Jaką nagrywarkę dvd rom

Hej, jestem na kupnie nowej nagrywarki dvd, ale widzę, ze mam z tym problem, bo niektóre są z wyjściem (czy czym tam) SATA a inne PATA. Jak mogę sprawdzić jaka do mojego kompa będzie się nadawać?

Co do marki to nieistotne, bo wybrałem Liteon’a, tylko nie chciałbym wracać ze sklepu z niczym, dlatego pytam Was jak tego uniknąć co do tej sprawy :smiley:

Do tej pory miałem zwykłą nagrywarkę cdr, ale nikt nigdy mnie nie pytał o takie rzeczy jak SATA albo PATA, i też tym razem przy zakupie nagrywarki chciałbym uniknąć pytań na które nie znam odpowiedzi :smiley:

Aktualny komp ma 4 lata, a nagrywarka ma w nim ma już 7 lat (bo z poprzedniego wzięta).

Z góry dziękuję za odp :wink:

Jeśli Twoja stara nagrywarka ma 7 lat, to na pewno masz interfejs PATA/ATA.

Zresztą porównaj wtyczki z tą, jaką masz u siebie:

ATA

SATA.

Podaj dokładny model płyty głównej i na wszelki wypadek modele wszystkich twardych dysków oraz CD/CDR/DVD które masz podłączone.

PATA (ATA) podłączane są szeroką taśmą 40 (80) żył a SATA cienkim przewodem i musisz mieć na płycie głównej odpowiedni kontroler.

PS. Prawie na pewno masz płytę ze złączem PATA (ATA) ale bez SATA.

A i LiteON to nie jest zbyt renomowana marka nagrywarek. Jeśli jeszcze jej nie kupiłeś radzę wybrać coś innego, np. Pioneer.

Może i pionier jest lepszy (nie neguję tego) ale z doświadczenia swojego i swoich znajomych wole napedy Liteon od każdej nagrywarki LG, Samsung i wielu innych. Każdemu znajomemu polecam tą markę, u siebie mam dwa Liteony, zainstalowałem w komputerach u znajomych i rodziny w ciągu kilku lat około 20 szt z różnych modeli tej marki i nigdy nie było z nimi problemu.

Hej, jeśli chodzi o ren kabelek, to jest bardzo szeroki :slight_smile:

Jeśli chodzi o firmę, to znalazłem tu taki sklep

http://bitcomputer.pl/catalogue.php?category=46

widać, ze Pioneer jest droższy o co najmniej 30 zł - mnie zależy na tych 30 zł, wiec wybiorę chyba Liteon, bo aż się dziwię, że dopiero po 7 latach padł.

Jeszcze chciałem spytać o taką rzecz. W tym sklepie, co podałem linka, to tam są nagrywarki dvd oraz cd/dvd - czy jeśłi kupię nagrywarkę dvd to nie będzie mi ona nagrywac zwyczajnych płyt cdr? Czy to nie ma żadnego znaczenia i każda nagrywarka dvd nagra cdr?

Nagrywarką DVD możesz też nagrywać płyty CD.

Na tej stronie w kategorii CD/DVD są same czytniki - nie ma tam nagrywarek. To jest błędnie nazwana grupa produktów na tej stronie.

Co do kabelka - skoro jest szeroki to kupuj napęd ATA/PATA.

Jest jeszcze jedna sprawa. Bo w sumie to można sobie dokupić gniazdo do SATA - mam takie jedno od dysku zewnętrznego - czy jak bym zainstalował takie gniazdo i podłączyl do niego dvd rom, to by normalnie działało? … i w ogóle to jaka jest różnica między sata i ata/pata - Sata jest szybsze? ale w czym - w przesyłaniu danych z dysku twardego do nagrywarki? Jeśli tak, to wydawało mi się, ze prędkość nagrywania zależy od samej samej nagrywarki, a jesli nie, to chyba nie ma większego znaczenia czy Ata czy Sata :confused:

A… i jeszcze nie które nagrywarki mają rożne szybkości - czy to jest istotne przy zakupie i jaka szybkość jest taka w miarę optymalna - nigdy nie nagrywam na najszybszej prędkości - moje cdr max na 32x, a w lapku dvd-r max na 8x - tylko że nagrywanie dvd w takiej prędkości zajmuje dużo czasu a chciałbym mieć pewność, że płytka po wypaleniu będzie działać :confused: