Jak zformatowanie dysk C

Mam takie pytanie chce wgrać nowy system WINDOWS XP ,ale nie mogę usunąć poprzedniej wersji WINDOWS XP.System mam wgrany na dysku C. Próbowałem z formatować ale nie idzie . Jak to wszystko z formatować i wgrać od nowa ?

Jak to robisz ???

Przy ponownym instalowaniu XP w początkowych pytaniach masz do wyboru, czy chcesz zainstalować nową wersję i potem pojawi się możliwość wyboru opcji: formatuj partycję… wybierzasz to i dalej system instalujesz już na sformatowanej partycji.

Użyj programu do partycjonowania dysków (darmowy) GParted dostępny na stronach vortalu http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ted+0.4.12 .

Mam nadzieję tylko że boot z cd he???

wrzucam plyte do cd-rom wybieram opcję zainstaluj system XP i instaluje .wybieram jak mi podaje gdzie to biore dysk C . komputer podaje że usuwa i formatuj poprzednią wersję i instaluje nową ,ala po wgraniu XP ,okazuje sie że poprzednia wersja została bo miejsca na dysku sie zrobiło mniej tylko o nowy system

boot z cd ??? czy z pozycji xp

tak jak już zostało napisane przy instalacji trzeba wybrać formatowanie danej partycji - przeczytaj który klawisz wciśnać żeby sformatować.

Coś widocznie źle wybierasz z menu, jakie się pojawia, bo fizycznie jest niemożliwe, żeby było formatowanie, a potem żebyś miał dalej starego windowsa. Czytaj ze zrozumieniem to, co pojawia Ci się na kolejnych ekranach przy instalacji, ot tyle.

Polecam zapoznać się z tym i wszystko będzie jasne (mam taką cicha nadzieję) Symulator instalacji Windowsa XP http://pliki.gery.pl/sciagaj/499c5cee/67fa58ac002e1e99b2cdd424415414ea/windows-xp-setup-simulator-10

“Program jest symulatorem instalacji systemu Windows XP. Dzięki niemu można przejść każdy etap instalatora (od zgłoszenia się BIOS po ustawianie daty i godziny). W prosty sposób można nauczyć się dzielenia dysku na partycje. Aplikacja jest zwykłym programem, więc nic nie można zepsuć. Dane nie mogą zostać usunięte. Program przeznaczony jest zarówno dla niedoświadczonych jak i zaawansowanych użytkowników. Dodatkowo można uruchomić prosty samouczek systemu” http://pliki.gery.pl/windows-xp-setup-simulator-10.html

Ja ostatnio tez miałem z tym problem, ale o ile pamiętam zrobiłem tak:

  • włożyłem płytę do napędu

  • zrestartowałem kompa (czyli ponowne uruchomienie :D)

  • pisało żeby kliknąć jakiś przycisk by rozpocząć uruchamianie z płyty (to kliknąłem)

  • potem ładowały się jakiś pliki

  • potem już nie pamiętam czy przed, czy po usunięciu partycji wybierałem system plików (Fat czy ten drugi, ja zawsze NFTS - czy jakoś tak wybieram)

  • potem trzeba wszystko uważnie czytać, bo jest chyba pytanie czy chcesz naprawić, zakończyć czy zainstalować system, to tutaj trzeba być uważnym i wszystko czytać, bo o ile pamiętam, to pyta na którym dysku chcesz zainstalować system, ale niżej jest chyba napisane, ze jeśli chcesz usunąć wybraną partycję (a jeśli masz ich więcej niż jedną, czyli np C: i D:, to wtedy jeszcze pisze, ze klawiszami w górę i w dół “wybierz partycję, którą chcesz usunąć” i naciska się wtedy chyba literę “D” - to chyba od delate, czyli usuń po angielsku, a potem trzeba chyba potwierdzić usuniecie partycji literą “L”, a potem już nie pamiętam, czy na końcu znowuż enter się nie naciska).

  • potem chyba właśnie następuje procedura formatowania i pyta czy szybkie formatowanie, czy dokładne - ja zawsze biorę szybkie, bo to i tak trwa, a jeszcze potem windowsa trzeba zainstalować, co też trwa.

  • jeśli masz więcej partycji, to po sformatowaniu tej pierwszej, powróci do ekranu wybory, na której partycji chcesz zainstalować windowsa, i znowu wybierasz partycję, jak poprzednio do usunięcia, czyli tą która Ci została, i znowu chyba “D” i znowu “L” i się powinno znowu formatować - jak poprzednio i potem znowu chyba wraca do ekranu wybór, tylko wtedy już chyba naciska się literę “C”, żeby utworzyć nową partycję. No a jak już będziesz miał partycje, to wtedy one oczywiście będą chyba w stanie surowym, czy jakoś tak, no i sobie już wybierasz, na której chcesz mies windowsa i enter wciskasz. :]

Powinno być ogólnie wszystko napisane, ale ja miałem w sumie też z tym problem, bo robię formata raz na ruski rok i zawsze zapominam, a ostatnio mi się spamiętało, bo robiłem formata na 3 różnych kompach :smiley:

Życze powodzenia

PS: moja płyta była chyba tzw. bootowalna

Zobacz: viewtopic.php?f=13&t=45731

Jak to jest w ogule możliwe.heh

Usówasz partycje C i na jej miejsce instalujesz nowego windowsa.

A może wgrałes na inny dysk xD

Po tym jak sformatujesz zaznaczasz C i enter i już bedzie sie instalował windows.

Jak to jest w ogóle//ort możliwe.heh

Usówasz partycje C i na jej miejsce instalujesz nowego windowsa.

A może wgrałes na inny dysk xD

http://www.stronamini.pl/windows_xp/obr … ja_xp3.png