Jaka jest normalna temperatura pracy laptopa CQ56 105SW?

(Xanthia) #1

Mam pytanie odnośnie w/w laptopa. W idle ma ok 55-57, gdy coś się robi, szybko skacze do ponad 65, a gdy jest bardzo obciążony do ok 77-78 (testy przeprowadzone przy pomocy CoreTemp i UrbanTerror). Czy to są normalne temperatury pracy tego procesora (AMD II P320), bo laptop jest dość głośny… Mam się martwić czy też przyjąć to za standard?

W internecie niestety nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest maksymalna temperatura pracy tego procesora, może ktoś z was się orientuje?

(Semtex) #2

W zasadzie nie jest to nic strasznego dla tego CPU i laptopa jako takiego, maksymalna temperatura dla niego to 95°C. Możesz przeczyścić wlot i wylot wentylacyjny, najlepiej tandem powietrze sprężone -> odkurzacz. Jeżeli nie ma gwarancji to otwórz spodnią klapę i wyczyść kurz. Dodatkowo sprawdź jaki masz plan zasilania w systemie, być może jest ustawiony na “wysoki” i procek nie zrzuca taktu w idle.

(Xanthia) #3

Plan mam na oszczędny w tej chwili. Gdy dam zalecany przez HP w IDLE ma ponad 60, taktowanie skacze maksymalnie do 2100. W oszczędnym przeważnie 800, rzadko 1500. Rozkręcać laptopów nie umiem, obejrzałam filmik jak to wygląda -

i trochę się zniechęciłam :P Przeczyściłam trochę odkurzaczem bez ruszania obudowy, czyli tylko wyloty powietrza pod obudową i z boku.

95 to faktycznie jeszcze sporo zapasu… Tyle, że głośny jest… Dziękuję za odpowiedź :slight_smile:

(Semtex) #4

Prawdopodobnie nalepiło się kurzu na odprowadzeniu ciepła z CPU i jak samym wentylatorze, dlatego wyje. Wydajność ustaw w samym systemie na “Zrównoważoną”, to jest najlepsza opcja, śmieci z HP wywal w kosmos. Sprawdź co uruchamia się wraz systemem, zrób rewizję co potrzebne co nie, z doświadczenia wiem że większość poza AV i jakimś komunikatorem to śmieci.

Pozostaje też kwestia temperatury otoczenia. Możesz też rozważyć zakup podkładki chłodzącej, koszt ok 80 zł i czasem coś daje :lol: (to zależy od rozłożenia otworów wentylacyjnych na spodzie lapka) :wink:

(Xanthia) #5

Rzeźnię crapware już przeprowadziłam :wink: Został się ino plan zasilania. Nad podstawką się zastanawiam, ale to dodatkowy hałas… Chyba muszę pomyśleć o porządnym czyszczeniu jak na tym filmie, włącznie z wymianą pasty na CPU. Ale to dopiero w planach… Czyli ogólnie nie ma co panikować? :wink:

(Semtex) #6

Nie, nie ma co panikować, na laptopa to jest norma, tym bardziej dla CPU AMD, które potrafią być cieplejsze niż konkurencja. Ogólnie podstawka z dobrym wolnoobrotowym wentylatorem nie jest wcale głośna, nasze Polskie Silentium PC robi całkiem dobre podstawki, na lato jak znalazł :slight_smile:

(Xanthia) #7

Dziękuję za odpowiedź :slight_smile: