Jaka grafika i zasilacz do mojego kompa?

Witam ostatnio mam problemy z karta graficzna i chce wymienić na nową a skoro nowa karta to tez lepiej wziąść nowy zasilacz i mam pytanie jaką grafike polecacie do ok.200zł i zasilacz w podobnej cenie?

Posiadam sprzęt o parametrach:

Typ procesora AMD Athlon X2 6000+

Nazwa płyty głównej Gigabyte GA-M68M-S2P s.AM2

Karta wideo GF 9600GSO Asus TOP

Pamięć 2 GB 800 MHz

Karta dźwiękowa Creative Audigy 2 ZS (SB0350) Sound Card

Napęd optyczny LiteOn DVDRW± iHAS124 SATA

Dysk fizyczny HDD SAMSUNG 320GB, SERIAL sATA

Dysk fizyczny ST3160812A (160 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

Dysk fizyczny ST380011A (80 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/100)

Monitor LG W2252 (Analog) [22" LCD] (180750411)

Zasilacz Fortron FSP400-60APN 400W

Spokojnie z tym zasilaczem, masz dobry i moc powinna wystarczyć do świetnej grafiki, którą ci podaję. GF 450 GTS 1 Gb lub R 5770 1 Gb. To karty średniej klasy, nowoczesne, z dx 11, o podobnej wydajności, dużo lepsze od tej, co masz teraz, i co ważne, pobierają tylko 106 W z zasilacza, więc twój Fortron powinien dać radę. Radeon jest trochę wydajniejszy od GeForce’a, dlatego jego szczególnie polecam. Na R 5770 grałem w crysis 2 na max detalach w rozdzielczości 1680 x 1050, monitor 22 cale, czyli taki, jak ty masz. Twój procesor w sam raz do tych kart, myślę, że lepszego układu nie znajdziesz. Obie grafiki są cichutkie bez obciążenia, więc idealne do pracy i internetu, chłodne - obie ok 35 st C, przy dużym obciążeniu najnowszą grą, szczególnie crysis’em 2, są słyszalne, a temp ich rdzenia osiąga ok 50 st C. To i tak niewiele w porównaniu do innych kart. Po wyłączeniu gry wszystko cichnie. W grach nieco starszych grafiki są chłodniejsze, ok 40 - 45 st max. Obie miałem, testowałem, producent HIS Radeon i Gigabyte GeForce, więc opisuję szczegółowo. Innego producenta i rodzaju chłodzenia parametry mogą się nieco różnić. Podane grafiki są droższe niż 200 zł, ale warto, serdecznie polecam. Zaoszczędzisz na zasilaczu, więc możesz dołożyć do grafiki. Grafiki starszego typu, np R serii 4xxx nie radzę kupować, bo choć będzie taniej, ale to starsze grafiki produkowane w starej technologii, bardziej się grzeją i pobierają więcej mocy, więc będziesz musiał myśleć o nowym zasilaczu. To samo dotyczy starszego GeForce’a. Moja dawniejsza R 4870 1 Gb miała w spoczynku temp aż 62 st C, a przy obciążeniu wymagającą grą przekraczała 70 st, głośno chodziła i pobierała aż 160 W. Nie byłem z niej zadowolony, mimo że była jeszcze wydajniejsza, niż te, co ci podałem, powodzenia :slight_smile:

Ten Fortron nie ma wtyczki PCI-E, więc trzeba będzie się zaopatrzyć w przejściówkę (w przypadku nowej karty powinna być dołączona). 336W na 12V, do kart pokroju R5750/GTS450/R5770 wystarczy, więc moim zdaniem pewnie warto właśnie dołożyć do karty graficznej, zamiast kupować nowy zasilacz.