Jak zrobić dobry otwór na kolejny wentylator?

(igrek) #1

Cześć, mam budę coolermaster elite 334 black, chciałbym zamontować wentylator 120mm na górze, skąd wziąć szablon żeby wyrysować odpowiedni kształt? Dziury wiercić normalną wiertarką? Jaką średnicę wiertła użyć?

(scripter1) #2

Jeśli ma to być zrobione dobrze, ładnie i estetycznie to najlepszym wyjściem jest użycie wiertarki z zamontowanym takim czymś co się nazywa Otwornica (zobacz w Google), wystarczy ze dobierzesz otwornicę o odpowiednim rozmiarze i do dzieła (najlepiej w miejscu gdzie ma się znajdować środek otworu na wentylator zrobić czymś wgłębienie aby wiertło otwornicy ci nie tańczyło po całej obudowie).

(Semtex) #3

Tu masz tutek: http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Z ... -2858.html :wink:

(scripter1) #4

semtex , ciekawy tutek i też nieźle to wygląda (choć nie jestem pewien czy te silikonowe gumki są takie skuteczne a psują wygląd).

Ja bym proponował użyć otwornicy żeby zrobić jedną dużą dziurę (da to lepsze chłodzenie) i zamaskował ją zwykłą kratką wentylatorową lub jakąś ozdobną, można je znaleźć wśród akcesoriów do tuningu i nie są zbyt drogie.

To przykłady takich kratek maskownic:

15799.jpg

(hiropter) #5

Jeżeli już chcesz robić coś takiego, to pamiętaj by pod spodem podłożyć jakąś podstawkę - najlepiej deskę. Robisz to po to by nie wygiąć obudowy, bo siła nacisku musi być odpowiednio duża by zrobić dziurę bez problemu. Taka deska zabezpiecza też inne komponenty przed uszkodzeniem.

Co do szablonu to weź kartkę papieru in niej zaznacz otwory. Zmierz średnicę wylotu powietrza w wentylatorze i poszukaj na Allegr/Google odpowiedniego wiertła z nasadką o odpowiedniej średnicy. patrz tylko na ząbek i zastosowanie - większość jest sprzedawana pod glazurę i dość słabo tną blachę.

Sama technika jest prosta. najpierw przykładasz wiatrak do obudowy, obrysowujesz jego krawędzie. Później przykładasz kwadrat z szablonem na otwory dla czterech śrub mocujących. Na sam koniec rysujesz dwie przekątne, które wyznaczają Ci środek i robisz tam małą dziurkę - tak by otwornica miała stały punkt zaczepienia. Później już przykładasz otwornicę, patrzysz czy dobrze wyznacza okręg i robisz dziurę. Polecam na spokojnie poćwiczyć najpierw na desce. Pamiętaj też by pod blachę w której będziesz robił otwór podłożyć coś bardzo twardego i jeżeli to możliwe złapać to klamrami razem z obudową - jak zrobisz dziurę to wiertło z impetem nie wleci Ci do środka i nie narobi bałaganu (np.: nie "urwie" jakiegoś kabla). Pamiętaj tez by stosować klamry z kauczukiem - nie rysują obudowy, lub podkładaj szmatki w miejsca styku klamry i obudowy...

Powodzenia i czekamy na zdjęcie z efektem końcowym!

(igrek) #6

Jak się za to zabiorę to wyciągnę bebechy ze środka :wink: bo szkoda żeby jakieś opiłki z blachy powpadały w porty płyty głównej :wink: doświadczenia z wiertarką mam więc spokojnie. Ciekawie mówi scripter1 , zbyt szczególnie dziurawienie mi się nie spodobało (z tutorialu) Taka maskownica wygląda nieźle chociaż grill z pierwszego obrazka przypomina mi osłonę wentylatorów starych procków AMD :wink:

(scripter1) #7

Takie grille jak ten pierwszy stosuje się teraz często do maskowania wentylatorów w lepszych zasilaczach i lepszych obudowach.

Myślę mógłby on nieźle wyglądać w połączeniu z jakimś ładnie wyglądającym świecącym wentylatorem.

Bebechy kompa koniecznie wyciągnij bo opiłki to jedna sprawa ale wiercąc obudowę z tym wszystkim w środku łatwo mógłbyś coś przypadkiem uszkodzić (wystarczy że jakiś kabelek ci się przesunie na ostrze od drgań).

A zaleta mojego pomysłu (poza wyglądem i lepszym chłodzeniem) jest też to że jest przy tym dużo mniej roboty niż przy wierceniu wielu dziur.