Jak zmienić ustawienia GIMPA

Mam świeżo zainstalowanego GIMPA 2.2.17. Dotychczas jpg, w folderach miały rozszerzenie JPG i wszystko, a teraz widzę informacje o GIMP image ale, zapścieżka po o twarciu Jpega ma dalej rozszerzenie JPG nie do końca to rozumiem Proszę wytłumaczcie mi czy jest coś źle cmoże ja panikuje.

Panikujesz :). Podczas instalacji GIMPa zaznaczyłaś opcję skojarzenia pewnych typów plików (w tym jpg) z tym programem no i od teraz pliki z rozszerzeniem jpg. nazywane są opisowo jako 'GIMP image".

Bo rozszerzenie a typ pliku to nie jest to samo. Przynajmniej wg terminologii przyjętej w systemach Windows. Rozszerzenie to trzy (czasami więcej) literki po nazwie pliku i kropce natomiast Typ to opisowa nazwa jednego (lub wielu) rozszerzeń. Np. pliki z rozszerzeniami log i txt to w Windows ‘Plik tekstowy’, doc, docx, (czasami) rtf - Dokument MS Word. Itp, itd. Od fantazji autora programu zależy czy wszystkie rozszerzenia danego typu pliku mają taką samą ikonkę czy też każde rozszerzenie swoją własną.

BTW, skojarzenie plików obrazków z GIMPem (czy innym “dużym” programem do edycji grafiki) to IMO taki sobie średni pomysł. Bo teraz, żeby wygodnie, z Eksploratora Windows obejrzeć dwie, trzy fotki musisz czekać na uruchamianie sporej aplikacji zamiast lekkiej, małej przeglądarki.

Dzięki, a możesz mi powiedzieć jak przywrócić normalny tryb tzn. bez otwierania dużej aplikacji.