Jaka może być szybkość internetu przy takich parametrach?

xDSL linestate up (downstream: 10574 kbit/s, upstream: 1089 kbit/s;

output Power Down: 18.5 dBm, Up: 12.0 dBm;

line Attenuation Down: 34.0 dB, Up: 17.5 dB;

snr Margin Down: 6.5 dB, Up: 6.0 dB)

Witam,

Od kilku dni internet działa mi z prędkością 10Mb. Czy z łącza o parametrach podanych powyżej można coś jeszcze wyciągnąć? Zupełnie nie potrafię odczytywać tych danych.

Wszystko, jak najbardziej, w normie.

Jeśli chcesz znać rzeczywistą prędkość twojego neta to zrób pomiary na http://speedtest.net/

A jak chcesz wiedzieć jaką jakość ma twoje łącze i czy nie gubi pakietów to dowiesz się tego na http://www.pingtest.net/

Wydaje mi się, że autor tematu pytał zupełnie o coś innego niż mieli na myśli koledzy powyżej.

Raczej autor chciałby się dowiedzieć czy w przyszłości będzie mógł zamówić wyższą usługę np 15Mbps na tym samym łączu fizycznym.

Ja nie odpowiem bo nie znam się na tym.

pozdrawiam

Czy mógłbyś chociaż w dużym skrócie wyjaśnić na jakiej podstawie się to ocenia, a właściwie bardziej o wartościach progowych tych pomiarów ?

Już mówię dokładniej o co chodziło. Od paru dni korzystam z taryfy No Limits Netii - dostaję taką szybkość jaką wytrzyma moje łącze. Przydzielono mi ok. 10Mb. Teraz wszystko ładnie działa i nie zrywa połączenia. Sprawdzałem już na różnych stronach z testerami prędkości łącza i pobieranie to ok. 9,7Mb, a wysyłanie 0,6-0,8Mb. Ping 14ms.

Chciałem się tylko dowiedzieć, czy mam jakieś podstawy (techniczne) żeby dzwonić na infolinię i prosić o podwyższenie prędkości.

Jak już pisałem, nie bardzo się na tym wszystkim znam, ale wydawało mi się, że snr sprawia, że linia osiągnęła już granicę swoich możliwości.

Bardzo bym prosił, tak jak Kolega bor1904 o wyjaśnienie, jak ocenia się możliwości łącza, jak określa się wartości progowe tych wszystkich parametrów.

Z góry dziękuję.

z ciekawości zapytam, jesteś nowym klientem operatora, czy przedłużałeś umowę?

Przedłużałem umowę. Jak do tej pory, jestem bardzo zadowolony z usług. Ze 3 lata temu uciekłem od TPSA :slight_smile:

już więcej nie wycisniesz parametry progowe ogólnie chodzi o to że im mniejsze tłumienie i większy margines tym lepiej i tak mniej więcej tłumienie do 20dB do 20Mb 40dB do 10Mb 45dB do 6Mb powyżej 50dB do 2Mb margines przykładowo w opcji 1Mb ok 31dB i po zwiększeniu prędkości spada . 6db SNR to graniczna wartość przy której router może stabilnie pracować i mniej nie pozwoli zejść zamiast tego obetnie prędkość żeby podnieść SNR do tych 6dB im więcej marginesu w zapasie tym większą przepustowość da sie osiągnąć tak mniej więcej

Dzięki za wyjaśnienia :slight_smile:

A powiedzcie mi co mi pójdzie na takich parametrach? Obecnie mam 2MB ale konczy się umowa i nie wiem czy zostać z Orange czy brać Netie o stałej cenie dla kazdej prędkości.

Downstream Upstream

SNR Margin

:

17.0 18.0 db

Line Attenuation

:

21.0 6.0 db

Data Rate

:

2496 320 kbps

teraz ok 6Mb posprawdzaj gniazdka i kable w domu bo przy dość niskim tłumieniu masz dziwnie niski margines przy 2Mb powinno ci zostać jeszcze ponad 30dB w zapasie a jest 17dB prawdopodobnie coś z instalacją jest nie tak albo z centralą i nie nadaje z odpowiednią mocą

Dzwoniłem do Orange i Netii i mówili że na pewno uciągnie między 10mb a 20mb. Kable telefoniczne przedłużałem z gniazdek na własną rękę, bo w głupich miejscach były, czy to może być przez to?

najlepiej sprawdz u któregoś z sąsiadów jakie jest tłumienie i margines i prędkość i podaj tu .Margines też może spadać w godzinach wieczornych jak są przeciążenia a rano może być wszystko ok i wtedy miałbyś te 15Mb ale wieczorem już byłbyś bez neta.sprawdz czy jest zawsze taki sam.Powodów tego może być masa od złego połączenia gdzieś na słupie po zepsuty filtr przy tel w domu.jak masz telefony to odłącz je i wtedy zobacz parametry winny może być też kiepskiej jakości kabel u ciebie w domu i na to stawiam w pierwszej kolejności

najlepiej zadzwonić do nich niech przyślą technika żeby zrobił pomiar w głównej puszce bo to nie jest normalne żeby był tak niski margines ludzie przy większej odległości od centrali i tłumieniu 40db mają większy margines

Niestety nie mam u kogo sprawdzić, bo tu albo kablówke mają albo stare dziadygi bez neta mieszkają.

Z racji tego ze w kącie miałem niepodłączony kabel telefoniczny to spróbowałem na nim, jednak jedynie margines wzrósł o 8. Potem podłączyłem poprzez dwa kable i takie oto wyniki mi się pojawiły:

Downstream Upstream

SNR Margin : 36.0 20.0 db

Line Attenuation : 10.5 6.5 db

Data Rate : 2496 320 kbps

Tylko że margines faluje chwilowo nawet do 17.5 i wraca na powyższy poziom od razu.

I jak wygląda sprawa prędkości na takich wynikach? Telefony jak na razie odłączone, jakieś porady co jeszcze zrobić żeby polepszyć ten wynik?

Edit:

No i kiszka, rozłączyłem, podłączyłem ponownie tak samo i wyniki wróciły na takie jak były kiedyś. Nie ogarniam tego już.

te wyniki nowe są bardzo dobre i tłumienie jest niższe aż o 10 dB gdyby margines był stały te 36dB to bez problemu poszłoby 20Mb jedyna rada to zrobić porządnie instalacje bo te różnice świadczą tylko o tym że jest coś zle połączone albo gdzieś kabel przetarty itp. orange raczej ci nie poprawi instalacji w domu chociaż warto zadzwonić może przyślą z łaski swojej kogoś