Jak zmienić opóźnienia Pamięci ram

standardowo mam ramy ustawiona na:

5-5-5-18 CL5 czy da się je podkręcic?tzn zmniejszyć ich opoźnienia? jak tak to jak bo w biosie czegoś takiego nie widze. Mam płytę asus P5B.

Witam!

Czy da się zmienić - pewnie się da, a ile to już zależy od wielu czynników.

P5B -> BIOS -> Advanced -> North Bridge Configuration -> Configure DRAM Timing by SPD -> trzeba ustawić na Disabled i pojawi się manualne ustawianie timingów.

Zaznaczam, że Kingstony nie nadają się zbytnio do OC - więc nie licz na cuda. Możliwe, że przy niższych timingach będziesz musiał zwiększyć Vdimm, ale jak nie masz radiatorów na pamięciach i dobrego przewiewu w budzie, to rób to bardzo ostrożnie, ciągle kontrolując temperaturę RAM-u (na dotyk).

Jak osiągniesz na tych pamięciach 4-4-4-12 to będzie bardzo dobrze :slight_smile: - ale raczej nie da rady.

Kingstony to dobre pamięci, ale jak się z nimi zbytnio nie szaleje, no chyba, że Hyper-X.

kurde to nie wiem czy kręcić czy nie…

Siemka Remix! Mam takie małe pytanko. Mam identyczne pamiątki co Ty. Domyślam się ze również masz ultry. Problem w tym ze jedne pamiątki chodzą bez problemu na 4-4-4-12 a wczorajsze co dokupiłem również ultry to już nie odpalają wogóle. Mam Asusa AM2N-E i AMD Athlon 64 3800. Podniosłem magistrale na 240 i dzięki temu proc pracuje na 2880 ze standardowych 2400, ale nie mogę skumać co jest grane z tymi dodatkowymi ramami, czy trafiłem na jakiś bubel ze padają przy tych 240mhz. Nie wiem czy zwrócić je czy coś dalej kombinować? Dzięki z góry za odpowiedź

takie coś pisz na PW albo załóż osobny temat a się nie podszywaj.

Spoko kolego! Sorki ale jestem tu nowy na forum, więc nie denerwuj się tak. Chyba o jednego posta nie będziesz wściekły co?? :stuck_out_tongue:

oczywiście że nie ale tak na przyszłość :slight_smile:

Witam!

Ja nie mam Ultra - moje pamięci to standardowo GeIL 667MHz 4-4-4-12, a teraz po podkręceniu maja 800MHz i timingi 4-4-4-11.

FSB u mnie to 400, a u Ciebie 240, więc pamięci działają w całkiem innych warunkach.

Oczywiście procek i pamięci działają synchronicznie 1:1.

Podnosząć magisterie nie tylko kręcisz proca, ale również grafe, pamięci.

Więc nie dziw się że nie chce dobrze się kręcić.

To tak jak byś podkręcił pamięci 2x więcej :wink:

Witam!

Kto Ci powiedział, że podnosząc FSB podkręcasz również grafikę? Tak się działo tylko na chipsetach VIA (i chyba jakichś tam jeszcze) - cała reszta nForce i nowe chipsety mają taka architekturę, że podkręcając procesor i pamięci nic się nie dzieje z kartą graficzną :slight_smile: