Jaka karta graficzna i czym sie sugerować?

Witam moja obecna karta graficzna(niestety zepsuta)to:

GeForce 4 MX420

Obslugiwany DirectX: DX 7

Nazwa kodowa GPU: NV17

Ilość potoków renderujących: 2

TMU: 2

Zegar GPU(MHz): 250

Wydajność w MT/s: 1000

Zegar pamięci(MHz): 166

Szyna do pamięci(bit): 128

Przepustowość w GB/s: 2,6

AGP lub PEG: 4x

RAMDAC: 2x350

Technologia wykonania: 0.15 mikrometra

Silnik graficzny: zwarte T&L

Parametry mojego kompa:

AMD Athlon XP, 1466 MHz (5,5*267) 1700+

Płyta główna: Shuttle AK32 (5PCI, 1 AGP ,2 SDR DIMM, 2 DDR DIMM, Audio

BIOS:Award Modular BIOS v6.00PG

Napiecie rdzenia procesora [1.76 V]

Napiecie pomocnicze procesora [0.05 V]

+3.3 V [3.25 V]

+5 V [4.84 V]

+12 V [12.40 V]

-12 V [-12.20 V]

-5 V [-5.40 V]

+5 V podczas wstrzymania procesora [4.90 V]

VBAT baterii CMOS [3.26 V]

Zasilacz-300W

Parametry płyty głównej(wyczytałem z książki dołączonej do mojej płyty):

SHUTTLE AK32

Socket A

KT266 chipset from VIA

Jeden 32-bitowy slot AGP (4X AGP)

I mam następujące pytanie:

Chcę kupić karte graficzną do swojego kompa(parametry kompa jak wyżej).Byłem dzisiaj w sklepie komputerowym a sprzedawca wypytywał sie mnie o różne rzeczy którymi powinienem sie kierować kupująć karte,a mianowicie jakie mam AGP -2X,4X czy 8X ; jaki chipset mam na karcie i jakie mam napięcie AGP.

Z tego co sprawdziłem to AGP na mojej płycie jest 4X ,posiadam chipset KT266 from VIA ale napięcia na AGP nie potrafie nigdzie znaleźć-gdzie moge takowe napięcie znaleźć i czy potrzebuje znać tylko te 3 parametry(AGP napiecie i chipset)aby zakupić nową karte?

Jeśli ktoś sie zna na temacie to prosił bym o porade jaki mam wybór kart dostępnych na rynku które mi będą działać na moim kompie? (aby były minimum takie same jak moja obecna czyli 64Mb pamięci bądź lepsze!)

Z parametrów mojej karty wynika że miała:

Procesor graficzny (oznaczenie producenta) NV17

czyli chipset:NV17

czy to gra jakąś istotną rolęw kupieniu nowej karty ,czy to oznacza że moge kupić jedynie karte z NV17 ?,bo widze że te nowsze karty mają całkiem inne te oznaczenie

Z góry dzieki za odp

Aha zapomniałem o jeszcze jednym a mianowicie o tym że mam w komputerze 256 MB SDRAM.Czy jeśli w kompie mam SDRAMY to karta graficzna nie powinna mieć też SDRAM? ,bo widze że te nowsze mają pamięc w DDR-ach

I znów ta skleroza

A mianowicie zapomniałem dodać ,że z racji tego iż oglądam często filmy z komputera na telewizorze to bardzo istotnym elementem w wyborze nowej karty graficznej jest dla mnie wyjście na TV w karcie(w obecnej mam wyjście S-video dzięki któremu moge oglądać wszystko na TV).

Czy są lepsze i gorsze wyjścia na TV w kartach graficznych czy wszystkie konwertują obraz na TV tak samo.

