Jak zdjąć radiator i procesor oraz czy mam dobre chłodzenie?

Siemka. Ostatnio się zastanawiam, czy mam dobre chłodzenie w kompie. Kupiłem go 2 lata temu za 330 zł, mam tam jakiegoś Phenoma II X4. Z kartą graf. wszystko gites, ma temperaturę w IDLE około 42 stopni. Gorzej z procem. Jak komp pochodzi kilka godzin, to temperatura IDLE wzrasta do nawet 48 stopni…

Nie wiem jakie mam chłodzenie, nic nie ma na nim napisane oprócz tajemniczego “ZALMAN”. Wiatrak nie wieje bezpośrednio na procesor, tylko ochładza te płytki po bokach tak jak tu:

http://www.zalman.com/ENG/product/Product_Read.asp?idx=161

Właściwie to mam chyba takie samo chłodzenie jak w linku…

Jak coś mam płytę główną ASUS m4a785t-m

Druga sprawa, to jak zdjąć radiator a potem procesor ? Wole nic nie wyłamać. Chciałem wymienić pastę termoprzewodzącą, lecz na razie nie wiem jak

rozebrać proca :smiley: A i jeszcze w miarę możliwości proszę o podesłanie DOKŁADNEGO filmiku jak nałożyć ów pastę, taki profesjonalny jak by się dało :stuck_out_tongue:

Dodane 13.12.2011 (Wt) 14:44

A i jeszcze prosiłbym o polecenie dobrej pasty termoprzewodzącej :stuck_out_tongue: Cena nie gra roli ( ale bez przesady )

http://www.zalman.com/ENG/product/Produ … sp?Idx=356 -> tu masz filmik jak się montuje. Wybierz tylko Socket AM3/AM2+/AM2.

Mi chodziło jak ZDJĄĆ :smiley: Ale dobra już kumam. Teraz czy to chłodzenie jest dobre ? Jaka paste zastosować ? Czemu mam takie wysokie temp. ??

Co do pasty to możesz zakupić “Zalman ZM-STG2”

Pamiętaj, nakładaj małe ilości (cienka warstewka).

Z czasem temperatura (po poprawnym nałożeniu pasty) CPU unormuje się (spadnie).

Dobra jeszcze pytanie czy starą pastę jakoś zmyć/zetrzeć/wytrzeć/zdrapać ? I jeszcze co do nakładania pasty,

dałbyś linka do jakiegoś filmiku porządnego ? I Żeby był opis co i jak potrzeba, czym nakładać, bo

robię to pierwszy raz :smiley:

  1. pasta arctic silver

  2. paste nakłada sie palcem na procesor i radiator

  3. starą paste czyści sie spirytusem i odstawia zeby spirytus odparował

Co do tego palca, widziałem filmik jak gość naklejał taśmę na procka co do milimetra, po czym cieniutkim nożykiem modelarskim równo rozsmarował pastę :smiley: To wymagane ?

nie wymagane, w mojej opini wręcz niebezpieczne dla procesora, paste nakłada sie palcem, rozsmarowywuje po powierzchni procesora, następnie na radiator, przyklejasz, nakładasz wiatrak zapinasz i git :slight_smile: żadnej tasmy na procesor sie NIE NAKLEJA

Dobra, już wiem co i jak. Pierw spróbuję rozkręcić wszystko, żeby nie było że potem nie złożę tego :smiley: Jak mi dobrze pójdzie to sam kupię pastę i ją nałożę, a jak nie to oddam kompa niech mi to w serwisie zrobią :stuck_out_tongue:

Ja u siebie nic nie rozsmarowywałem. Małą ilośc pasty na procka i dociskałem chłodzeniem. Kiedyś idziałem chyba jakieś obrazki w necie gdzie w zależności od rodziny procesorów gdzie najlepiej tą kropkę z pasty postawić ale to chyba mało istotne, bo i tak za każdym razem pasta szczelnie wypełniała praktycznie całą powierzchnię styku z radiatorem.

nic nie zaszkodzi żeby rozsmarował, bo co jak jednak nie rozejdzie sie po calym?

Ajaj, no nie kłocić się tylko, dam z 4 malutkie kropeczki i trochę rozsmaruje, bo ponoć czasem nie dochodzi ta pasta do rogów i krawędzi.

Dobry plan ?

Pozostałości starej pasty zmywa się np. alkoholem izopropylowym, dobra nowa pasta to np. Zalman ZM-STG2 (jest sporo lepsza od Arctic Silver V) a nałożyć ją można

:)

Dobra a takie pytanie, czy procek może chodzić bez tej pasty ? Bo chcę zdrapać starą i bym dopiero jutro po nową poszedł :stuck_out_tongue: Ale się boje że coś się przegrzeje bez pasty…

Niektórzy robili i się udawało, niektórzy smarowali kremem do rąk/pastą do zębów - niby to rozwiązanie na kilka dni dobre, ale osobiście bym nie smyrnął czymś takim procka. Lepiej nie kombinować i wsadzić chłodzenie dopiero po nałożeniu :slight_smile:

sla jak zawsze pomocny ;D Dzisiaj rozebrałem procka, a tam… BRAK PASTY Haha, cała się zużyła, było ledwo widoczne po bokach jakieś pozostałości, a ja się dziwie że proc ma 50 w idle… Jutro idę do sklepu po jakąś pastę, a tym czasem nie przegrzewam go zbyt ;D

Zużyta pasta? Dziwne, mogła stwardnieć, po ściągnięciu zacząć się kruszyć, ale żeby sama z siebie wyparowała :D? Dziwne :stuck_out_tongue_winking_eye: Sam po 6 latach zdjąłem radiator i było tak, jak być miało tylko twarde strasznie i ciężko to było zdrapać :stuck_out_tongue:

:stuck_out_tongue: A ja mam za to jakby pyłek, pozostałości, a jak leciutko palcem dotknąłem do takie gumiaste :smiley: Chyba jakaś pasta za 1,50 zł :smiley:

@EDIT

Tak napisałem gumiasty pyłek… Na całym procku był pyłek który zdmuchnąłem (na 100% nie kurz, bialutki kolor) i zostały po bokach smugi gumiaste

Dodane 14.12.2011 (Śr) 21:30

Ale pomijając “gumiasty pyłek” to szkoda mi 20 zł na tego ZALMANA STG2, nie ma nic tańszego dobrego ? Szczerze wolałbym to na jakąś pizzę wydać :smiley:

20 zł to naprawdę nie są duże pieniądze jak na porządną pastę. Są i droższe pasty…

Wiem że są i za 100 zł :smiley: no dobra kupie zalmana…