Jaka grafika do zestawu?

Witam,

Nadszedł czas, aby poprawić swój rig. Chodzi o upgrade, nie o nowy PC. Z mojej strony nie opłaca się wbijać w platformy Core i, ani DDR3 - w tej kwestii ciągle daje sobie radę. Pytanie które chce skierować do Was tyczy się karty graficznej. W grę wchodzą tylko układy nVidia i proszę nie pisać tekstów “dlaczego nie radek”. Osobiście dodam, że celuje w GTX 560 Ti lub GTX 570 - vendor obojętny. Jak widać, wielkiego wyboru do propozycji już nie daję, ale może ktoś będzie miał ciekawe spostrzeżenia i argumenty za innymi modelami. O wypowiedź prosił bym raczej osoby, czujące się w temacie - nie interesują mnie opinie tych osób nieletnich, którym rodzice kupili zestawy oparte na 580-tkach, ani hasła typu: “mam 60 klatek w NFS, bierz tą!”. Nadmienię także, że zakupiłem już nową pamięć - 8GB Ram DDR2 800Mhz GEiL Ultra CL4,

Q6600 2.4GHz (oc: 3.6GHz), 4GB Ram DDR2 GEiL Ultra CL3, Zotac GeForce GTX 260 Synergy 192 cores 896MB, XF-i Xtreme Gamer Fatal1ty Pro, Samsung 1TB HD103UJ SATA, Asus P5B Deluxe, Modecom Carbon 620W, LG Flatron M237WD, Windows 7 Ultimate x64 PL

Pozdrawiam i czekam na posty.

Według mojego doświadczenia GTX 560, czy GTX 570 nie rozwiną w pełni skrzydeł przy twoim procesorze Q6600. To bardzo dobry procesor, jednak to starsza architektura i do dobrej współpracy z nim, moim zdaniem, nadaje się grafika max GTX 460. U wyższych modeli jest ryzyko ograniczenia wydajności. I na co ci aż 8 GB pamięci? To jest aż nadto na wyrost. Chyba że potrzebujesz do jakichś specjalnych zastosowań

Z tych dwóch kart, które podałeś GTX 570 jest znacząco lepsza więc jak masz się na którąś z tych kart decydować to bierz 570. Choć niezależnie, którą kartę kupisz to przy Twoim OC procesorze każda gra Ci pójdzie na maksymalnych ustawieniach. Twoja aktualna karta to GTX 260 192 bity i jeżeli chcesz rzeczywiście odczuć różnicę w wydajności nowej karty graficznej to GTX 460 może okazać się zbyt słaba.

Ja będąc na Twoim miejscu kupiłbym GTX 570 (który zresztą okazał się szybszy od słynnej GTX 480) i przy zakupie nowego komputera w przyszłości wybrałbym płytę główną na dwie karty graficzne i dokupił drugą GTX 570 i wykonał SLI.

Decyzja zapadła.

Ostatecznym wyborem stał się GTX 560 Ti. Przy wyborze uwzględniłem następujące plusy:

  • Za czasów Q6600 i jego OC, ludzie budowali zestawy oparte na GTX 295 lub GTX 280 SLi i nikt nie płakał, że ma “wąskie gardło”.

  • GTX 560 Ti ma porównywalną wydajność jak wspomniana kombinacja 280-tek w SLi.

  • Plus jest taki, że jest świeża technologicznie, jest jedna i pobiera mniej prądu.

  • Posiadam dobrej klasy kartę dźwiękową, która odciąża chodź w minimalny sposób CPU.

  • Q6600 w stanie 3.6 GHz jest wydajnościowo lepszy niż każdy Core i3, i5 i porównywalny z Core i7 serii 8xx, a nawet edycją 920 oraz w skrajnych przypadkach 940.

Temat do zamknięcia.

A w przyszłości będziesz zamierzał wykonać SLI czy pozostaniesz do końca przy jednej karcie. Pytam tylko tak z ciekawości.

Nie jestem zwolennikiem układów SLi/3-Way SLi, ani Quad SLi. Z doświadczenia wiem, że kiedy przychodzi odpowiedni moment na upgrade grafiki, lepiej kupić jedną nową grafikę wliczając w jej cenę wartość sprzedaży starej niż dokupywać jeszcze jedną starą i mieć przestarzałego technologicznie pożeracza prądu. Układy SLi były docelowo skierowane dla ludzi szukających maksymalnej wydajności w swoich zestawach komputerowych, a nie dla tych, którzy ratują się przed starzeniem komputera.

MSI Twinr Frozr II fajnie wygląda z 560-tek.

Ja się chciałem tylko zapytać, kto koledze poszukującemu grafiki do zestawu powiedział, że Q6600 po OC na 3,6 jest równie wydajny, co i7 920? Q6600 to świetny procesor, którego do przedwczoraj sam używałem, ale proszę, nie popadajmy w skrajności usprawiedliwiając wybór tańszego układu graficznego, opowiadając ludziom bajki. Mój Q6600 G0 leciał na 3,4 i, sprawdzając choćby w śmiesznym SuperPi na 1M widać kolosalną różnicę między Q, a choćby i5. Twierdzenie, że 6600 jestrównie wydajny, co i5 2500/2500k jest po prostu komiczne. Starsza architektura, 65nm w konkurencji do 45, wyższe temperatury po OC…