do jednego pliku i pozniej po formatowaniu wejde na / zeby go rozpakowac to z tego co sie mozna domyslic rozpakuje mi rowniez partycje /home na / ,a nie rozdzieli na dwie partycje-czyli tak jak mialem przez awaria ?

Njlatwiej byloby wykluczyc /home z archwizowania --exclude=/home ???

Mam tam takie pliki i z tego co widze napewno beda potrzebne:

klmn953926409b.jpg

2-czy moge modyfikowac wielkosc partycji lub ilosc partycji na dysku,a pozniej rozpakowac tam TARa ?

Mam na dysku 3 partycje- 1 xp, 2 Linux-chce sformatowac caly dysk,nastepnie podzielic go na dwie nowe partycje i wrzucic TARa na jedna z nich.Mozna tak?