Jak zwiększyć zasięg Wi-Fi?

Witam, posiadam router PENTAGRAM Cerberus P 6381-2 i on ma słabą w zasadzie antenkę jak np jestem z laptopem pod blokiem to jeszcze mi złapie zasięg ale gdy jestem już u Babci blok dalej to nie chcę złapać, nawet kupiłem zewnętrzną antenę dla sprawdzenia z allegro 12 dB i nie łapie, czy np gdybym odkręcił od routera tą antenkę i zakupił np 15 bo tam jest chyba 4, to mogło by mi to działać ?? i czy np router wytrzymałby moc większej anteny ??

Wi-fi działa na dosyć wysokiej częstotliwości (2400MHz), więc ma ograniczony zasięg - duże tłumienie wnoszą ściany, czy nawet ziemia w otwartej przestrzeni.

Ja bym poszukał innej anteny. Nie chodzi o zysk, ale o kształt wiąki promieniowania.

Im większy “zysk”, tym węższy kąt promieniowania anteny. Niewiele to da, jak po drodze jest zbyt gruba dla tej częstotliwści przeszkoda, np. żelbetonowa ściana.

Jeśli da się wystawić antenę zewnętrzną na dach bloku, to fajnie. Ale chyba się nie da, o ile to nie ostatnie piętro.

Istnieją płaskie kwadratowe anteny. Promieniują one w jednym (prawie) kierunku. Może coś da zamontowanie takiej w oknie lub przy oknie i skierowanie w stronę, w którą ma działać internet. W przeciwną i tak nie będzie działać, bo blok zasłania. W mieszkaniu powinno jeszcze działać.

Są też anteny naklejane na szybę, podobne do tych od telefonów komórkowych w samochodzie (ważne by była na 2,4GHz, nie do telefonu).

W ostateczności zostanie postawienie routera na parapecie okna. Szyba nie tłumi sygnału, w odróżnieniu od ściany.


Większa antena to nie większa moc :!:

Teoretyczna antena “izotropowa” promieniuje dokładnie w kształcie kuli i ma zysk 0dBi. Ćwierćfalowa ma 2dBi i nie promieniuje w górę ani w dół, tylko na około pod kątem 35stopni w górę. Dłuższe anteny, tzw. kolinearne, mogą mieć znacznie większy zysk, ale węższą wiązkę promieniowania i niższy kąt (wyglądałoby to jak dysk wokół anteny).

Są anteny kierunkowe, ich zysk oznacza promieniowanie w kształcie stożka w jednym kierunku.

Im większy zysk, tym bardziej czuła antena i większa moc promieniowania sygnału, ale pod coraz węższymi kątami. Antena telewizji satelitarnej ma zysk ponad 20dB, ale odchylenie jej o stopień w jedną czy drugą stronę znacznie ogranicza odbierany sygnał.

Czyli antena o dużym zysku z jednego kierunku osłabia sygnał, z drugiego wzmacnia. To wynik interferencji fal na antenie.

http://allegro.pl/item702409842_aktywna … _spot.html

kolega ma takie coś

scaga sygnal z ok 800m bez problemu

ode mnie z rutera

tą antenę podlanczasz do komputera na którym chcesz mieć internet i kierujesz ja na ruter. są jeszcze na aukcji mocniejsze poszukaj na aukcji tego pana

MaRa dzięki za wykład oksfordzki, mnie chodzi o antenę na wysyłanie sygnału np z routera tamtą odkręcić i np tą co podał lukaszczecin tylko nie na USB ale RP-SMA i taki kwadracik wystawić przed szybę na tym mi zależy i chciałbym tylko wiedzieć czy takie coś poskutkuje, czy np router mi nie padnie i czy np złapie mi…

lukaszczecin, zajrzę do tego gościa i może coś wybiorę