CZy np.jest różnica między wyjściem TV w karcie RADEONA i wyjściem na TV w karcie GeForce’a ??

tobie bedzie ciezko kupic nowa karte bo plyta ma AGP 4x a wiekszosc kart wymaga teraz 8x pozostaje chyba kupno tego co miales, wyjscia TV w radeonach stwarzaja znacznie mniej problemow niz te w GF

EEE? Do AGP 4x włożysz kartę pod AGP8x. Różnica w wydajności będzie niezauważalna (2-3%)

PiterDamian ile chcesz przeznaczyć na tą kartę?

A ja się osobiście z tym nie zgadzam, sam mam AGPx2 i Geforce FX 5200 128/128 AGPx8 i 320 MB SDRAM i bezproblemu chodzi, ja bym postulował za kupnem GF 6200 128 DDR i 128 bit i będzie ci wszysko chodzić. Odradzam kupowanie Radeona ponieważ one wymagają większego zasilacza. Niewiem pomyśl na tym: http://sklep.benchmark.pl/pelny_16491.html albo czymś innej firmy. :wink:

http://sklep.benchmark.pl/pelny_13127.html

Pierwsze słysze ale nawet jakby to była prawda to karty w tej cenie nie pobieraja duzo mocy.

Nie słuchaj ludzi mówiących nie bierz radeonów / geforce`ów bo cośtam i cośtam. Obaj producenci mają dobre karty w różnych przedziałach cenowych.

Karte owszem też kupisz, ale dokup jeszcz jedną (przynajmniej) kość 256ramową, bo na 256 za dużo dzisiaj nie ździałasz :stuck_out_tongue: :wink: Widzę, że nie podałeś granicy cenowej, wiec jej nie ma, zobacz na tą http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=2180&page=2 :smiley: :mrgreen:

Witam ponownie.

Myślę że kupie którąś z tych dwóch kart:

GeForce FX 5200 128 Mb/128 bit

lub

Radeon 9250 128 Mb/128 bit

Na lepszą mnie niestać(te obie są w granicach około 165-170 zł)!

Która z nich jest waszym zdaniem lepsza?którą wybrać?

GeForce miałem wcześniej i byłem z niego zadowolony -miał fajne sterowniki (detonatory)na których można było zmieniać praktycznie wszystkie możliwe ustawienia (fajne bajery były)- a nie wiem czy radeony też mają takie sterowniki.

Po drugie zależy mi też aby była jak najlepsza jakość na TV z tej karty,a nie wiem która z nich lepiej przetwarza obraz na TV(filmy itp.)

Wziąść znanego GeForca czy może zdecydować sie na odmiane i kupić Radeona?

Czekam na odpowiedzi , bo nie chce kupić czegoś czym sie rozczaruje i bede tego potem żałował.

I takie pytanie:

wyczytałem ze GeForce FX5200 obługuje DirectX 9 ,a Radeon 9250 tylko DirectX 8 - Czyli co to znaczy? Ze gorsza jakosc jej bedzie .Nie zainstaluje nigdy na windowsie Direct X 9?Nie bede mogl grac w gry? Gorszy bedzie obraz na TV?

I jeszcze jedno:

Czym sie różni karta GeForce FX5200 od producenta np.Gigabyte,Gainward,point-of-view ?? czy jest jakaś miedzy nimi różnica i po co takie coś robią.Któraś jest lepsza któraś gorsza czy jak? - bo z wyglądu jak widzialem to sie jednak różnią.

PiterDamian idealnym wyborem dla ciebie będzie jakiś 9550. Można je dostać za 200zł. I nawet nie kupuj 5200/9250 bo to jedne z największych gniotów…

Co do DirectX. Jest to środowisko wykorzystywane w grach. Żeby działały kolejne wersje muszą mieć wsparcie ze strony grafy jak i systemu.

Producenci to też dość łatwe. ATI i Nvidia robią tylko chipy (tzn. ATI robiła też grafy ale to tak btw.) Taki Gigabyte kupuje te chipy,kupuje pamięci i wsadza je na płytke, montuje chłodzenie pakuje w pudełeczka i sprzedaje. Od producenta zależy taktowanie itp ale głównie chodzi o jakość wykonania.