Jaka jest żywotność hdd w praktyce? 10 lat?

Jaka jest żywotność hdd w praktyce? 10 lat?

Mam kila starych hdd (barracuda, wd) i chyba padły :slight_smile:

Z doświadczenia wiem, że najdłużej to trzymały dyski na interfejs IDE ~10-12 lat (dysk 60GB samsung właśnie się sypie), a współczesne SATA są już tak produkowane, że rzeczywista ich żywotność to 5 lat.

Jeżeli są używane na okrągło to 5-10 lat, w zależności od modelu czy producenta.

Jeżeli leżą w szafie to pewnie znacznie dłużej.

Mam w swojej kolekcji dysk 1,28GB Fujitsu z stickerem OPTIMUSa z datą 97.05 więc wyprodukowany pewnie w 96 roku i jest w całkiem dobrej kondycji (nieużywany chyba od 10 lat ale niedawno sprawdzałem czy jest sprawny).

Obecnie produkowane dyski ze względu na wyśrubowane parametry techniczne już na pewno tak długo nie dadzą się eksploatować.

:roll:

Mój dysk samsung sp2504c działa juz 8 lat i to bez żadnych problemów nawet jego temp jest bardzo dobra ok 31C, wie jesli chodzi o dyski to zawsze jest to wielka niewiadoma

Mam 6-cio letniego Seagate, komputer chodzi średnio 9h dziennie i rok temu wyskoczyły 4 bad sectory. Do dziś są tylko te cztery i nic poza tym złego się nie dzieje.

U mnie w lapku mój dysk WD 1600BEVS działa już od 5 lat bez żadnych problemów.

od 5 do 10 lat,dodaj do tego,że HDD ma części mechaniczne,a te się zużywają,obecnie masz wszystko nonstopa kupować nowe,więc wszystko jest robione maximum na 5 lat i po tym okresie zaczyna padać,już jeden bad sektor jest sygnałem,że dysk pada,sprawdż SMART,czy następnych 5 sektorów nie czeka na remapowanie - zastąpienie z puli zapasowych

Od 0 do nieskończoności - loteria.