Jaką dystrybucję cenisz najbardziej i za co?

Ogólna dyskusja na temat linuxa i róznych jego distro.

linux00d.jpg

Jestem ciekaw innych opinii , rozważeń i przemysleń na temat Wszego ulubionego distro.

Co cenicie w Swojej ulubionej distro i za co, a co wam sie nie podoba w danej.

takie ważne zagadnienia przy wyborze dostro :

  1. szybkość działania / start systemu

  2. bezpieczeństwo

  3. instalacja oprogramowania/ repozytoria/ menager pakietów/ zależności/

  4. konfiguralność/ linia poleceń/ za pomocą “wyklikania”/ graficzne-tekstowe zarządzanie systemem

  5. poziom zawansowania (znajomości) użytkownia na systemach Unix

  6. rodzaj architektury 32/64 bitowa

  7. instalacja systemu / livecd / ze względu na stopień zaawansowania

(expert/początkujacy) / na USB / minimalne wymagania

  1. wsparcie ze strony producentów oprogramowania / sprzętu

  2. niezawodność

  3. środowisko graficzne kde/gnome …

Ja cenie wszystkie, bo mogę zrobić z nimi co chcę i z każdej zrobić każdą inną więc ograniczeń nie ma.

roznice miedzy jedna a druga dystrybucja sa male

nie zalezy od dystrybucji

wszystkie z najbardziej popularnych dystrybucji ma managera pakietow, ktory dba o zaleznosci

z wyklikaniem jest roznie ale skonfigurowac mozna kazdego linuksa dowolnie

zalezy co sie pod tym pojeciem uwaza

w kazdej dystrybucji mozna miec dowolne srodowisko graficzne

Chodzi mi o podawanie konkretnej dystrybucji ,która cenicie najbardziej - i tak jak w punkcie za co akurat tą np. :

debian za bezpieczeństwo … [jako serwer] itp. ,

gentoo - za szybkość i wysoka wydajność oraz niezależność od wersji pakietów.

Ubuntu za duże wsparcie już podczas instalacji dla różnego sprzętu - sterowniki (ja miałem kiedys jak byłem dopiero początkujacy linuxiarz z wifi RT2400- to mi dużo pomogła w tym wzgledzie).

Dlaczego lubicie Gnome lub Kde … (plusy i minusy każdego)itp?

//a tak przy okazji mam miałem zamiar zainstalować (w domu) w bardzo niedalekiej przyszłości Debiana , ale ostatnio bardzo zaciekawił mnie Gentoo. Gdyż w tym systemie można skompilować programy - pakiety pod dany komputer, a co za tym idzie osiągnąć bardzo wysoką wydajność i szybkość , z która dodatkowo wykorzystałbym architekture 64-bitowa na moim AMD64.

Wydajność Gentoo to mit. Ja posiadając Gentoo i Archa nnie widzę różnicy, chodź wolę Gentoo (z innego powodu).

W Gentoo jesteś panem systemu, praktycznie wsystko porządkujesz pod siebie. Jeśli pakiety mogą się budować bez wsparcie gnome to buduję je bez wsparcia gnome itp…

To jest tak na prawdę zaleta Gentoo, nie szybkość.

Gentoo - za bardzo dobrą dokumentację, GentooWiki, gdzie zawsze można znaleźć poradniki HOWTO itp nie tylko dla początkująych Linuxiarzy oraz za bardzo dobre forum gdzie zawsze można liczyć na pomoc.

Dodatkowo jak pisał mój poprzednik w tej dystrybucji użytkownik jest całkowitym panem swojego systemu. Można go zoptymalizować dla własnych potrzeb.

Co do szybkości, dobrze skonfigurowane i zoptymalizowane Gentoo jest nieco szybsze od innych dystrybucji - ale niewiele. Sam miałem na swoim kompie Ubuntu, Fedorę, SuSE, Mandrivę i początkowo nie widziałem żadnej różnicy. Teraz gdy z każdym dniem zagłębiam się coraz bardziej udaje mi się wyciągnąć z Gentoo nieco więcej i w tej chwili jest najszybszym z Linuxów jakich używałem - aczkolwiek bez przesady. Szału nie ma.

Myślę, że szybkość mogłaby być większa gdyby to wszystko w G. było kompilowany jakimś lepszym kompilatorem niż gcc.

Jeśli chodzi o środowisko to wolę KDE… bo tak :slight_smile: Po prostu bardziej mi się podoba jest dla mnie bardziej intuicyjne i wydaje mi się, że działa nieco szybciej.

