Jak zmienić wielkośc partycji

(Kurss1005) #1

Zmieniano mi płytę potem ponownie formatowano dysk i przy okazji zmieniono wielkość partycji. Można to jakoś bezboleśnie przywrócić do stanu porzedniego

(matfeusz) #2

podaj więcej informacji, jaki masz system i ile partycji (jakie masz teraz wielkości a jakie chcesz mieć)?

(Kurss1005) #3

WIN XP HE SP2 miałam i mam dysk 80GB i podzial był C 75% E 25% a teraz 62.5%i 37.5% Wydaje mi się ,że ten pierwotny był dla mnie lepszy.

(Szwejas2) #4

Gparted live, nagrywasz na CD (używając np. daemon tools, czy alcohol), potem restartujesz i tam zmieniasz rozmiary partycji.

(Chaker Osiedlowy) #5

Zmianę wielkości partycji można przeprowadzić za pomocą narzędzia DISKPART w Windows XP, lecz niestety nie można wtedy zmienić wielkości partycji systemowej.

To potrafi GParted LINK, ale pamiętaj: jeżeli nie chcesz stracić danych, to musisz wcześniej przygotować partycje do zmiany wielkości, tzn. musisz defragmentować dyski (dokładnie, np. TYM).

(Kurss1005) #6

Czyli co jak powiekszę partycję E to systemowa sie nie powiekszy. Napiszcie proszę ofiarze co trzeba zrobić . I jak można zmienić partycję systemową. Defragmentator systemowy nie wystarczy?

(Chaker Osiedlowy) #7

Defragmentator systemowy może być, o ile defragmentujesz nim parę razy (ale najlepiej zainstalować inny program do tego celu).

U Ciebie powinno być tak:

a) kopiujesz wszystkie potrzebne dane z dysku drugiego;

b) usuwasz partycję E;

c) rozszerzasz partycję systemową (np. opisanym Gparted);

d) tworzysz od nowa partycję E (mniejszą niż była).

(fiesta) #8

IMHO kroki zbędne.

Gparted powinien zmienić rozmiary partycji bez utraty danych, więc zamiast kroków a, b i d wystarczy zmniejszyć rozmiar partycji D a następnie powiększyć rozmiar partycji C.

8)

(Kurss1005) #9

korzystając z linku przeczytałam ,że Geparted jest tylko dla zaawansowanych a ja do takich nie należę

Złączono Posta : 10.11.2007 (Sob) 0:39

co oznacza ISO

Złączono Posta : 10.11.2007 (Sob) 0:42

geparted jest po polsku? bo w angielskim mogę wybrać coś nie tak

(Derelion) #10

Kliknij Tutaj

Niestety nie. Nie wiem czy jest do niego spolszczenie.

kalina możesz użyć także Partition Magic 8.0, jednakże ten program jest płatny. Jest po angielsku ale jego interfejs jest intuicyjny więc nie będziesz miała najmniejszych problemów z jego obsługą.

(Kurss1005) #11

Jeśli chcę zmienić wielkość partycji i wiem , że na zmienionej partycji wszystko się zmieści to muszę defragmentować, aby nie stracić danych?

Złączono Posta : 14.11.2007 (Sro) 19:51

Co oznacza system operacyjny LiveCD przy niektórych programach czy NERO 6 wystarczy do nagrania GParted na CD

(Chaker Osiedlowy) #12

Musisz, bo dane na dysku są 'rozproszone', a gdybyś go nie defragmentował, to straciłbyś część danych (mogę ci podać przykład: chciałem instalować Linuxa na Maku, a chciałem zmiejszyć partycję. Po zmianie rozmiaru programem GParted już MacOSa nie uruchomiłem... :frowning: ).

LiveCD - system który odpala się z płyty CD (czyli nie musisz instalować).

Nero 6 w zupełności wystarczy do nagrania Gparted, ale pamiętaj, żeby nie wypakowywać pliku *.iso (np. WinRARem), tylko w Nero wybierz "nagraj z obrazu".

(Dieter Morinem) #13

Ja mam jeszcze takie pytanie, bo ja mam windows Xp i mam 3 partycje i chciałbym zrobić aby były tylko 2 partycje Systemowa i z Grami programami itp. bo znacznie wygodniej mi jest mieć 2 niż 3, mam dysk 160gb

(Chaker Osiedlowy) #14

Podaj jaki masz układ partycji, ale w sumie skoro chcesz usunąć jedną partycje i następnie rozszerzyć inną (nie systemową) to nie widzę problemów. Narzędzie do tego to GParted (link w poprzednim poście).

np. 2 partycje po 80 GB albo systemowa 20, a reszta 129 (bo 160 GB według producenta to w rzeczywistości 149 GB).

8)

(Kurss1005) #15

Dobra proszę mi napisać (o ile to nie jest zbyt zajmujące) . Otwieram link z Geparted, CD załadowana i jak go ściągnąć (nagrać) na płytę mam NERO 6 . Zakładam, że wszysto jest w porządku i udaje mi się go nagrać i co dalej. Program jest. Jak go uruchomić -wyłączyć komp i zamykając użyć uruchom ponownie. Program uruchomiony jakich linków trzeba użyć aby dokonać zmiany wielkości partycji.