Jaką nawigację wybrać?

Chciałem kupić nawigację samochodową, ale nie mam w tym temacie zielonego pojęcia. Patrzyłem na ten model (Garmin Nuvi 3760), pasowałby mi. Przy okazji chciałem zapytać czy do tego typu, mdelu trzeba aktualizować mapę i za taką aktualizację każdorazowao płacić? Skąd taką aktualizację pobrać?

Aktualizacja zależy od wgranej mapy. Najczęściej do GPSa producent dodaje płytkę z oprogramowaniem między innymi do aktualizacji.

Mój krewny ostatnio sprawił sobie GO Clever Navio 500 (wgrana Automapa) i jest zadowolony.

Witaj - ja kupiłem MIO Moov 500 PL i jestem zadowolony,ale Ty wybieraj co się Tobie podoba i odpowiada,co do aktualizacji miałem 1 darmową w ciągu roku od firmy MIO i na tym koniec,chyba wszędzie tak jest ,albo podobnie. Za następne trzeba niestety zapłacić ,tak to już jest,tak że wybór masz ogromny w tym sprzęcie i jak pisałem należy do Ciebie.Pozdrawiam i miłego zakupu :slight_smile:

Ja mam Mio moov 200. Już ze trzy lata świetnie mi służy. Prawie nigdy się nie zawiesza, łatwo ją odblokować pod Automapę, choć i Miomapa jest niezła. Dostępne są dwie darmowe aktualizacje Miomapy. W tej chwili są nowsze modele Mio, choćby Mio Moov 500, polecam :):slight_smile:

W przypadku Garmina wygląda to inaczej niż przy większości. Przynajmniej dla podstawowej mapy z którą jest sprzedawany- City Navigator najlepiej opłaca sie mieć Garmin nüMaps Lifetime Update. Niektóre modele można kupić w wersji od razu z tym- kosztują kilkadziesiąt do 150 zł więcej. W przeciwnym razie usługa osobno kosztuje ok. 240 zł (dla map Europy) i można sobie aktualizować do woli.

Dobrą alternatywą na obszarze Polski jest UMP-pcPL

http://ump.waw.pl/ (z którego korzystam jako z podstawowej mapy),

czy za granicą podobno http://www.openstreetmap.org (z ktróego nie korzystałem)

Są i inne, płatne jak i darmowe, akurat na Garminie największa szansa znaleźć jest mapy mniej typowych miejsc. Właśnie wróciłem z wakacji z Ukrainy samochodem, gdzie korzystaliśmy tylko z map elektronicznych na gpsie i jakoś te kilka k km się udało zrobić, chociaż dopracowanymi bym ich nie nazwał.