Gentoo niestety nie miałem okazji jeszcze wypróbować ale planuję go potestować jeśli czas mi na to pozwoli :slight_smile: Co do szybkości to bywa różnie, bo np. pomiędzy Ubuntu 7.04 a 7.10 jest wielka różnica. Obecnie na laptopie korzystam z 7.10 a na desktopie z 7.04. Ubuntu 7.10 chodzi 4 razy wolniej niż 7.10 dlatego zamierzam wrócić do 7.04. 7.10 uruchamia się na laptopie kolo 2 minut a 7.04 kolo 30 sekund. Dodatkowo mój desktop z 256 MB RAM i prockiem 1,86 GHZ uruchamia Ubuntu 7.04 w ok. 40 sekund przy czym laptop z 512 MB RAM i prockiem również 1,86 GHz uruchamia Ubuntu 7.10 właśnie we wspomniane wcześniej 2 minuty. Korzystam również z Debiana Lenny, który jest jak na razie najszybszym systemem, z którego korzystałem.

Ze wszystkich systemów, z których korzystałem (Mandriva, OpenSUSE, Ubuntu, Debian) najlepiej spisują się Ubuntu i Debian.

Zdecydowanie Ubuntu, Mandriva, no w Debianie też się da wyklikać prawie wszystko :slight_smile:

Ubuntu i Mandriva ? - W kwestii użytkowania systemu, jeśli dobrze zrozumiałem pytanie :slight_smile:

Korzystam tylko z 32, więc ciężko mi się wypowiedzieć na temat 64 :slight_smile:

Instalacja nawet Debiana jest banalnie prosta, trzeba tylko uważnie czytać co system do nas przemawia :stuck_out_tongue:

Co do wsparcia ze strony producentów bywa różnie i nie zależy od dystrybucji, chodziło Ci raczej o to, w której dystrybucji łatwiej skonfigurować dany sprzęt :?: W moim przypadku, np. w Ubuntu na laptopie działają klawisze od głośności i jasnośći ekranu bez żadnej konfiguracji a na Debianie (z braku czasu - praca, itd.) nie doszedłem jeszcze do tego, jak skonfigurować system tak żeby mi te klawisze działały, w chwili obecnej głośność mogę zmieniać tylko poprzez alsamixer.

Póki co żaden Linux mnie nie zawiódł, nawet Mandriva, no może Ubuntu czasami lubi mieć zamuła podczas startu i ogólnego działania ale tak poza tym nie było żadnych problemów :slight_smile:

Na samym początku GNOME było dla mnie brzydkie i takie jakieś puste, gdy zobaczyłem KDE pomyślałem “to jest to!”, gdyż przyzwyczajony do Windowsa, 2 panele były dla mnie dziwne a jeden panel do tego przeźroczysty to było to, no i przypominało mi Windowsa :slight_smile: Teraz kiedy ponad rok używam Linuksa a Windowsa widze tylko w pracy, KDE tak samo jak środowisko graficzne Windowsa, jest dla mnie brzydkie i za duży bałagan w samym menu KDE, odkąd zacząłem używać GNOME stało się ono dla mnie piękne, lepiej konfigurowalne, łatwiejsze w obsłudze, brak bałaganu w menu, wszystko uporządkowane w kategorie, szybciej i łatwiej zmienić motyw czy ikonki w GNOME niż w KDE. KDE może jest trochę szybsze ale i tak wole GNOME :slight_smile:

Podsumowując, najbardziej cenię sobie Ubuntu ale tylko w wersji 7.04, bo tylko ta wersja mnie zadowala, ponieważ zaraz po instalacji systemu mam wszystko skonfigurowane od razu i nie muszę grzebać w systemie. Cenię sobie bardzo również Debiana, ponieważ jest to bardzo szybka dystrybucja, trochę więcej w nim zabawy niż w Ubuntu ale cenię go za szybkość i możliwość nauki konfigurowania systemu i za to, że oddala mnie od Windowsa, gdyż Ubuntu jest równie łatwy w obsłudze jak Windows :slight_smile:

Pozdrawiam!

Debian. *** nowoczesność :smiley: Uważam, że to distro, wyszydzane za archaizm w wersji stable jest tak naprawdę bardzo nowoczesnym systemem operacyjnym. Debian jest dystrybucją z genialnym konfiguratorami i genialnym managerem pakietów. Idealny z tego powodu na serwer, do desktopu/ laptopa wystarczy dorobić front-endy graficzne i już się ma system biurkowy robiący niemal wszystko za nas. Tą drogą poszło Ubuntu, które bardzo cenię. Poważany za niezwykłą stabilność. Genialnie rozwiązane repozytoria. Synaptic & Aptitude :smiley: Ogólnie, polecałbym Debiana lub Ubuntu. Pierwszy, po raz posadzony będzie żyć dłużej niż właściciel komputera, drugi, bo czerpie pełnymi garściami z tego pierwszego i nie utrudnia życia newbie, takim jak ja.