Jak zmienić kolejność bootowania w biosie (ACPI bios v 1.20) w Ubuntu?

jak zmienić kolejność bootowania w biosie (ACPI bios v 1.20) w Ubuntu ponieważ chciałąbym zpowrotem zainstalować dedykowanego temu laptopowi Windowsa

 

Gdy odpala się system wciskam ESC i F1 i otrzymuję obraz jak w załączniku i niestety nie mogę przejść do prawej części ekranu, gdzie interesująca mnie pozycja jest.

 

Gdy pozwolę się systemowi odpalić do końca pojawia się ekran z informacją “Ubuntu 10.04.3 LTS devel tty1” oraz żądadaniem loginu i hasła: “devel login”.

 

Dodam, że linuxa stawiał mój były partner więc nie otrzymam hasła.

post-283695-0-64709600-1443116436_thumb.

Ten temat powinien iść do działu sprzęt.

Reset bios?

Przepraszam, na swoją obronę dodam, że pierwszy raz piszę na Waszym forum.

 

a jakieś dokładniejsze wskazówki mogę prosić - samo hasło jak wrzucam w google jest zbyt ogólne a ja zbyt zielona… :frowning:

Windows nie startuje z płyty? BIOS możesz zresetować zworką lub poprzez wyjęcie baterii z płyty głównej, jesli masz łatwy dostęp i nie jest przylutowana.

Jesli chodzi o reset hasła do systemu, to musisz dopisać do parametrów jądra init=/bin/bash i przemontować partycję w tryb rw. Jak będę przy komputerze, podam Ci dokładną instrukcję.

Nie pomoże przywrócenie ustawień fabrycznych biosu? Klawisz [home] w biosie później [esc] (wyjście i zapis) [y] (zatwierdź zmiany). Biosy fabrycznie z regóły mają ustawiony cdrom na pierwszej pozycji

 

Niestety, ta metoda nie działa. Po wykonaniu opisanych powyżej kroków wciąż efekt jest jak na załączonej miniaturze w pierwszym moim poście.

 

Niestety, Win nie startuje z płyty. W pierwszym kroku myślałam, że wystarczy włożyć płytę i Win sam się odpali a że to nie wyszło pomyślałam o zmianie kolejności bootowania.

 

Laptop to TOSHIBA SA10-S113 model no. PSA10E-033RZ-PL.

Spróbuję poodkręcać śruby i zobaczyć co widać :wink: najwyżej zepsuję :wink:

A próbowałaś po uruchomieniu lapka klepać, któryś z klawiszy “F2”, “F12” albo “C” - któreś z nich powinny wywołać okno, w którym można wybrać z czego ma odpalić.

 

Spróbowałam - niestety bez skutku.

 

W trakcie logowania się jeszcze taki ekran się pojawia - może to coś Wam jeszcze podpowie:

post-283695-0-10683800-1443288193_thumb.

A co z poleceniami podanymi w stopce biosu? One nie pozwalaja na zmiane strony? Page up o ile dobrze odczytalem :wink:

 

Na zmianę strony pozwala komenda Page up/down - pokazuje się wtedy drugi widok na ekranie z innymi parametrami biosu, natomiast ani jedno z poleceń/komend zdefiniowanych w biosie nie pozwala przejść do tabelki po prawej na pierwszym ekranie i tam zmienić HDD --> FDD --> CD-ROM… :frowning: czyli screen z pierwszego mojego posta…

Mam wrażenie, że ten komputer jest jakiś dziwny :wink: