Jak zmniejszyć zużycie prądu przez komp?

(Myslo) #1

Witam,

Posiadam zestaw Abit NF7+Barton 2500+6800GS Palit. Ostatnio nie korzystam za dużo z kompa i służy mi raczej do ściągania plików. Chciałbym maksymalnie zmniejszyć zużycie prądu i w związku z tym mam pytanie jak mogę to zrobić (nie dopłacając). Czy wystarczy ustawić mnożnik na 5 w BIOSie (obecnie 11), przestawić FSB i jak ma się do tego napięcie ?

(Bigkoras) #2

Napięcia nie zmniejszaj.

Jeśli się da to mnożnik procesora można zmniejszyć, tak samo można zrobić z grafiką. Będzie się w tedy mniej grzała i pobierała prądu. Przy okazji można też spowolnić obroty wentylatora na CPU.

FSB tez można ustawić np na 266 ale synchronicznie czyli CPU i RAM muszą mieć taką samą wartość.

(JNJN) #3

Proszę zmienić temat postu na konkretny, opcja zmień i popraw.JNJN

(Myslo) #4

Jak zmniejszam mnożnik to nie uruchamia się winda xp.

(Bartlomiej Kwiatkowski) #5

Możesz odłączyć wszystkie napędy prócz dysku twardego (FDD, CD, DVD itp.) i uruchomić komputer ponownie. Wyłącz monitor, głośniki, neony jeśli masz w kompie zamontowane. Jeśli masz w obudowie więcej niż jeden wentylator i uda ci się obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, albo w obudowie w inny sposób (zdjąć ścianki na przykład), to możesz odłączyć część z nich, ale z tym ostrożnie.

Jeśli masz na panelu przednim jakieś porty USB to też byś mógł je wyłączyć, ale nie wiem jak dużo energii zaoszczędzisz.

(Bigkoras) #6

Próbuj zmniejszać małymi skokami.

(system) #7

Zastawiam się czy pomogłoby oszczędzanie energii w ustawieniach xpeka :smiley: bo to całkiem możliwe.

(Myslo) #8

Zasilacz Aerocool z dwoma wolnoobrotowymi wiatrakami, obroty wentylatora na karcie graficznej zmniejszyłęm (i wyciszyłęm) RivaTunerem, obudowa jest zawsze otwarta, wiatraczek na płycie głównej zastąpiłęm radiatorem, wentylator na procesorze odkurzyłęm (dosłownie) chociaż temp. 53 C nadal mnie niepokoi (Abicie NF7). Z tą zmianą mnożnika coś jest nie tak, bo co zmniejszę to po zapisie BIOSu otrzymuję jakiś komentarz i dalej nie rusza. Chyba spróbuję jeszcze obniżyć FSB. Najbardziej odpowiedni byłby program, który monitowałby i automaczynie obniżał parametry kompa do minimum. Ciekawe czy coś takiego istnieje. Kupno lapka odpada. Jak ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to proszę.

edit:

mądre pomysły

(Bigkoras) #9

Hahaha ale śmieszne.

Zmniejsz FSB do 266 albo nawet do 133MHz.

Co do temperatury CPU to jak w stresie dojdzie do 60 stopni to dopiero w tedy możesz się martwić.