Jak zmniejszyć pamięć używaną przez procesory, sterowniki i system operacyjny?

Od jakiegoś czasu mam tak, ze na samym pulpicie użycie ramu to około 50% (mam 8gb) i jak odpalam jakąś grę to po prostu nie da się nic zrobić i zauważyłem, że to zabiera mi dużo pamięci

nawet do 4.5gb. Wie ktoś moze jak mogę zmniejszyć to?

Zamknąć Operę & Discorda, i zostać przy defenderze, nie dodatkowych antywirusach, wklej ile masz na czysto bez tego badziewia.

Dodatkowo fajnie byłoby zobaczyć zrzut co ile zajmuje.
8 GB to nie jest ilość pozwalająca na gre w nowe gry z przeglądarkami w tle…

• Usuń wszystkie antywirusy firm trzecich oraz wszelkie programy tzw. “czyszczące” lub “ulepszające”.
• Uruchom i skonfiguruj jedynie Windows Defender.
• Wstrzymaj autostart zbędnych programów lub je odinstaluj (te z Paska Zadań).
• Sprawdź czy system nie pobiera aktualizacji. Jeśli tak, to pobierz wszystkie (pilne i opcjonalne!) i zainstaluj.
PS. Weź jednak pod uwagę, że zupełnie normalnie Win10 używa “na luzie” 25-30% RAM przy zamontowanej 8 GB.

1 polubienie

Słusznie. Choć sama przeglądarka nie powinna powodować takiego użycia pamięci, no ale przecież nie wiadomo co ta przeglądarka robi w tle, może ma uruchomioną jakąś grę przeglądarkową, jakiś WOT czy coś w tym stylu i wiadomo, że wtedy użycie pamięci, procesora czy sieci będzie duże.

Natomiast to też nie musi być regułą. Poniżej - dla porównania - dwa screeny z mojego komputera, z dziesięcioletnim już procesorem (Celeron E3400) i też 8 GB pamięci RAM. Do tego w tle działa ESET NOD32 i przeglądarka, gdzie kart jest naprawdę sporo (specjalnie pokazałem to na screenach). No i użycie RAM to 34%.

Co to za przeglądarka?
Firefox to i 2-3GB potrafi zjeść przy zwykłym przeglądaniu.

Slimjet.

Przeglądarka to Slimjet (na Chromium), ale nie to jest najważniejsze.
Po pierwsze wiele z tych kart, które są na screenie jest “uśpionych”, nieaktywnych (w końcu kiedyś muszę zrobić porządek z tym i pozamykać z 60% tego). W chwili robienia tych zrzutów, a w zasadzie to tuż przed, przeglądałem chyba z ok. 15 kart, w tym dobreprogramy, forum DP, Youtube, x-kom, coś na Wykopie, coś na Google, Wikipedię, Filmweb, CyrkF1, coś jeszcze, nie pamiętam.
Po drugie (i chyba ważniejsze) do przeglądarki doinstalowanych jest kilka ważnych dodatków: Nano Adblocker (+ dodatkowe filtry i moje filtry), Nano defender i uMatrix (tu jest trochę “zabawy”). Jest ich więcej, ale te pozwalają oglądać wszystko przy minimalnym użyciu CPU i RAM.