Jak zejść z CL4 na CL3

Witam jak zejść z Z CL4 na CL3 tzn wiem jak zejść ale co trzeba jeszcze robić trzeba zwiększać na pięcie czy co :?: proszę o pomoc :slight_smile:

a jakie posiadasz pamięci ?? krótszy cas latency osiągniesz zmiejszając magistralę pamięci (oczywiście wszelkich zmian dokonujesz w BIOS’ie) - jednak nie polecam tej metody, gdyż ograniczysz wydajność pamięci, podniesienie napięci prawdopodobnie nic nie da. jeśli producent wyprodukował moduł z cl 4 to raczej ciężko będzie go zmniejszyć poza powyższym przypadkiem.

zwykle zwiększa się CL aby osiągnąć wyższe taktowania zainstalowanych modułów RAM.

Ciekawe ciekawe tylko czemu ludzie podnoszą napięcie aby zejść na mniejsze CL :lol: jak by większe napięcie nic nie dawało to by ludzie nie podnosili napięcia aby obniżyć CL :stuck_out_tongue:

To wystarczy podnieśc tylko napięcie?

idąc twoim tokiem rozumowania wystarczy podać na ram 4V :wink: i będzie można osiągnąć cl = 1 ?? :smiley:

No to posiadam pamięci Goodram 4x512 czyli 2 gb 533 mhz CL4 moja płyta główna to Gigabyte GA-M55S-S3 nadal proszę o pomoc i wyjaśnienie :slight_smile:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … t=#1044400

Jak to wytłumaczycie :?:

zmiana cl nie podniesie w sposób znaczący wydajności pamięci już lepiej podnieść cl do 5 ustawić częstotliwość pracy na 667 i ewentualnie podnosić napięcie podawane na ramy stopniowo i po każdej zmianie uruchamiać memtesta :wink: w celu poszukiwania ewentualnych błędów związanych z przetaktowaniem pamięci

Złączono Posta : 10.05.2007 (Czw) 13:38

jeśli kupisz markowe pamięci z tak zwanej wysokiej półki z dużymi możliwościami overclokerskimi to jest to możliwe. aczkolwiek nie zauważysz przyrostu wydajności manipulując cl’ami, jednak możliwość ich zmiany ma wpływ na kręcenie kości za pośrednictwem dzielników pamięci :wink:

ba napiszę więcej, spotkałem się z wieloma przypadkami, w których zmiana cl na mniejsza wartość powodowała niemożliwość uruchomienia pc (wymagany reset cmos). oczywiście można próbować ale takie manipulacje zwłaszcza pamięci klasy goodram, kingston ddr2 prowadzi do niestabilnego ich działania.

Pewnie dlatego tak się działo bo napięcie nie zostało zwiększone.

No to opłaca się kręcić z cgocić z CL i w ogóle :?:

nie warto chyba że będziesz kręcił tak jak opisałem wyżej.

Witam!

Nieststy nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że manipulowanie CL nie ma wpływu na wydajność…

Moje pamięci standardowo mają 667MHz przy CL 4-4-4-12 i 1,8V.

Ja podkręciłem je na 800MHz przy CL 4-4-4-11 i 2,15V i muszę powiedzieć, że początkowo miałem 5-5-5-15 - zrobiłem test wydajności oczywiście, po czym zmieniłem na 4-4-4-12 i ponownie test - wyniki były lepsze, później dałem 4-4-4-11 i wynik był jeszcze lepszy, ale już nie o tyle. Największe znaczenie mają pierwsze trzy timingi - ich zmniejszenie powoduje największy przyrost wydajności.

Jednak podczas prób ustawiłem na chwilę 667 @ 3-3-3-9 i niestety muszę przyznać, że na mojej płycie większą wydajność osiąga się przez podnoszenie taktowania, niż przez timingi.

Po długich próbach osiągnąłem najlepszą wydajność na ustawieniach 800MHz @ 4-4-4-11 @ 2,15V.

Planuję zmianę pamięci na minimum 800 Ultra to wtedy zobaczę co potrafi procek i do tego jeszcze WC.

oczywiście że ma ale w praktyce nie zauważalną … a o to chodzi autorowi postu - nie podkręcać częstotliwość pamięci a tylko zmniejszyć cl.

dysponujesz dobrymi pamięciami o sporych możliwościach overclokerskich,

jaki jest ten przyrost wydajności w procentach jakbyś miał tylko manipulować cl i inymi latency-iami ?? na wolniejszych latency osiągniesz jeszcze więcej.

Witam!

No prawda w praktyce (Windows) nie zauważysz różnicy, w grach (on-line) może troszkę (kilka sekund) szybciej się mapy ładują.

Procentowo przyrost nie jest wielki… musiałbym powtórzyć testy, żeby dokładnie podać, ale mi sie zbytnio nie chce :stuck_out_tongue:

Owszem mogę zwiększyć CL na np. 5-5-5-15 i pewnie przy napięciu 2,2V polecą 900MHz ale po co?

Poczekam sobie spokojnie, kupię 800 lub 1000 (np. TAKIE) , do tego koniecznie chłodzenie cieczą na procek, NB (ewentualnie dodatkowo grafikę) i wtedy zabiorę się za dalsze podkręcanie.

może nawet nie będzie trzeba napięcia podnosić. może.

Musisz pobawić się opóźnieniami w biosie i zmniejszać je.

Większe napięcie może pozwolić na zejście na niższe timingi.

Samo podniesienia napięcia nie zmniejszy CL.